زبان انگلیسی در دنیای امروزه به یک نیاز تبدیل شده است و همواره تاکید می شود بهتر است این زبان از سنین کودکی به افراد آموزش داده شود تا یادگیری با سرعت و حتی کیفیت بالاتری صورت گیرد. برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان مدرسان زبان از یکی از منابعی که برای تهیه کردن مباحث تدریس استفاده می کنند کتاب های آموزش زبان است. در این مقاله به معرفی یکی از بهترین کتاب هایی خواهیم پرداخت که برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.

از بین کتاب های مختلفی که برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان زبان آموز نکارش شده اند یکی از بهترین آنها کتاب های Family and Friends می باشند. این کتاب ها در 6 سطح ارائه شده اند (یعنی از سطوح 1 تا 6) و توسط انتشارات معتبر آکسفورد تدوین و به چاپ رسیده اند. طبیعتا سطح شماره 1 از این کتاب ها پایین ترین سطح دشواری را دارد و سطح 6 نیز بالاترین سطح دشواری را دارد. زبان آموزانی که می خواهند از این مجموعه استفاده کنند نیاز است که کلمات پایه ای (مثل ضمایر انگلیسی، نام برخی از اشیاء روزمره، برخی از کلمات مربوط به سلام و احوالپرسی…) را یاد گرفته باشند.  بنابراین کودکانی که کمی زبان انگلیسی را یاد گرفته اند می توانند با آموزش کتاب Family and Friends 1 یادگیری خود را ادامه دهند. افرادی که تا کتاب شماره 6 این مجموعه آموزش می بیننید انتظار می رود که به سطح متوسط زبان انگلیسی دست پیدا کنند.

کتابی عالی برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان

کتاب های Family and Friends از لحاظ محتوای آموزشی بسیار جامع می باشند چرا که هر چهار مهارت شنیداری (Listening)، گفتاری (Speaking)، درک مطلب (Reading) و نوشتاری (Writing) را به مخاطبان خردسال خود آموزش می دهند. بنابراین زبان آموزانی که از این کتاب استفاده می کنند می توانند همزمان روی هر 4 مهارت اصلی خود کار کنند. از آنجایی که برای آموزش مباحث زبان انگلیسی در این کتاب ها از تصاویر کودکانه و همچنین رنگ های شاد و متنوع استفاده شده است مباحث برای زبان آموزان جذابیت بیشتری پیدا می کند و طبیعتا اثربخشی این کتاب ها برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان افزایش پیدا می کند.

علاوه بر 4 مهارت اصلی، کتاب های Family and Friends روی مهارت های فرعی تر مثل گرامر یا همان دستور زبان و همچنین واژگان نیز تمرکز کرده است. همچنین خردسالان زبان آموز تا حد زیادی با علائم فونتیک زبان انگلیسی نیز آشنا می شود که در یادگیری صداهای زبان انگلیسی بسیار مفید هستند.

هر سطح از این کتاب ها شامل یک کتاب اصلی یا همان Student’s Book می باشد که آموزش مباحث براساس این کتاب انجام می شود. کتاب اصلی بخش هایی دارد که شامل فایل های صوتی و فایل های ویدئویی می باشند. کتاب دیگری وجود دارد به نام Workbook که همان کتاب کار است. پس از اینکه هر بخش (Unit) از کتاب های Family and Friends به اتمام می رسد پیشنهاد می شود تمرینات مربوطه در کتاب کار را انجام دهید چرا که زبان آموز با انجام تمرینات هر درس می تواند متوجه شود که تا چه حدی از مباحث را متوجه شده است. همچنین برای مدرسانی که این کتاب را تدریس می کنند نیز یک کتاب مدرس وجود دارد که نحوه تدریس و منابع مورد نیاز مدرس برای تدریس را شامل می شود.

آموزش کتاب Family and Friends 1

برای هر سطح از کتاب های Family and Friends یک کتاب مکمل نیز ارائه شده است که به صورت اختصاصی روی گرامر زبان انگلیسی تمرکز دارد و برای کودکان زبان آموز انتشار پیدا شده اند؛ این کتاب ها که نیز توسط انتشارات آکسفورد به چاپ رسیده اند، Grammar Friends نام دارند و از سطح 1 تا 6 می باشند. زبان آموزانی که مثلا در حال یادگیری کتاب Family and Friends 1 هستند می بایست همزمان روی مباحث کتاب Grammar Friends 1 نیز کار کنند. البته این کتاب ها علاوه بر مباحث گرامر، دایره واژگان مخاطبان خود را نیز تقویت می کنند.

در خصوص استفاده از هر دو مجموعه کتاب ها بهتر است از یک مدرس آموزش زبان کودکان کمک گرفته شود. ممکن است این سوال نیز در ذهن شما پیش بیاید که این کتاب ها برای کودکان چه رده سنی مناسب می باشند؛ به طور کلی کتاب هایی که در این مقاله کوتاه معرفی شدند برای کودکان 6 سال به بالایی مناسب است که کمی زبان انگلیسی را از قبل یاد گرفته باشند. حتی برای افرادی که در ابتدای نوجوانی خود هستند (سنین 12 تا 14 سال)، باز می توان از کتاب های Family and Friends برای آموزش زبان انگلیسی به آنها استفاده کرد، البته باز در صورتی که کمی زبان انگلیسی را از قبل یاد گرفته باشند. از آنجایی که این کتاب ها برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان نگارش شده اند، زبان آموزانی که این مجموعه کتاب ها را به اتمام می رسانند به این معنی نیست که دیگر نیازی به ادامه یادگیری زبان انگلیسی ندارند. پس از اتمام این کتاب ها زبان آموزان آماده ورود به دوره هایی هستند که از سطح بالاتری برخوردار هستند و می توانند با شرکت در دوره های مناسب خود سطح زبان خود را ارتقا بخشند.