از آنجایی که ریزش مو می تواند دلایل متعددی داشته باشد، هرگز نمی توان یک دلیل کلی برای ریزش مو ارائه کرد. از سوی دیگر، برای مقابله با مشکل ریزش مو شما به رویکرد دقیق تری نیاز دارید. برای مثال، مشکل ریزش موی آلوپسی آره آتا که با نام طاسی منطقه ای نیز شناخته می شود را در نظر بگیرید. در این مشکل، ریزش مو در یک یا چند ناحیه و یا در تمامی نواحی بدن دیده می شود. تحقیقات نشان داده است که این نوع خاص از ریزش مو (آلوپسی آره آتا) به درمان های طبیعی خاصی مثل درمان با سیر پاسخدهی مناسبی دارد.

سیر حاوی ترکیبات خاصی است که تأثیرات دارویی آنها روی برخی از مشکلات سلامتی اثبات شده است. در یکی از تحقیقات انجام شده، تأثیر این ترکیبات روی درمان آلوپسی آره آتا مورد بحث قرار گرفت. در این آزمایش، 10 بیمار مبتلا به آلوپسی آره آتای یک یا چند منطقه ای در ناحیه ی سر (به طور کلی 18 ناحیه طاسی آلوپسی آره آتا در این 10 نفر وجود داشت)، شرکت داشتند. بعد از گذشت 2 ماه از آزمایش، تمام 18 ناحیه طاسی سر بیماران، تنها با درمان طبیعی و استفاده ی موضعی از سیر (دو بار در روز) بهبود پیدا کرد.

درمان ریزش موی سکه ای با سیر

آیا درمان ریزش مو سکه ای به کمک سیر ممکن است؟

یکی از روش های موثر درمان ریزش مو استفاده از مواد طبیعی است. تحقیقات نشان داده است که مصرف برخی از مواد و خوراکی ها می تواند به رفع علت زمینه ای ریزش مو کمک کند. یکی از روش های مؤثر، نقش شگفت انگیز عصاره ی سیر در سرکوب ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا بوده است.

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که در آن، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به فولیکول های سالم مو حمله می کند. با گذشت زمان این فولیکول ها به شدت ضعیف شده و چرخه ی رشد مو کند می شود. همین امر منجر به ریزش مو و طاسی منطقه ای می گردد.

خواص مفید سیر برای درمان آلوپسی آره آتا

به طور کلی، سیر یکی از منابع غذایی فوق العاده مفید برای سلامت عمومی بدن محسوب می شود. اما علاوه بر این موارد، سیر برای درمان موفق ریزش مو نیز کاربردی اساسی دارد.

باید ذکر کنیم که هنوز هم ابهاماتی درباره ی مکانیزم تأثیر سیر در رشد مجدد مو وجود دارد. اما در نهایت، بسیاری از آزمایشات نشان داده است که تعدادی از مواد تشکیل دهنده ی سیر برای بیماران دچار ریزش مو مؤثر عمل کرده است.

خواص ضد میکروبی

سیر دارای خواص آنتی میکروبی است. به این معنا که قادر است باکتری، ویروس، قارچ یا انگل های متعددی را از بین ببرد. به همین دلیل، شما می توانید از سیر برای پیشگیری از تجمع میکروبی که به طور طبیعی در ناحیه پوست سر اتفاق می افتد استفاده کنید، تا پوست و فولیکول های سالم تری داشته باشید.

آیا درمان ریزش مو سکه ای به کمک سیر ممکن است؟

تأثیرات ضد التهابی

یکی دیگر از مزایای سیر، تأثیرات ضد التهابی آن است. استفاده ی موضعی از سیر می تواند التهاب ها و حساسیت هایی که در برخی از موارد ریزش مو دیده می شود را کاهش داده و به تغذیه ی فولیکول های مو کمک کند.

خواص ضد پیری

زمانی که بحث ریزش مو در میان باشد، بسیاری از ما به پیری و بالا رفتن سن فکر می کنیم. زیرا اولین نشانه های پیری در پوست و موهای ما خود را نشان می دهند. از آنجایی که ما قادر به متوقف کردن فرآیند پیری نیستیم، بنابراین بهترین کاری که برای پیشگیری از پیری زودرس می توانیم انجام دهیم محافظت از پوست و مو در برابر عوامل خارجی است. یکی از خطرناک ترین عوامل خارجی نور خورشید و اشعه فرابنفش است.

بر اساس مطالعه ی انجام شده در سال 2016 که در مجله ی نوترینتس منتشر شد، سیر از کراتینوسیت ها در برابر آسیب اشعه فرابنفش محافظت می کند. کراتینوسیت ها سلول هایی هستند که وظیفه ی ساخت کراتین را بر عهده دارند. کراتین یک پروتئین فیبروز است که یک ماده ی کلیدی در ساختار مو و ناخن محسوب می شود. محافظت از کراتینوسیت ها در برابر آسیب های خارجی، به ساخت کراتین بیشتر و رشد موی شما کمک می کند.

چگونه از سیر برای درمان ریزش مو استفاده کنیم؟

در ادامه به چند روش برای مصرف سیر در روتین روزانه ی مو اشاره می کنیم:

اعمال مستقیم سیر روی پوست سر

این روش بسیار ساده است: یک حبه سیر را از وسط نصف کنید و به طور مستقیم روی پوست سر خود بمالید. این روش بی دردسر از راحت ترین روش های تأثیرگذار مصرف سیر به منظور کمک به پوست و فولیکول موی شما است و تنها چند دقیقه وقت شما را می گیرد.

نکته: به خاطر داشته باشید که سیر خام ممکن است باعث سوزش شود. همچنین، استفاده ی بیش از حد سیر خام ممکن است عوارض جانبی مثل احساس ناراحتی و ایجاد حساسیت پوستی را به همراه داشته باشد.

مصرف سیر به صورت کرم سیر و روغن زیتون در سه مرحله

برای افرادی که از طاسی با الگوی مردانه رنج می برند، این روش می تواند روشی آسان و مؤثر برای بهبود نواحی کچلی باشد. به عنوان یک نکته ی کلی به خاطر داشته باشید که بهتر است قبل از انجام این روش، کرم را روی یک قسمت از پوست خود آزمایش کنید. شما به راحتی و با هزینه ی کمی می توانید کرم سیر بسازید. برای این کار تنها به 2 چیز نیاز دارید: سیر تازه و روغن زیتون.

چگونه از سیر برای درمان ریزش مو استفاده کنیم؟

طرز تهیه کرم سیر و روغن زیتون در سه مرحله

  • سیر را پوست کنده و له کنید.
  • سیر له شده و مقداری روغن زیتون را در یک مخلوط کن بریزید.
  • تا زمانی که دو ماده کاملاً یکدست شوند، آنها را میکس کنید. هیچ تکه بزرگی نباید در کرم حس شود.

به همین راحتی می توانید کرم سیر داشته باشید!

مقادیر لازم برای تهیه کرم سیر عبارتند از: یک قاشق غذاخوری روغن زیتون برای هر یک حبه سیر. البته، از آنجایی که ممکن است اندازه ی حبه های سیر متغیر باشد، شما می توانید به تصمیم خود و بر اساس تجربه های قبلی، میزان روغن زیتون را کمی تغییر دهید تا کرم ایده آل خود را داشته باشید.

نحوه ی مصرف: شب قبل از خواب این کرم را روی پوست سر خود بمالید و صبح روز بعد، سر خود را با شامپوی مورد علاقه ی خود بشویید.

سیر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

شما احتمالاً در حال حاضر در رژیم غذایی خود تا حدودی از سیر استفاده می کنید؛ اما اگر می خواهید مصرف سیر خود را بالا ببرید، بهتر است چند تغییر در رژیم غذایی خود اعمال کنید:

  • اگر با مزه ی سیر میانه ی خوبی ندارید، می توانید قرص های مکمل غذایی سیر مصرف کنید. مصرف قرص های مکمل غذایی سیر همچنین برای افرادی که دچار مشکلات هضم یا سوء هاضمه هستند نیز روشی ایده آل محسوب می شود.
  • در صورت تمایل، می توانید به راحتی سیر را به هر یک از غذاهای مورد علاقه ی خود اضافه کنید: سیر را خرد کرده و به سالاد، سوپ، برنج یا خورشت خود اضافه کنید.
  • همچنین شما می توانید یک سیر بزرگ را به طور کامل پخته و از مزه ی شیرین و تند آن به عنوان یک دورچین جذاب لذت ببرید.