صحبت کردن به زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری به غیر از زبان مادری‌مان، پروسه‌ای است که با یادگیری آن زبان از طریق یادگیری لغات، قواعد و غیره شروع می‌شود. اما پس از یادگیری این بخش‌ها و مراحل، مهارت صحبت کردن یا Speaking نیاز به تمرینات تخصصی خود دارد. در واقع پس از یادگیری عمومی زبان، ما تازه وارد بخش تقویت مهارت‌های اصلی زبان می‌شویم. در نتیجه صحبت کردن یا مکالمه نیز چند راه، روش و حوزه برای آموزش دارد که ما دسته‌بندی آن‌ها را در این مطلب برای شما تهیه کرده‌ایم. در ادامه با راه‌های مختلف آموزش مکالمه انگلیسی همراه ما باشید.

چند راه برای آموزش مکالمه انگلیسی وجود دارد؟ دسته‌بندی مکالمه زبان انگلیسی

پیش از هر چیزی، بیایید مکالمه زبان انگلیسی را دسته‌بندی کنیم:

  • مکالمه روزمره
  • مکالمه در ادارات، کنفرانس‌ها و دیگر موقعیت‌های رسمی
  • مکالمه در مکان‌های عمومی مثل رستوران‌ها و فرودگاه
  • مکالمه تلفنی و مکالمه به‌صورت ایمیل، پیامک و غیره

به‌طور کلی اگر بخواهیم مکالمه زبان انگلیسی را دسته‌بندی کنیم در چهار دسته بالا می‌توانیم این تقسیم‌بندی را انجام دهیم. حال مکالمه زبان انگلیسی در هر دسته چه فرقی با دیگری دارد؟ دایره لغات و اصطلاحاتی که در هر دسته‌بندی به کار می‌روند تفاوت اساسی با یکدیگر دارند. به تبع در زبان مادری‌مان نیز انتخاب لغات و لحن‌مان حین صحبت با خانواده دوستان تا زمانی که می‌خواهیم یک کنفرانس ارائه بدهیم یا نامه‌ای رسمی بنویسیم فرق می‌کند. آموزش مکالمه انگلیسی نیز به همین صورت است و پس از یادگیری عمومی این زبان، می‌بایست در یادگیری عبارات، اصطلاحات و لغات رایج هر موقعیت از تقسیم‌بندی بالا کوشا باشیم.

آموزش مکالمه زبان انگلیسی: مکالمه روزمره

مکالمه روزمره چیزی است که همگی بیش از هر موقعیت دیگری از آن استفاده کرده و به یادگیری کامل آن نیازمندیم. در مکالمات روزمره از اصطلاحات محاوره و ضرب‌المثل‌ها استفاده زیادی می‌شود و به همین دلیل است که حین تماشای فیلم یا سریال به زبان انگلیسی، ممکن است در ابتدا درک مفهوم صحبت‌های شخصیت‌ها برای‌مان مشکل باشد؛ زیرا این مهم ارتباطی مستقیم با فرهنگ انگلیسی‌زبان‌ها نیز دارد. برای این‌که بتوانیم مثل یک انگلیسی‌زبان صحبت کنیم و به اصطلاح در صحبت خود Native یا بومی باشیم، می‌بایست با تمامی اصطلاحات محاوره یا روزمره مکالمات و همچنین تعداد زیادی عبارت و ضرب‌المثل آشنایی داشته باشیم.

بهترین راه برای استاد شدن مکالمه روزمره در آموزش مکالمه زبان انگلیسی، برقرار کردن ارتباط مستقیم با فرهنگ عامه زبان مقصد است؛ یعنی تماشای سریال‌ها، مخصوصا Sitcomهایی مثل Friends و غیره، فیلم‌ها و گوش دادن موسیقی‌های محبوب روز زبان انگلیسی. البته صرفا انجام این کار کافی نیست و می‌بایست به لغات و اصطلاحاتی که در این رسانه‌ها به کار می‌رود نیز توجه داشت تا اگر معنی یکی از آنها را نمی‌دانیم، یا هضم معنی‌اش برای‌مان مشکل است، به دنبال معنی و مفهوم آن بگردیم و آن را مطالعه کنیم. مطالعه کنید: بهترین سریال‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی

آموزش مکالمه زبان انگلیسی: مکالمه رسمی

هر موقعیتی مخصوصا در آموزش مکالمه زبان انگلیسی دایره لغات مخصوص به خود را دارد. ما به مکالمه رسمی در ادارات، کنفرانس‌ها و دیگر موقعیت‌های مشابه نیازمند هستیم. برای مثال اگر می‌خواهیم وام بگیریم، می‌بایست نگاهی به لغات تجاری و اقتصادی داشته باشیم و کمی درباره آنها مطالعه کنیم. البته، به‌طور کلی صحبت با لحن رسمی در زبان انگلیسی با مکالمه روزمره متفاوت است. برای مثال در موقعیت‌های رسمی اصلا از ضرب‌المثل و عبارات محاوره استفاده نمی‌شود. افراد با القاب و مقام‌شان صدا زده می‌شوند که می‌بایست این عناوین را به‌طور کامل یاد گرفت. مکالمه رسمی زبان انگلیسی بدین شکل است که همه چیز واضح بیان شده و خبری از استفاده از طعنه، کنایه یا استعاره نیست.

برای آشنایی بیشتر با این نحو مکالمه زبان انگلیسی، می‌تواند به اخبار رسمی گوش کنید، کنفرانس‌های آموزشی مختلفی را تماشا کرده و به دایره لغات مورد استفاده مجری یا ارائه‌دهنده کنفرانس توجه کنید.

آموزش مکالمه زبان انگلیسی: مکالمه در مکان‌های عمومی

این تقسیم‌بندی از آموزش مکالمه زبان انگلیسی دارای عبارات و اصطلاحات پرکاربرد و ثابتی است که باید همیشه آن‌ها را به خاطر داشته باشید و در موقعیت‌های مناسب از آن‌ها استفاده کنید. برای مثال اگر به سفر می‌روید، در فرودگاه یک‌سری عبارت خاص است که به کارتان می‌آید، در مغازه برای خرید و در رستوران و هتل نیز به همین منوال. می‌توان گفت ساده‌ترین بخش یادگیری مکالمه زبان انگلیسی، همین بخش است که برای استفاده از آن نیز نیازی به یادگیری کامل قواعد و لغات نیست. مجموعه‌ای از اصطلاحات و عبارات اصلی را یاد گرفته و کارتان در سفر و مکان‌های عمومی راه می‌افتد. برای یادگیری نیز کافی است کتاب‌های مرتبط با انگلیسی در سفر را مطالعه کنید. مطلب مرتبط:‌ آموزش مکالمه انگلیسی در فرودگاه

آموزش مکالمه زبان انگلیسی: تلفن و پیام

انجام مکالمه روزمه یا رسمی از طریق تلفن، پیام، ایمیل یا غیره خیلی فرقی در انتخاب لغات و لحن بیان ندارد، اما نکاتی وجود دارد که می‌بایست به آن‌ها توجه ویژه‌ای کرد. برای مثال حین مکالمه تلفنی و صوتی، شما اگر بخواهید بگویید چه کسی زنگ زده یا اگر بخواهید خودتان را معرفی کنید، می‌بایست از عبارت خاصی استفاده کنید مثل نمونه زیر:

Hi, who is this?

Hello, this is Monica.

چون حین مکالمه صوتی دو فرد به‌صورت فیزیکی به یکدیگر نزدیک نیستند، فاعل و نهاد جمله با موقعیت فیزیکی عادی تفاوت دارد. یک‌سری اصطلاحات خاص دیگر نیز برای مکالمه‌های تلفنی وجود دارد که می‌بایست با مطالعه کامل و دقیق آن‌ها، همه را از بر شده تا حین مکالمه تلفنی زبان انگلیسی به مشکل نخورید.

برای نگارش پیامک یا ایمیل نیز اصولی وجود دارد. در قالب پیامک، آزادی نحوه بیان بیشتری وجود دارد حتی اگر دارید یک مکالمه رسمی را پیش می‌برید. چت کردن به دلیل طبیعت‌اش این مدل مکالمه را مجاب می‌کند که خیلی شما در بند اصول و قواعد نمی‌گذارد.

اما نوشتن و ارسال ایمیل کاملا متفاوت است و اصولی بسیار مهم وجود دارد که می‌بایست از آن‌ها باخبر باشید. پس نوشتن و ارسال پیامک را با ایمیل یکی نکنید؛ زیرا حین نگارش ایمیل می‌بایست یک بخش را برای سلام و احوال‌پرسی در نظر بگیرید، در بخش بعدی متن نامه الکترونیکی‌تان به طرف مقابل بگویید برای چه از طریق ایمیل با او تماس گرفته‌اید، سپس توضیحات اصلی یا تکمیلی را ارائه کرده و در نهایت یک بخش ثابت برای حسن ختام و معرفی خود باید در نظر بگیرید. این‌که طرف مقابل‌تان را به اسم بشناسید، یا این‌که اصلا دارید به یک مجموعه یا شرکت ایمیل می‌زنید نیز در تعیین لغات مورد استفاده‌تان تاثیر دارد. پس مراقب این نکات باشید و در یادگیری آ‌ن‌ها کوشا باشید.