روانشناسی جذب دیگران

بیشتر دوستی‌ ها به صورت طبیعی شکل می‌گیرند ولی گاهی ممکن است بخواهید با شخصی جدید دوست شوید یا ارتباطات خود را با دوستان فعلی بهبود دهید. تحقیقات روانشناسی نشان می‌ دهد که با ترفند های روانشناسی برای جذب دیگران می توانید ارتباطات بهتری برقرار نمایید.

خلق و خوی مثبت داشته باشید

تلاش کنید همیشه با خلق و خوی مثبت خود، سرایت عاطفی مثبتی ایجاد کنید تا اطرافیان نیز تحت تاثیر احساسات خوب شما قرار بگیرند. این یکی از ترفند های روانشناسی برای جذب دیگران است. تحقیقات دانشگاه اوهایو و دانشگاه هاوایی نشان می‌ دهند که افراد ممکن است بدون آگاهی مستقیم از احساسات دیگران تحت تاثیر خلق و خوی آن ها قرار بگیرند.

یکی از فواید محبت به دیگران، ایجاد فضای مثبت است. باید همیشه احساسات مثبتی را منتقل کنید تا دیگران در حضور شما احساس شادی و خوشحالی داشته باشند. این اقدامات می‌ توانند به ساختن روابط مثبت و بهبود محیط اجتماعی کمک کنند.

انتظارات معقول از دیگران داشته باشید

یکی دیگر از ترفند های روانشناسی برای جذب دیگران تحت تاثیر اثر پیگمالیون قرار دارد. اثر پیگمالیون نشان می‌ دهد که انتظارات ما نسبت به دیگران می ‌توانند تاثیر زیادی بر رفتار آن ها داشته باشند. اگر به کسی با انتظار دوستانه نگاه کنیم، این احتمال را ایجاد می‌ کنیم که او نیز به ما پاسخ مثبتی دهد. این تفکر می ‌تواند روابط را تقویت کند و محیط اجتماعی را بهبود بخشد. بنابراین، باید با انتظارات مثبت به دیگران نگاه کنیم تا باعث ایجاد روابط سالم و مثبت شویم و در جلب توجه دیگران با موفقیت عمل کنیم.

لبخند بزنید

در یک تحقیق در مورد ترفند های روانشناسی برای جذب دیگران، از چند خانم دانشجو خواستند به عکس ‌های زن دیگری نگاه کنند. زن این تصاویر را با چهار حالت مختلف انداخته بود. با لبخند و در وضعیت بدنی باز و بسته، بدون لبخند و در وضعیت بدنی باز یا بسته. نتایج نشان داد دانشجویان بدون هیچ توجهی به زبان بدن باز یا بسته زن، زمانی که او لبخند می ‌زد، بیشتر دوستش داشتند.

جلب توجه دیگران

به دلایل درست از طرف مقابل تعریف کنید

این یکی از تکنیک ‌های روانشناسی برای جذب دختر مورد علاقه ‌تان است. برای نشان دادن ارزشی که برای او قائلید، احترامتان را نشان دهید. به ایده ها و ارزش هایش احترام بگذارید، به جزئیات مختلف شخصیتش توجه کنید و به نقاط مشترکتان اشاره داشته باشید. با تعریف خاطره ‌هایی که به شخصیت او نزدیک هستند، نشان دهید که تفکرهای او را درک می‌ کنید و حتی تفکرات مشابهی با او دارید. این نشان می‌ دهد که او را به عنوان یک فرد منحصر به فرد قبول کرده‌ اید. احترام گذاشتن به دخترها راهی سریع برای جلب توجه آن ها است.

بگذارید در مورد خودش صحبت کند

حال که درباره یکی از تکنیک ‌های مختص جلب خانم ‌ها گفتیم، اجازه دهید یکی از ترفند های روانشناسی برای جذب پسر ها را هم بگوییم. بگذارید برایتان از خودش و علایقش بگوید. هنگامی که یک مرد درباره علایقش صحبت می ‌کند، هورمون احساس خوب در مغزش فعال می‌ شود. برای افزایش لذت او، بهتر است سکوت کرده و او را تشویق به گفتگو کنید. ممکن است با پرسش سوالات مختلف، او را به صحبت بیشتر و صمیمی‌ تر ترغیب نمایید.

حرکات طرف مقابلتان را تقلید کنید

آینه کردن، یعنی تقلید ماهرانه از رفتار فرد مقابل یکی دیگر از ترفند های روانشناسی برای جذب دیگران است. این روش توسط محققان دانشگاه نیویورک در سال 1999 با عنوان «اثر آفتاب ‌پرست» (Chameleon Effect) معرفی شد. این اثر نشان می ‌دهد که انسان ‌ها به ‌طور ناخود آگاه رفتار های یکدیگر را تقلید می‌ کنند.

در آزمایش مرتبط با این موضوع، 72 زن و مرد شرکت کردند و یک فرد به عنوان همکار در کنار تمام شرکت‌ کنندگان قرار گرفت. این همکاران به دو گروه تقسیم شدند؛ یک گروه رفتار شرکت کننده همراه خود را تقلید می‌کرد و دیگری نه.

تعاملات دو طرفه ضبط شدند و در پایان، از شرکت‌ کنندگان خواسته شد تا میزان علاقه ‌شان به همکارانشان را اعلام کنند. نتایج نشان داد که افرادی که حرکات همکارانشان را تقلید کرده بودند، بیشتر مورد پسند بودند.

عیوب خود را برملا کنید

اثر سرریز (Pratfall Effect) اظهار می‌ کند که اشتباهات و نقص‌ های شخصی، می ‌توانند جذابیت شخصیتی را افزایش دهند، البته به شرطی که احترام طرف مقابل را نگه دارید. این اثر بر اساس تحقیقات الیوت آرانسون از دانشگاه تگزاس در آستین بررسی شده است.

به عبارت دیگر، نشان دادن نقص‌ ها و اشتباهات، اگر با احترام به فرد مقابل همراه باشد، یکی از ترفند های روانشناسی برای جذب دیگران محسوب می شود.

روی ارزش‌ های مشترک تمرکز کنید

بر اساس تحقیق تئودور نیوکامب، ما معمولا جذب کسانی می‌شویم که شباهت بسیاری به خودمان دارند. نام این رویداد، اثر جاذبه‌ شباهت است. نتایج نشان داده ‌اند ما ترجیح می دهیم زندگی مشترکمان را کنار کسی شروع کنیم که با آن ها ایده های مشترکی درباره موضوعات مشترک داریم. مطالعات دیگر هم نشان می‌ دهد که افراد با خصوصیات منفی مشابه، از همدیگر بیشتر خوششان می ‌آید.

نقش مربی رشد و توسعه فردی و اجتماعی در جلب توجه دیگران

مربی رشد و توسعه فردی و اجتماعی می‌ تواند نقش بسیار مهمی در جلب توجه دیگران ایفا کند. این مربی با ارائه راهنمایی‌ ها و انگیزه ‌های مثبت، ترفند های روانشناسی برای جذب دیگران را به شما بیاموزد و شما را در جهت پیشرفت شخصی و ارتقا مهارت ‌های اجتماعی هدایت ‌کند. اثرات مثبت این توسعه ‌ها بر روی شما، اعتماد به نفس و مهارت ‌های ارتباطی شما را بهبود می‌ بخشد و در نتیجه، توانایی جلب توجه و احترام دیگران نیز افزایش می دهد.

جمع‌ بندی

به ‌طور کلی، می‌ توانید برای جذب دوستان جدید از ترفند های روانشناسی برای جذب دیگران استفاده کنید که برخی از آن ‌ها شامل لبخند زدن، داشتن خلق و خوی مثبت، داشتن انتظارات معقول از آن ‌ها، تمرکز روی ارزش ‌های مشترک و برملا کردن عیوب خود می ‌شوند. اگر با جذب دیگران مشکل دارید می ‌توانید از مربی رشد و توسعه فردی و اجتماعی در این زمینه کمک بگیرید.

منبع: فرارو