بهترین راه تشخیص ادکلن اصل از تقلبی چیست؟ این سوالی است که شاید ذهن خیلی از طرفداران عطر و ادکلن را به خود مشغول کند. فرض کنید هزینه زیادی بابت خرید یک عطر معروف مثل عطر میس دیور صورتی پرداخت کرده اید، اما بعد از مدتی متوجه می شوید که اصل نیست؛ قطعا هیچ کس دوست ندارد این اتفاق را تجربه کند.

عطر و ادکلن های تقلبی حالا یکی از راه های درآمدزایی سودجویان در بازار است. متاسفانه بیشتر مردم تفاوت ادکلن های اصلی و تقلبی را نمی دانند، برای همین در دام سودجویان می افتند. این افراد با عرضه انواع ادکلن های تقلبی به جای عطر دیور، شنل، گوچی، جو مالون و سایر برندهای معروف بازار سودهای کلانی به دست می آورند.

اما راه تشخیص ادکلن اصل از فیک چیست؟ چطور می توان ادکلن های اصل را از غیر اصل تشخیص دهیم تا در دام سودجویان نیفتیم؟ چندین راه مختلف وجود دارد که به شما در تشخیص عطر اصل کمک می کنند.

راه های تشخیص ادکلن اصل از فیک (11 راه عالی)

در ادامه راه های تشخیص عطر و ادکلن اصل را بیان می کنیم؛ این راهکارهای امتحان خود را پس داده اند و جزو بهترین روش ها شناخته می شوند:

1- بسته بندی عطر

به سلفون دور بسته بندی عطر یا ادکلن دقت کنید؛ عطرهای اصل و با کیفیت سلفون ضخیمی دارند که با چسب حرارتی به جعبه چسبیده شده است. در مقابل محصول های فیک و بی کیفیت سلفون مناسبی ندارند و حتی به درستی دور جعبه محصول پیچیده نشده اند.

به ناهمواری درز و لبه های سلفون محصول، پهنای بیشتر از 5 میلی متر و چسب های اضافه روی آن نیز دقت کنید؛ این نشانه ها خبر از فیک بودن عطر یا ادکلن می دهند.

2- مقوای بسته بندی عطر

توجه به مقوای بسته بندی بهترین راه تشخیص ادکلن اصل از تقلبی است. در بسته بندی محصولات اصلی از مقواهای سفید رنگ که جنس ضخیم و محکمی دارند، استفاده می شود؛ اما تولیدکنندگان عطرهای تقلبی برای بسته بندی محصول های خود از مقوای های متمایل به رنگ خاکستری استفاده می کنند که جنس شان نازک است.

مقوای داخل بسته بندی عطر باید به خوبی داخل جعبه قرار بگیرد، چون از محصول در برابر آسیب های فیزیکی مختلف محافظت می کند. بنابراین اگر مقوا به خوبی داخل جعبه قرار نگرفته بود، باید به فیک یا اصل بودن عطر شک کنید.

3- برچسب ها و نوشته های روی جعبه عطر

برندها و سازنده های عطر و ادکلن تمام مشخصات محصول را روی بسته بندی آن به طور خوانا درج می کنند. بنابراین به مشخصات محصول روی جعبه یا شیشه عطر توجه داشته باشید.

شما می توانید عکس محصول اصلی را در اینترنت جستجو کنید و با محصولی که قصد خرید آن را دارید، مطابقت دهید. حتی کوچکترین تفاوت ها می توانند نشانه ای از فیک بودن عطر یا ادکلن باشند.

4- رنگ عطر

عطرهای اصل و باکیفیت رنگ غلیظی ندارند، چون برندهای اصل از رنگ های خیلی کم در تولید محصول های خود استفاده می کنند. در نقطه مقابل عطر و ادکلن های فیک و تقلبی رنگ های شیمیایی غلیظی دارند. بنابراین به غلیظ یا کم رنگ بودن عطر حین خرید توجه داشته باشید.

5- درب شیشه

برندهای اصل درب شیشه عطر و ادکلن های خود را به صورت کاملا متقارن تولید می کنند. محصول های فیک و بی کیفیت درب متقارنی ندارند و از این روش می توانید برای تشخیص آنها استفاده کنید.

6- بچ کد روی جعبه و شیشه عطر

بچ کد عطر و ادکلن های اصل زیر شیشه آنها درج می شود و با بچ کد روی جعبه محصول مطابقت دارد. بنابراین به محل درج بچ کد و تطابق کد روی شیشه و جعبه دقت کنید.

7- شیشه عطر

بهترین راه تشخیص ادکلن اصل از تقلبی توجه به شیشه آن است. شیشه محصول های فیک و بی کیفیت معمولا ناهمواری دارد و صاف نیست. محفظه این محصول ها گاهی حتی از جنس پلاستیک ساخته می شود.

محفظه عطرهای باکیفیت و اصل همواره سطحی صاف و صیقلی دارند و روی بدنه محفظه شان هیچ حباب و برآمدگی اضافه نیست.

8- تست عطر

در ترکیب عطرهای اصل نت های مختلفی استفاده شده است که به مرور کمتر می شوند. اما برای محصول های فیک و بی کیفیت فقط چند ساعت زمان کافیست تا رایحه شان کاملا از بین برود.

بنابراین چنانچه در خرید عطر مهلت تست دارید، کمی از آن را روی مچ دست تان اسپری کنید. اگر در مدت زمانی کوتاهی تمام رایحه عطر از بین رفت، یعنی محصول تقلبی است.

9- تشخیص ادکلن اصل با تکان دادن

امکان تشخیص ادکلن اصل با تکان دادن محفظه آن وجود دارد، کافیست شیشه یا محفظه عطر را در دست بگیرید و کمی آن را تکان دهید. اگر حباب های به وجود آمده خیلی زود از بین رفتند، یعنی عطر فیک است؛ چون الکل زیادی دارد. اما چنانچه فرآیند از بین رفتن حباب ها 15 تا 30 ثانیه طول کشید، یکی از فاکتورهای اصل بودن محصول تیک می خورد.

10- بررسی اسپری عطر یا ادکلن

بخش مخصوص اسپری ادکلن های اصل معمولا به راحتی فشرده می شود و هیچ مشکلی طی اسپری کردن ادکلن ندارید.

همچنین زمانی که قصد استفاده از ادکلن های اصل را دارید، مایع از بخش اسپری آنها به طور کامل و یکنواخت بیرون می آید و به همین قسمت ها پاشیده می شود.

برخلاف ادکلن های اصل، بخش اسپری محصول های تقلبی به راحتی فشرده نمی شود و حین فشردن مایعی یکنواخت از محفظه خارج نخواهد شد.

11- توجه به جنس والف ادکلن

به جنس والف عطر یا ادکلن دقت کنید؛ اگر والف پلاستیکی بود، به احتمال زیاد محصول فیک و تقلبی است. برندهای اصل در تولید محصول های خود از والف های آلومینیومی استفاده می کنند تا در صورت اسپری مداوم بخش اسپری محصول دچار مشکل نشود.

حرف آخر: ادکلن های اصل، یک سر و گردن بالاتر از محصولات تقلبی

ادکلن های اصل و باکیفیت همواره یک سر و گردن نسبت به محصول های تقلبی و فیک بازار بالاتر هستند. این محصول ها از همه نظر کیفیت خوبی دارند. در واقع تولیدکننده این عطر و ادکلن ها تمام جنبه ها را در نظر گرفته است تا محصولی مناسب و باکیفیت تولید کند.

برخلاف تولیدکننده های عطر و ادکلن های باکیفیت، سازنده های محصول های تقلبی هیچ تلاشی برای افزایش کیفیت محصول انجام نمی دهند. آنها حتی به بسته بندی و نوع محفظه عطر دقتی ندارند. بنابراین با کمی دقت و توجه به ویژگی های مختلف محصول ها می توانید اصل یا فیک بودن شان را تشخیص دهید.

در این مطلب بهترین راه تشخیص ادکلن اصل از تقلبی را گفتیم. اکنون شما می توانید با تکیه به این راهکارها، دقت عمل بیشتری در خریدهایتان داشته باشید و در دام سودجوها نیفتید.