چند نشانه که از فاسد شدن لوازم آرایش خبر می¬دهد

مانند هر لوازم مصرفی دیگر تاریخ انقضاء لوازم آرایشی و بهداشتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، مخصوصاً آن دسته از محصولات آرایشی که مستقیماً با اجزاء حساسی همچون چشم و صورت سر و کار دارند. حال سوال اینجاست که از کجا میتوان زمان انقضای یک محصول آرایشی را متوجه شد. هیچ توضیحی مبنی بر زمان تولید و انقضا روی بسته بندی اصلی محصولات آرایشی درج نشده است و فقط علامتی روی آن است که حتی بسیاری از افراد متوجه آن نمی­شوند. در واقع تعدادی اعداد و ارقام روی محصول درج شده که نشان می‌دهد تا چند ماه پس از باز شدن درب محصول می­توانید آن را مصرف کنید. ولی آیا یادتان هست که رژلب کرم‌ضدآفتاب­تان را چه زمانی خریده­اید و از زمان مصرف آن چندین ماه گذشته است؟ از آن جایی که فاصله بین تولید محصول تا زمان باز شدن درب آن مشخص نیست ما در این مقاله قصد داریم تا مدت زمان مصرف بعضی محصولات آرایشی را برایتان شرح دهیم.

  1. رژ گونه

معمولاً رژ گونه‌ها بین ۱۲ تا ۱۸ ماه تاریخ انقضا دارند. رژگونه های پودری که حالت پودر فشرده دارند پس از پایان انقضا تغییر خاصی نمی­کنند و شما نمی­توانید انتظار داشته باشید تغییری در بافت روژگونه ایجاد شود. تنها باید زمانی که تاریخ انقضای آن به سر رسید آن را دور بیندازید و منتظر نباشید تا تغییری در بافت رژگونه ایجاد شود و بعد آن را دور بیندازید.

در هنگام خرید رژگونه به برند آن توجه کنید. بسیاری از برندهای تقلبی محصولات بی‌کیفیت و نامرغوب را وارد بازار می‌کنند و به دلیل اینکه پس از فاسد شدن تغییر بافت در رژگونه رخ نمی‌دهد ممکن است با مصرف آن محصولات به پوستتان آسیب وارد شود. برندهایی چون لدورا، بورژوا، رولوشن و فلورمار برندهای با کیفیت و قابل اطمینانی هستند که در بازار داخلی وجود دارند و شما می‌توانید از سایت های معتبر بهترین نوع رژگونه با قیمت مناسب را تهیه کنید.

  1. سایه چشم

سایه چشم

به طور متوسط تاریخ انقضایی که برای سایه چشم در نظر گرفته شده است ۱۸ تا ۲۴ ماه می‌باشد. از آنجایی که چشم‌ها از حساس‌ترین اعضای بدن هستند و با انتقال باکتری به سرعت واکنش نشان می‌دهند بنابراین در خرید لوازم آرایشی که مربوط به چشم است باید دقت بسیاری داشت. بهتر آن است که هر ۱۸ ماه یک بار اقدام به تعویض سایه چشم خود کنید تا از سلامت چشمان خود اطمینان داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم پیش از اینکه شروع به آرایش کردن کنید حتماً دست و صورت خود را کامل شسته و ضدعفونی کنید تا از انتقال میکروب ها به پوست صورت و لوازم آرایش خود جلوگیری کنید.

  1. مداد چشم

کنار گذاشتن مدادهای قدیمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از آنجایی که بارها بر حساس بودن چشم ها تاکید شده است بنابراین نگهداری و مراقبت از محصولاتی که سر و کارشان با چشم است بسیار سخت می‌باشد. عمر مداد چشم با تراشیدن بیشتر خواهد شد چرا که با این کار پوشش خارجی مداد تراشیده می‌شود. چنانچه از مدادهای چشم به خوبی مراقبت کنید تقریباً ۱۸ تا ۲۴ ماه ماندگاری خواهند داشت.

  1. کرم پودر و کانسیلر

کرم پودر و کانسیلر

طرفداران این محصول آرایشی باید بدانند تمامی کرم پودرهایی که پوشش دهی بالایی دارند فقط بین ۶ تا ۱۲ ماه تاریخ انقضا دارند و قدرت ماندگاری کانسیلر حداکثر یک سال می‌باشد. در خرید کرم پودر توجه داشته باشید که حتما از یک مارک معتبر استفاده کنید تا در صورت استفاده طولانی مدت دچار عارضه پوستی نشوید. برندهای معتبری که میتوانید از آنها استفاده کنید شامل برند مک، لورال، استی لادر و میبلین است. این برندها در میان برندهای معتبر و شناخته شده موجود در ایران قرار دارند که می‌توانید از تولیدات آن با خیال راحت استفاده کنید. یکی از تغییراتی که در بافت کرم پودر پس از فاسد شدن می­توانید مشاهده کنید تشکیل حالت دو فاز در کرم پودر است.

  1. رژ لب

به طور کلی عمر مفید رژلب ۱۲ تا ۱۸ ماه است. رژلب جزء آن دسته از محصولات آرایشی می‌باشد که زمان فاسد شدن آن طولانی است و دیرتر فاسد میشود ولی به دلیل اینکه برخورد زیادی با لب و دهان دارد نباید به مدت طولانی از آن استفاده کرد. مخصوصاً زمانی که به بیماری هایی مثل سرماخوردگی یا بیماری‌های دهان و دندان دچار شده‌اید و از رژ لبتان استفاده کرده‌اید باید آن را دور بیندازید. شما از بافت رژلب می‌توانید تشخیص دهید که فاسد شده است یا خیر. به عنوان مثال رژلب‌هایی که جامد هستند پس از فاسد شدن به مرور زمان سفت می‌شوند و بر روی لب به خوبی محو نمی‌شوند و بوی خاصی از آنها استشمام می‌شود. رژلب های مایع زمانی که به حالت چسبناک در آمده‌اند باید آنها را دور بیاندازید.

  1. ریمل

یکی از محبوب‌ترین لوازم آرایشی بین خانم‌ها ریمل است و خانم‌ها برای درشت و زیباتر جلوه دادن چشم‌ها از آن استفاده می‌کنند. نکته مهمی که در این بین وجود دارد این است که برای ریشه کن کردن عوارض چشم تاریخ انقضای هر ریمل فقط ۳ تا ۴ ماه می‌باشد و چنانچه تاریخ آن به پایان رسید باید ریمل را دور بیندازید. در واقع زمانی که برس ریمل را داخل مخزن آن فرو می‌برید مقداری از باکتری و آلودگی ها را وارد مخزن می‌کنید و این کار باعث رشد باکتری در داخل مخزن ریمل می‌شود. در واقع کوتاه ترین عمر در میان محصولات آرایشی را ریمل‌ها دارند. چنانچه می‌خواهید چشم‌های خود را از دچار شدن به بیماری های عفونی مصون نگه دارید بهتر است هر سه ماه یکبار ریمل خود را عوض کنید.

  1. لاک

ممکن است تصور کنید تاریخ انقضایی برای لاک ناخن وجود ندارد و لازم نیست لاکی که سال ها جزئی از لوازم آرایشی‌تان است را کنار بگذارید اما باید بدانید مواد حساسیت زا از طریق همین لاک‌ها به سایر قسمتهای حساس بدن انتقال می‌یابند و به خاطر آسیبی که به قسمت‌های مختلف بدن وارد می‌کنند نباید به مدت طولانی مصرف شوند و چنانچه با وجود منقضی شدن استفاده شوند برای پوست ضرر زیادی دارند. توصیه می‌شود لاک‌های ناخن را از مراکز معتبر خریداری کنید تا از عوارض مواد تقلبی آرایشی در امان بمانید. زمان مفید برای استفاده از لاک دو سال می‌باشد و بهتر است پس از دو سال آن را دور بیندازید.

با توجه به موارد گفته شده قبل از اینکه مواد آرایشی به پوستتان آسیبی وارد کنند محصولاتی که تاریخ انقضا ندارند را دور بریزید و محصولات آرایشی جدیدی جایگزین کنید.

نویسنده: سارا اقبالی