وجود زخم در هر ناحیه‌ای از بدن مانند یک مزاحم ناخوشایند است، به‌خصوص زمانی که در ناحیه حساسی مانند راست‌روده باشد. خبر خوب این است که درمان‌هایی برای بهبود زخم‌ها و مدیریت سندرم زخم رکتوم منفرد مانند پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان وجود دارد. بااین‌حال، همکاری با پزشک برای کشف علت زمینه‌ای این عارضه ضروری است. بررسی علت و انتظار برای بهبود زخم نیاز به صبر دارد، اما پزشک می‌تواند به شما در رسیدن به یک برنامه درمانی که باعث تسکین شود کمک کند.

سندرم زخم رکتوم منفرد وضعیتی است که در آن یک یا چند زخم خوش‌خیم (غیر سرطانی) در داخل راست‌روده ایجاد می‌شود. علائم و نشانه‌های این بیماری شامل وجود خون روشن قرمز در مدفوع، درد مقعد یا راست‌روده و اجابت مزاج دردناک است. درمان‌های این بیماری شامل تغییرات سبک زندگی برای سهولت در دفع مدفوع، داروهای تجویزی مانند پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان و جراحی است. به یاد داشته باشید خجالت اصلا عذر موجهی برای عدم مشاوره با پزشک نیست. در تمامی شهرها، با کمک سایت‌های نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید متخصص درمان بیماری‌های مقعدی مورد اعتماد خود را پیدا کرده وقت بگیرید. مثلا در اینجا می‌توانید لیست پزشکان خانم متخصص بیماریهای مقعدی تبریز در سایت دکترتو را ببینید

بهترین پماد برای شقاق مقعدی،

پماد برای درمان شقاق یا فیشر مقعدی خوب است؟

شکاف‌های مقعدی اغلب با مراقبت خانگی مناسب طی چند هفته بهبود می‌یابند. شما باید برای نرم نگه‌داشتن مدفوع خود اقداماتی انجام دهید. شما می‌توانید چندین بار در روز، به‌خصوص بعد از اجابت مزاج، به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در آب گرم بنشینید. این کار می‌تواند به شل‌شدن اسفنکتر (عضله کنترل‌کننده دفع) و بهبودی کمک کند.

اگر علائم همچنان ادامه داشت، به‌احتمال زیاد به درمان‌های بیشتری نیاز خواهید داشت. یکی از راه‌های درمان، استفاده از انواع پماد آنتی فیشر است. پمادهای آنتی فیشر معمولا به‌صورت بدون نسخه در داروخانه‌ها موجود هستند.

پماد هیدرو کورتیزون

هیدرو کورتیزون رکتال در کنار سایر داروها برای درمان موارد زیر استفاده می‌شود:

 • پروکتیت (التهاب راست‌روده): وضعیتی که به التهاب و تورم در راست‌روده می‌انجامد.
 • کولیت اولسراتیو (قولون التهابی): بیماری التهابی روده که باعث ایجاد زخم و التهاب در پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) و راست‌روده می‌شود.
 • هموروئید و سایر مشکلات رکتال: برای تسکین خارش و التهاب ناشی از هموروئید و دیگر مشکلات مقعدی به کار می‌رود.

پماد کالاندولا

پماد کالاندولا به دلیل دارابودن خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی یک پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان به شمار می‌رود. این پماد به‌طور طبیعی از گل همیشه‌بهار تهیه می‌شود و به‌صورت بدون نسخه در داروخانه‌ها قابل‌دسترس است.

پماد برای شقاق مقعدی

دیلتیازم

پماد دیلتیازم به‌عنوان بهترین پماد برای شقاق مقعدی شناخته شده است. این خاصیت می‌تواند به تسکین درد و کاهش اسپاسم عضلانی در این ناحیه کمک کند. علاوه‌‌بر این، پماد دیلتیازم به دلیل اثرات ضدالتهابی، کاربردی در درمان بیماری‌های پوستی نیز دارد. مقدار 2 تا 3 بار در روز به مدت 8 هفته، کرم دیلتیازم را به‌طور مستقیم روی ناحیه آسیب‌دیده بمالید. برای افزایش اثربخشی، پس از استفاده از پماد، ناحیه را با گاز یا پارچه تمیز بپوشانید.

پماد رکتول

رکتول، پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان است که از اسانس گیاه مورد تهیه می‌شود. استفاده از این پماد برای درمان شقاق (فیشر) و بواسیر (هموروئید) توصیه می‌شود. ماده موثره اصلی پماد رکتول، اسانس گیاه مورد است که به نام میرتول (5%) شناخته می‌شود. این پماد از مواد طبیعی تهیه شده است و عوارض جانبی کمی دارد.

پماد نیتریک اکساید

پمادهای حاوی نیتریک اکسید، مانند نیتروگلیسیرین و نیترات اس وکسیدیل، یکی از انواع پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان به شمار می‌روند. پمادهای حاوی نیتریک اکسید بانفوذ به پوست، به عضلات اطراف مقعد نفوذ می‌کنند و باعث شل‌شدن آنها می‌شوند. این امر به نوبه خود، جریان خون به ناحیه را افزایش می‌دهد.

پماد GTN

پماد رکتال گلیسیرین تری نیترات یک پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان و تسکین درد متوسط تا شدید ناشی از شکاف‌های مزمن مقعد استفاده می‌شود. نیتروگلیسیرین به گروهی از داروهای به نام نیترات‌ها تعلق دارد. این دارو با شل کردن عضلات اطراف مقعد عمل می‌کند تا فشار کمتری در این ناحیه وجود داشته باشد. این دارو فقط با نسخه پزشک قابل‌تهیه است.

لیدوکائین

پماد لیدوکائین، به‌عنوان یک بی‌حس‌کننده موضعی یک پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان است. این پماد می‌تواند با بی‌حس کردن ناحیه اطراف مقعد به‌طور موقت، درد ناشی از شقاق مقعد را در هنگام دفع مدفوع کاهش دهد. لیدوکائین با مسدودکردن سیگنال‌های درد از انتهای عصبی در ناحیه مقعد به مغز عمل می‌کند. این امر به‌طور موقت احساس درد را در این ناحیه از بین می‌برد.

پمادهایی همچون پماد ام جی، درموپان و تتراسایکلین نیز در برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان موثر هستند.

C:\Users\user\Downloads.jpg

درمان خانگی زخم مقعدی

 • نوشیدن آب فراوان: کم‌آبی بدن می‌تواند مدفوع را سفت، خشک و دفع آن را سخت‌تر کند. پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد از نوشیدنی‌هایی که باعث کم‌آبی بدن می‌شوند، مانند نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکل، خودداری کنید.
 • رژیم غذایی پر فیبر: غذاهای پر فیبر می‌توانند یبوست را برطرف کنند. فیبرها مدفوع را نرم کند و در عبور سریع‌تر آن از روده موثر باشد.
 • مصرف عسل: عسل به‌دلیل خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی که دارد، می‌تواند به‌عنوان یک درمان خانگی برای شقاق مقعد مفید باشد. این خواص ناشی از تولید پراکسید هیدروژن و وجود سایر ترکیبات فعال در عسل است. شما می‌توانید روزانه یک یا دو قاشق غذاخوری عسل را میل کنید یا آن را به‌صورت پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان به‌آرامی روی ناحیه آسیب‌دیده بمالید.
 • از زور‌زدن در هنگام اجابت مزاج خودداری کنید: زور‌زدن یا فشاردادن بیش از حد هنگام دفع می‌تواند به رکتوم شما آسیب‌زده و باعث ایجاد زخم شود. بهتر است به‌جای زور‌زدن در توالت، منتظر دفع طبیعی باشید.
 • استفاده از ملین: پزشک شما ممکن است مصرف یک نرم‌کننده مدفوع یا ملین حجیم کننده برای سهولت در دفع مدفوع را پیشنهاد دهد.

نکات لازم در استفاده از هر پماد

در استفاده از هر پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان:

 • قبل از استفاده از دارو، دستان خود را بشویید.
 • انگشت خود را با یک پوشش پلاستیکی، دستکش جراحی یک‌‌بار مصرف یا انگشتانه بپوشانید.
 • انگشت پوشانده شده را کنار خط دوز روی کناره جعبه دارو قرار دهید. نوک انگشت شما باید در یک انتهای خط دوز قرار گیرد.
 • پماد را روی انگشت خود فشار دهید. مقدار دارو باید به‌اندازه خط دوز باشد.
 • انگشت خود را با پماد به‌آرامی داخل کانال مقعد وارد کنید. انگشت خود را بیش از بند اول داخل نبرید.
 • پماد را به‌دقت در اطراف قسمت‌های داخلی کانال مقعد بمالید.
 • در صورت داشتن درد شدید در کانال مقعد، پماد را به‌طور مستقیم روی پوست بیرون بمالید.
 • پوشش انگشت را در سطل زباله بیندازید و دستان خود را بشویید.

مقدار مصرف هر پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان به قدرت دارو بستگی دارد. برای درد ناشی از شکاف‌های مقعد:

 • بزرگسالان: هر 12 ساعت 5/2 سانتیمتر (یک اینچ) داخل مقعد بمالید.
 • کودکان: مصرف و دوز این دارو باید توسط پزشک مشخص شود.

بعد از استفاده از دارو، تیوپ را محکم بسته نگه دارید. هر گونه داروی استفاده نشده را 8 هفته پس از اولین باز کردن تیوپ دور بریزید.

در‌صورت مشاهده خونریزی از مقعد، وجود خون در مدفوع یا تجربه درد مداوم در هنگام اجابت مزاج با پزشک خود تماس بگیرید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در‌صورت مشاهده خونریزی از مقعد، وجود خون در مدفوع یا تجربه درد مداوم در هنگام اجابت مزاج با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک برای تشخیص احتمالی زخم رکتوم با شما همکاری خواهد کرد. سوالاتی که باید از متخصص جراحی عمومی بپرسید عبارت‌اند از:

 • چه عاملی باعث ایجاد زخم رکتوم در من شده است؟
 • برای درمان زخم من چه روش‌هایی از جمله پماد برای درمان زخم مقعدی بزرگسالان را پیشنهاد می‌کنید؟
 • برای رفع بیماری زمینه‌ای که باعث ایجاد زخم‌های رکتوم می‌شود به درمان نیاز خواهم داشت؟
 • پس از شروع درمان، چقدر طول می‌کشد تا زخم من برطرف شود؟
 • برای کمک به بهبودی زخم، چگونه می‌توانم از پوست ناحیه آسیب‌دیده مراقبت کنم؟