هوش مصنوعی از الگوریتم‌ و روش‌هایی تشکیل شده که به کمک آن‌ها می‌توان برای مسائل پیچیده و هوشمندانه تصمیم‌گیری کرد. این تکنولوژی به دنیای مد و فشن نیز ورود کرده است.
طراحی لباس با هوش مصنوعی یکی از مواردی است که این روزها طرفداران خاص خود را دارد. استفاده از این تکنولوژی در رشته طراحی لباس باعث افزایش سرعت تولید، کاهش هزینه‌ها، بهبود کیفیت و بهینه سازی فرایند تولید می‌شود.

کاربردهای هوش مصنوعی در طراحی لباس

هوش مصنوعی در خیاطی و طراحی لباس نکات مثبت و منفی بیشماری خواهد داشت. یکی از نکات منفی پیشرفت در این زمینه از دست دادن مشاغل برای افراد در سراسر دنیا خواهد بود، اگرچه کنار آمدن و استفاده از این تکنولوژی شما را همراهی خواهد کرد. اما مزایای استفاده از این تکنولوژی چیست؟

 • کاهش هزینه‌های تولید
 • رضایت بیشتر مخاطبان
 • بهبود در مدیریت موجودی کالاها
 • افزایش سرعت در طراحی و تولید
 • طراحی الگوهای پارچه با کیفیت بیشتر
 • بوجود آمدن ایده‌ها و خلاقیت‌های متعدد
 • آسان شدن روند تولید انبوه در سراسر دنیا
 • انتخاب بهترین پارچه طبق سلیقه و نظرات مشتریان

هوش مصنوعی در طراحی مد

هوش مصنوعی در صنعت مد و پوشاک بسیار خلاقانه عمل می‌کند. این تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و قطعاً این صنعت را دگرگون خواهد کرد. طراحی، رنگ، مدل و الگو از مواردی هستند که مشتریان بر روی آن حساسیت بالایی به خرج می‌دهند. با استفاده از این تکنولوژی، می‌توان ترندهای جدید، مدل‌ها و همه مواردی که برای خریداران جای سوال دارد را برطرف نمود. برندهایی مانند Zara، Top Shop و H&M برای برطرف نمودن نیازهای مشتریان و کسب رضایت بیشتر، از هوش مصنوعی در حال استفاده هستند.

پرو مجازی لباس

از ویژگی‌هایی که هوش مصنوعی محبوبیت بالایی پیدا کرده است، پرو مجازی لباس است. مشتریان قبل از خرید می‌توانند یک لباس و یا یک عینک را بدون پوشیدن پرو کنند و متناسب با استایل خود آن را انتخاب کنند. Van Heusen  برندی که یک آینه هوشمند در نظر گرفته تا مشتریان قبل از خرید با قرار دادن لباس جلوی آن و اسکن بارکد لباس را بر تن خود تصور کنند، یعنی بدون پوشیدن لباس! از نکات جالب این آینه، انتخاب رنگ و سایزهای متفاوت لباس بر تن شخص است.

جستجو بر اساس تصویر

آیا تا به حال به جای ورد کردن متن در گوگل تصویر کالای مد نظر خود را وارد کرده‌اید؟ گوگل با وارد کردن عکس مد نظر شما، سایت‌هایی که عکس مشابه تصویر وارد شده را دارند، نمایش می‌دهد. در فروشگاه‌های آنلاین نیز این امکان فراهم شده تا افراد با وارد کردن عکس در قسمت جستجو، نتایج مشابهی را دریافت کند.فناوری بینایی ماشین، یکی از شاخه‌های هوش مصنوعی است که برای تجزیه تحلیل تصاویر از آن استفاده می‌شود.

چت بات‌ها

چت بات‌ها تکنولوژی پیشرفته برای جستجو، تجزیه و تحلیل مشتریان در سایت‌های خرید آنلاین قرار داده می‌شوند. افراد با استفاده از چت بات‌ها می‌توانند سوال‌های خود را به راحتی بپرسند و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت کنند.

سایت های طراحی لباس با هوش مصنوعی

آیا با سایت‌ هوش مصنوعی طراحی لباس آشنایی دارید؟ وبسایت اصلی و مهم برای طراحی لباس open ai است. اما سایت‌های دیگری نیز هستند که می‌توانید برای طراحی لباس از آن‌ها کمک بگیرید.

 1. Cala
 2. Designovel
 3. Zmo.ai
 4. Vue.ai
 5. Heuritech
 6. Stylumia
 7. Dupe Killer
 8. Bodify
 9. Lykdat
 10. Styleriser

شرکت‌های پیشرو در زمینه هوش مصنوعی

در ادامه به بررسی شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی در زمینه مد و فشن استفاده می‌کنند می‌پردازیم.

Macy’s

Macy’s  یک دستیار خرید با استفاده از فناوری پردازش زبان طبیعی است که به سوال‌های مشتریان مانند “از کجا کت چرمی قهوه‌ای رنگ بخرم“ پاسخ می‌دهد. این تکنولوژی اولین بار در سال 2016، برای کمک به مشتریان توسعه پیدا کرد.

Amazon

از کاربردهای هوش مصنوعی در آمازون، پیشنهاد و توصیه به خریداران بر اساس اطلاعات ثبت شده آنان در سیستم است. Amazon با استفاده از هوش مصنوعی در حال توسعه یک سیستم طراحی مد ئ فشن است. الگوریتم هوش مصنوعی در این سیستم می‌تواند بر اساس آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا سبک‌های جدیدی را طراحی کند.

Alibaba

شرکت Alibaba با طراحی سیستم‌های توصیه‌گر مانند آینه هوشمند، اطلاعات و پیشنهادهای خاص را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. با استفاده از این تکنولوژی مشتری می‌تواند لباسی را که انتخاب کرده است جلوی آینه قرار دهد تا آینه این لباس را بر تن شخص نمایش دهد.

Tommy Hilfiger

Tommy Hilfiger  همراه باIBM ، الگوریتمی را طراحی کردند تا با استفاده از هوش مصنوعی در زمینه مد و فشن ایده‌های خلاقانه‌ای را به استفاده کنند. از اهداف مهم در زمینه این تکنولوژی، پیش بینی و برنامه ریزی برای ترندهای جدید در صنعت طراحی لباس و مد است