چه چیزهایی را نباید با آجیل خورد؟

آجیل علاوه بر داشتن طعم بسیار خوب یکی از سالم‌ترین میان‌وعده‌ها هم هست. با این حال، برای مصرف این خشکبار مانند خوراکی‌های دیگر لازم است نکاتی را رعایت کرد تا با مواد غذایی دیگر تداخل نداشته باشد و اثرات مثبت آن از بین نرود یا حتی باعث بروز بیماری نشود. در ادامه تعدادی از نوشیدنی‌ها و خوراکی‌هایی که با آجیل هماهنگ نیستند را معرفی می‌کنیم.

آجیل و مواد غذایی شیرین

انواع میوه خشک معمولا در کنار آجیل سرو می‌شوند اما مخلوط کردن برخی از این میوه‌ها ممکن است با آجیل تداخل ایجاد کند و فرد را درگیر عوارض آن کند. این در حالی است که میوه‌های خشک می‌توانند قیمت بالایی داشته باشند و با مصرف آن‌ها با آجیل نه‌تنها از مزایای میوه خشک بهره‌مند نمی‌شوید، بلکه ممکن است سلامتی شما نیز آسیب ببیند. قیمت میوه‌های خشک بر اساس برند و بر اساس حجم میوه بسته بندی شده یا فله ای تعیین می‌شود. برای خرید آنلاین میوه خشک می‌توانید به فروشگاه‌های بزرگ مراجعه کنید و با خرید این محصولات خوشمزه میان‌وعده‌ حاوی مواد مغذی داشته باشید.

علاوه بر این، ترکیب آجیل با مواد غذایی که قند زیادی دارند ممکن است باعث به‌خطر افتادن سلامت فرد شود. برای مثال میوه‌های خشک معمولا قند بالاتری نسبت به میوه‌های تازه دارند که در این میان می‌توان به ترکیب آجیل و شکلات، آبنبات و شیرینی اشاره کرد. مصرف همزمان ممکن آجیل و خوراکی‌های شیرین ممکن است باعث بالا رفتن قند خون شود و به‌صورت کلی برای سلامتی ضرر داشته باشد.

آجیل با چای

چای را نباید با آجیل خورد. انواع آجیل سرشار از مواد مغذی از جمله آهن هستند و ترکیبات انواع چای می‌تواند مانع جذب آهن آجیل شود. این ترکیبات در چای سیاه بیشتر از سایر چای‌ها یافت می‌شود. به‌همین خاطر لازم است بین مصرف چای با انواع آجیل فاصله وجود داشته باشد.

برای مثال فندق یکی از مغزهای بسیار سالم و مغذی است. فندق انواع مختلفی دارد و می‌توان به مغز فندق با پوست، شور، تازه و غیره اشاره کرد. اگر قصد خرید این محصول را دارید خوب است بدانید قیمت این مغز هم بر اساس کیفیت، حجم و برند تعیین می‌شود و می‌توانید با خرید آنلاین از مزیت تخفیف احتمالی آن‌ها برخوردا شوید. در سال‌های اخیر به دلیل ایجاد اعتماد بین خریداران و سایت‌های آنلاین، خرید اینترنتی خوراکی‌ها هم فراگیر شده است.

آجیل شور با مواد غذایی صنعتی و پرنمک

غذاهای صنعتی و آماده و برخی دیگر از غذاها، معمولا سدیم زیادی دارند و اگر این غذاها با انواع آجیل شور مصرف شوند ممکن است باعث بروز مشکلات مختلفی مثل فشار خون شود. به‌همین خاطر لازم است این خوراکی‌ها را با فاصله زمانی و به اندازه مصرف کرد.

آجیل با غذاهای سرخ شده

آجیل منبع خوبی از چربی‌های سالم است و غذاهای سرخ‌شده معمولا منبع چربی‌های مضر هستند که مصرف همزمان این خوراکی‌ها می‌تواند باعث افزایش چربی خون شود و این مسئله می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را بالا می‌برد. برای مثال می‌توان به مصرف همزمان سیب‌‌زمینی سرخ‌شده با آجیل اشاره کرد.

آجیل با برخی از سبزیجات

هرگز آجیل را برخی از سبزیجات ترکیب نکنید. بدن انسان به ید احتیاج دارد و جذب نشدن آن می‌تواند باعث بروز اختلال در عملکرد غده تیروئید شود. برخی از انواع آجیل منبع خوبی از ید هستند و می‌توانند برای بدن مفید باشند اما اگر این مغزها با برخی از سبزیجات مانند کلم بروکلی مصرف شود ید آن‌ها جذب نمی‌شود و در نهایت مصرف همزمان این مواد غذایی ممکن است منجر به کم کاری شدید تیروئید یا حتی گواتر شود. همچنین اگر مشکل تیروئید دارید بهتر است مصرف این نوع سبزیجات را محدود کنید.

آجیل و لبنیات

ترکیب آجیل و لبنیات می‌تواند مضر باشد. برای نمونه، آجیل منبع خوبی از آهن است و  شیر منبع غنی از کلسیم است و این ماده مغذی می‌تواند جذب روده‌ای آهن را کاهش دهد. بنابرین لازم است این دو ماده غذایی بسیار سالم و مقوی را در زمان‌های مختلف و با فاصله مصرف کرد.

آجیل و غذاهای غنی از کلسیم

آجیل را با به‌همراه غذاهای غنی از کلسیم میل نکنید. انواع آجیل منبع خوبی از مواد مغذی هستند اما این خوراکی‌های خوشمزه و سالم معایبی هم دارند. برای مثال اغلب مغزها حاوی اسید فیتیک هستند. این ماده می‌تواند جذب آهن، روی و کلسیم را کاهش دهد.

بادام در میان مغزها اسید فیتیک بیشتری دارد و پس از این مغز، آجیل برزیلی و سایر انواع آجیل حاوی این ماده هستند .همچنین نزدیک بودن زمان مصرف آجیل با وعده‌های غذایی دیگر می‌تواند باعث کم شدن اثر مثبت مواد غذایی شود.

آجیل و خربزه

هرگز آجیل و خربزه را با هم مصرف نکنید. خربزه میوه خوش‌طعمی است و ارزش غذایی خوبی دارد اما با خوراکی‌های زیادی از جمله انواع آجیل ناسازگار است. اگر این میوه با آجیل مصرف شود ممکن است منجر به بروز مشکلات زیادی شود. برای مشاهده بیشتر ترکیب های مضر آجیل اینجا کلیک کنید.

در پایان، مواد غذایی سالم برای بدن ضروری است اما صرفا سالم بودن مواد غذایی کافی نیست و اگر آن‌ها با هم ترکیب می‌شوند لازم است به سازگاری این ترکیبات با بدن هم توجه کرد. برخی از این ترکیبات می‌توانند ارزش غذایی مواد سالم را از بین ببرند یا به معده، کلیه و اعضای دیگر آسیب وارد کنند. برای مثال ترکیب آجیل با چای می‌تواند مضر باشد. زیرا ترکیبات چای می‌تواند مانع جذب آهن موجود در آجیل شود.