مفهوم سرخطی زدن در بورس چیست؟

به سفارش هایی که در راس ثانیه شروع سفارش گیری بورس در قیمت های بیشینه یا کمینه ی مجاز آن روز، گذاشته می‌شوند تا بتوانند جایگاه بهتری در صف را اخذ نمایند، اصطلاحا سرخطی زدن گفته می‌شود.

به عبارت ساده تر

اگر بخواهیم به صورت ساده‌تر بیان نماییم، سفارش سرخطی به سفارشی گفته می‌شود که معامله‌گر آنرا راس ساعت ۸ و ۴۵ دقیقه‌ی صبح که زمان شروع سفارش گیری بورس است، ثبت کرده و ارسال می‌نماید.

نکته:

در سر خطی زدن، صدم‌های ثانیه نیز حائز اهمیت هستند!

سرعت و دقت دو گزینه‌ی تاثیرگذار در سر خطی زدن هستند که معامله‌گر باید تمرکز خود را به این دو گزینه اختصاص دهد.

تشخیص جایگاه در صف خرید و فروش بورس چگونه است؟

زمانی که سفارش خرید یا فروش در کارگزاری‌ها به ثبت رسید، می‌توانید سفارش مورد نظر را به عنوان مثال در ایزی تریدر در قسمت سفارشات و سمت چپ صفحه مشاهده نمایید.

در مرحله‌ی دوم موس را گوشه ی سمت چپ پایین هر سفارش روی آیکون نقطه قراردهید تا پاپ آپ برای شما باز شود؛ بعد از انجام این مراحل جایگاه شما در صف خرید و فروش به شما نشان داده می‌شود.

روند شکل گیری صف فروش یا صف عرضه سهام

صف فروش یا صف مازاد عرضه را می‌توان برعکس پدیده صف خرید یا صف تقاضای مازاد فرض کرد. در این شرایط قیمت سهام با روند نزولی روبرو شده و پایین‌ترین حد مجاز روزانه می‌رسند، در واقع به اندازه ۵ درصد کاهش قیمت در سهام وجود داشته است. در این وضعیت اکثر سهامداران برای فروش سهام اقدام می‌کنند اما به دلیل عدم قابلیت برای پیشنهاد قیمت پایین‌تر و نبود خریدار جدید صف‌های فروش یا عرضه مازاد ایجاد می‌شود. هر چه تعداد بیشتری از سهامداران در صف فروش قرار داشته باشند، اصطلاحا صف سنگین در قسمت فروش سهام را مشاهده خواهیم نمود.

بسیار پیش آمده است که با نشر اطلاعات درست یا غلط در مورد سهام شرکت‌های مختلف شاهد صف‌های سنگین فروش بوده‌ایم ولی بایستی مبتدیان بدانند که در بازار بورس ایران همواره رشد سهام و شرایط اقتصادی مثبت در بازار سرمایه حاکم است و در نتیجه وجود روندهای صعودی یا نزولی نشان از زیان یا سود قابل توجه افراد نیست مگر اینکه بخواهند رفتارهای هیجانی در این بازار داشته باشند.

اگر بسیاری از افراد با تحلیل‌های کامل بنیادی و تکنیکال، دریافت آموزش‌های لازم در زمینه بورس، کنترل احساسات و آگاهی به ترفندهای معاملاتی در این بازار حضور پیدا کنند، می‌توانند بر اساس نوع سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت با حرکات از پیش برنامه‌ریزی شده و منطقی برای خرید و فروش هوشمندانه سهام اقدام نمود. وجود صف‌های سنگین سهام نشان از حرکت با فکر و منطقی تریدرها برای خرید و فروش سهام شرکت‌های مختلف می‌باشد اما عدم کنترل هیجان و مشارکت در صف خرید و فروش سهام به طور غیر منطقی می‌تواند نه تنها به بازار سرمایه بلکه به سایر سهامداران و آن صنعت مورد نظر زیان قابل توجهی وارد کند.

نحوه فروش زودتر سهام در صف فروش معاملاتی

صف فروش سهام همانند صف خرید سهام عمل می‌کند. در حقیقت سهامدار وقتی برای فروش سهام اقدام کند، با ثبت سفارش خود وارد صف مورد نظر می‌شود. سهامداران بالاتر از وی یا کسانی که زودتر از بقیه سفارش خود را ثبت کرده‌اند، فروش سریع سهام برای آنان اتفاق می‌افتد و در نتیجه سهام آنان زودتر به وجوه نقدی تبدیل می‌شود.

همانطور که مطلع شدید سیاست‌گذاران و ناظران بازار بورس برای تغییر قیمت سهام در بازار بورس و فرابورس ۵+ تا ۵- درصد را در نظر گرفته‌اند تا از نوسانات بی‌دلیل و بیش از اندازه تغییرات قیمت سهام جلوگیری کنند. اگر چنانچه علاقه‌ای به فعالیت در چنین بازارهایی ندارید و می‌خواهید وارد بازارهای پرریسک شوید، بهتر است بازارهای سرمایه در کشورهای توسعه یافته را امتحان کنید. در بازار بورس ایران محدودیت دامنه نوسان اغلب اوقات سبب می‌شود که قیمت سهام با رسیدن به سقف یا کف قیمتی مجاز روزانه در موقع فروش یا خرید با صف خرید و فروش سهام روبرو شود. زیرا معامله‌گران به دلیل محدودیت‌های قیمتی قادر نیستند قیمت بالاتری در خرید یا پایین‌تری در فروش ثبت کنند و در نتیجه با یکدیگر وارد رقابت می‌شوند. در حقیقت صف خرید و فروش سهام یعنی به ازای هیچ مورد عرضه تقاضای زیاد یا برعکس به ازای عرضه مازاد هیچ مورد تقاضایی وجود ندارد.

ترفندهای کاربردی برای فروش سهام در صف فروش

اینترنت پرسرعت:

پیش از هر چیز برای فروش سهام در صف فروش به یک اینترنت پرسرعت نیاز دارید. برای اول شدن در صف فروش بورس ، حتی صدم ثانیه هم حائز اهمیت است؛ بنابراین، هرچه اینترنت سریع‌تری داشته باشید بیشتر می‌توان به انجام سفارشتان امیدوار بود.

انتخاب یک کارگزار بورس خلوت:

بهترین و مطرح‌ترین کارگزاری‌ها معمولا شلوغ هستند. کارگزار خلوت تقریبا بلافاصله پس از ثبت سفارش از جانب شما، آن را برای هسته معاملات ارسال می‌کند. کارگزاران شلوغ با چند ثانیه و حتی گاهی چند دقیقه تاخیر، سفارش شما را به هسته ارسال می‌کنند.

ثبت سفارش در ثانیه اول:

برای بالا بردن موفقیت فروش در صف فروش ، می‌بایست سفارش خود را در ثانیه اول ثبت کنید. به بیانی راس ساعت 8:30:00 باید سفارش ثبت شده باشد. به همین دلیل، اغلب پیشنهاد می‌شود که در ساعت 8:29:59 اقدام به ثبت سفارش کنید.

تقسیم سفارش:

برای افزایش شانس خرید، بهتر است سفارش خود را تقسیم کنید. به این معنی که قبل از ارسال، سفارشتان را به چند سفارش کوچک‌تر تقسیم کنید و آن‌ها را به صورت پیش‌نویس آماده کنید. دقیقا راس ساعت 8:29:59 کلیه پیش‌نویس‌ها را به صورت هم زمان ارسال کنید و منتظر ثبت شدن آن‌ها بمانید.

استفاده از سرور مجازی:

برای این منظور، می‌توان از سرور مجازی استفاده کرد که سرعت اینترنت چند برابری در اختیار می‌گذارند.

بهترین اینترنت های خانگی به دلیل اینکه با اختلال همراه هستند و پینگ بالایی دارند برای سرخطی زدن مناسب نیستند برای اینکه شما اینترنت پرسرعتی برای سرخطی در بورس داشته باشید بهتر است از سرور مجازی بورس توشن استفاده نمایید ، این سرور ها تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه یعنی ۱۰۰۰ برابر اینترنت خانگی به شما سرعت می دهند و همچنین پینگ این سرورها یک میلی ثانیه میباشد که در برابر پینگ ۱۴ تا ۱۰۰ میلی ثانیه ای اینترنت خانگی سرعت چندین برابری دارد. توجه داشته باشید که این مجموعه روی سرور ها به صورت رایگان ربات سرخطی هم نصب کرده است که بعد از خرید اموزش نحوه وصل شدن به سرور مجازی بورس و نحوه استفاده از ربات سرخطی برای شما ارسال خواهد شد.