امروزه شاهد پیشرفت روزافزون صنعت شیرآلات در زمینه‌های گوناگون هستیم. این پیشرفت به تولید شیرهای هوشمند و طراحی این لوازم با مدل‌های پیچیده محدود نشده و تنوع رنگ را نیز در بر می‌گیرد؛ به عبارت دیگر در حال حاضر علاوه بر شیرآلات رایج استیل، شاهد طراحی و ساخت این محصولات در رنگ‌های مختلف از جمله سفید، مشکی، قرمز، سبز و نارنجی هستیم.

به نظر می‌رسد که در میان رنگ‌های مختلف شیرآلات، نمونه‌های استیل و سفید، جایگاه ویژه‌ای داشته باشند. در واقع یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که در زمینه انتخاب رنگ شیرآلات پرسیده می‌شود، این است که شیرآلات سفید بهتر است یا استیل؟

به نظر می‌رسد که علت اصلی محبوبیت شیرهای استیل و سفید، سازگاری آنها با اکثر سبک‌های دکوراسیون است؛ به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند، انتخاب خود را به آنان محدود کنند.

جهت پاسخ به پرسش مطرح شده باید این دو گروه محصول را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داد؛ از‌این‌رو در بخش‌های آتی با ویژگی‌ها، همچنین مزایا و معایب شیرآلات سفید و استیل آشنا می‌شویم. در نهایت این شما هستید که باید با توجه به شرایط محل زندگی و همچنین سلیقه شخصی خود در مورد خرید آنها تصمیم بگیرید.

شیرآلات استیل

شیرآلات استیل، همان شیرآلات با رنگ نقره‌ای هستند. به طور معمول این گروه از شیرآلات با استفاده از آلیاژ برنج ساخته شده و نوع آبکاری یا پوشش رویه آنها از جنس نیکل کروم است؛ البته در موارد نادری شاهد ساخت شیرآلاتی از جنس استیل ضد‌زنگ یا سرب خشک نیز هستیم. شیرآلات ساخته شده از فولاد یا استیل ضد زنگ، علی‌رغم داشتن کیفیت، دوام و زیبایی، به علت پرهزینه بودن رواج چندانی ندارند. شیر سربی نیز محصولی غیربهداشتی به شمار رفته و آب خروجی از آن برای سلامت انسان مضر است؛ از این رو به کار بردن آن به‌خصوص برای آب آشامیدنی و به‌عنوان شیر آشپزخانه توصیه نمی‌شود.

به طور کلی آنچه در مورد شیرآلات استیل اهمیت دارد، جنس بدنه و کیفیت آبکاری آنهاست. همان طور که می‌دانیم، این شیرآلات، بسیار رایج هستند و در اکثر ساختمان‌ها به چشم می‌خورند. سادگی، زیبایی، تنوع مدل و سازگاری با دکوراسیون‌های مختلف، ویژگی بارز شیرهای استیل به شمار می‌روند.

مزایای شیرآلات استیل

ظاهر براق و درخشان از جمله مزایای مهم شیرآلات استیل است. این شیرها به آسانی تمیز می‌شوند اما باید مراقب باشیم که خط و خش نیفتند.

طول عمر بالا یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت شیرآلات استیل است؛ البته همان گونه که پیشتر نیز اشاره شد، در این راستا باید استحکام جنس بدنه و کیفیت آبکاری را در نظر گرفت. امروزه پی وی دی، بهترین روش آبکاری شیرآلات به شمار می‌رود اما چنین محصولاتی قیمت بالایی نیز دارند. پس از پی وی دی، آبکاری نیکل کروم با ضخامت مناسب، پوششی عالی برای شیرآلات استیل محسوب می‌شود.

زیبایی در عین سادگی، شاید اصلی‌ترین مزیت شیرآلات استیل باشد؛ به‌علاوه، این کالاها در مقایسه با همتایان رنگی خود با تنوع بالاتری طراحی می‌گردند.

معایب شیرآلات استیل

شاید تنها ایراد اساسی شیرآلات استیل یا نقره‌ای رنگ این باشد که نسبت به شیرهای رنگی، لکه‌پذیری بیشتری دارند؛ همچنین در مواجهه با برخی آب‌های دارای املاح زیاد ممکن است دچار رسوب شوند که البته این مسئله بیشتر وابسته به کیفیت جنس محصول است.

هر چند که تمیز کردن شیرآلات استیل نسبتاً راحت است اما استفاده از وسایلی مثل سیم‌ظرفشویی و حتی اسکاچ می‌تواند، به آنها آسیب بزند؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که برای نظافت این لوازم ترجیحاً از محلول آب و سرکه رقیق شده و دستمال نرم استفاده کنیم؛ همچنین نباید برای زدودن جرم‌های اطراف شیر از اشیای نوک تیز استفاده نمود؛

به عبارت دیگر شیرآلات استیل بسته به کیفیت جنس خود تا حدودی خش‌پذیر هستند و نیاز به مراقبت دارند. بهتر است، آنها را به طور منظم تمیز کرد، تا نظافت آنها دشوار نگردد. در صورتی عدم انجام این کار و جرم گرفتگی اطراف و درزهای شیر می‌توان از مسواک نرم و مایع دستشویی استفاده کرد؛ همچنین به کار بردن مخلوط آب و جوش شیرین کلیه آلودگی‌های شیر استیل را از بین می‌برد.

شیرآلات سفید

شیرآلات سفید ممکن است، از جنس برنج، سرامیک، استیل یا سرب خشک باشند. در اینجا نیز شیرهای برنجی به سایرین برتری دارند؛ زیرا شیرآلات استیل، علارغم کیفیت بالا، گران است؛ شیر سرامیکی دوام چندانی ندارد؛ شیر سربی نیز بهداشت آب را با مشکل مواجه می‌کند.

شایان ذکر است که در ترکیب کلیه شیرآلات برنجی، مقداری سرب وجود دارد؛ اما در شرایط استاندارد، میزان آن کمتر از 2.5 درصد است و خطری برای سلامت انسان ندارد.

جهت معرفی بیشتر شیرآلات سفید باید گفت که از نظر کیفیت آبکاری و مقاومت در برابر خط و خش، بهتر از محصولات مشابه استیل هستند؛ البته در اینجا نیز کیفیت مواد اولیه به کار رفته برای تولید کالا مد نظر است.

مزایای شیرآلات سفید

داشتن ظاهر شیک و جلوه منحصر به فرد، یکی از مزایای شیرآلات سفید است. می‌دانیم که سفید، رنگی خنثی به شمار رفته و به راحتی با سایر رنگ‌های موجود در محیط هماهنگ می‌شود. از طرفی سفید همواره یادآور پاکیزگی و یکرنگی است.

در میان همه ارقام شیرآلات، به نظر می‌رسد که تقریباً همه مردم شیرهای سفیدرنگ را می‌پسندند؛ زیرا ظاهر آنها به گونه‌ای است که فضا را متفاوت نشان داده و در عین سادگی و یکپارچگی آن را به هم نمی‌ریزند.

به احتمال زیاد مهم‌ترین مزیت شیرآلات سفید، لکه‌پذیری کمتر آنهاست؛ به بیان دیگر لکه‌های ناشی از قطرات آب یا جای اثر انگشت را به وضوح نشان نمی‌دهند؛ در نتیجه نیاز به نظافت کمتری دارند.

به علت کیفیت بالای آبکاری و مقاومت شیرآلات سفید در برابر عوامل محیطی، در مکان‌هایی که آب آنها دارای املاح معدنی بیشتری بوده یا اصطلاحاً آب سنگین است، ترجیحاً باید از شیرهای سفید استفاده نمود.

معایب شیرآلات سفید

تنها ایرادی که می‌توان برای شیرآلات سفید بیان کرد، این است که در حالت کلی قیمت آنها بالاتر از شیرآلات استیل است؛ چرا که آبکاری آنها مشکل‌تر و البته باکیفیت‌تر است؛ البته مقوله قیمت شیرآلات، وابسته به عوامل گوناگونی از جمله کیفیت مواد اولیه، نوع، مدل شیر، کشور سازنده و برند محصول است.

مقایسه شیرآلات سفید و استیل

اگر تا بدین جای مطلب را به خوبی مطالعه کرده باشید، متوجه می‌شوید که پاسخ به سؤال مطرح شده در ابتدای مقاله تا حدودی مشکل است؛ به بیان بهتر هیچ کدام از شیرآلات سفید و استیل، نسبت به یکدیگر برتر نیستند؛ بلکه همان طور که توضیح دادیم؛ هر یک ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند.

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که شیرآلات سفید، شیک‌تر و خاص‌تر هستند و تمیز کردن آنها راحت‌تر است و می‌توان در فواصل طولانی‌تری آنها را نظافت نمود؛ البته این به آن معنا نیست که می‌توانیم، با سیم ‌‌ظرفشویی خشن به جان آنها بیفتیم؛ بلکه بهتر است، جهت حفظ زیبایی و افزایش طول عمر شیرهای سفید از مخلوط آب و مایع ظرفشویی یا دستشویی در کنار اسفنج نرم برای تمیز کردن آنها استفاده کنیم.

در هر حال اگر قصد دارید، ظاهر آشپزخانه، روشویی، حمام یا سایر بخش‌های منزلتان، زیبا و تا حدودی متفاوت باشد، بهتر است، در صورت داشتن توان مالی، شیرآلات سفید رنگ را خریداری کنید.

اگر ظاهر کلاسیک، درخشان و شیک شیرآلات استیل را ترجیح می‌دهید، به احتمال زیاد دست شما برای انتخاب مدل باز است؛ زیرا معمولاً جدیدترین ارقام شیرآلات در رنگ نقره‌ای به بازار می‌آیند. از طرفی انتخاب یک شیر استیل مرغوب از برند معتبر، معمولاً هزینه کمتری دارد.