دانگل بلوتوث یک ابزار بسیار کاربردی برای اتصال دستگاه هایی مثل کنسول بازی، هدست، لپ تاپ، سیستم صوتی و تصویری خودرو و تلفن همراه به یکدیگر مناسب است. این ابزار امکان اتصال بدون سیم این دستگاه ها را با بالاترین کیفیت فراهم می کند. در ادامه به دلایلی که باید به خرید دانگل بلوتوث فکر کنید اشاره می کنیم.

دانگل بلوتوث چند دستگاه را همزمان ساپورت می کند؟

منظور از دانگل بلوتوث چیست؟

دانگل بلوتوث یک ابزار کوچک شبیه USB یا خروجی کابل AUX است که دارای تراشه بلوتوث بوده و امکان اتصال بلوتوث به دستگاه هایی که به بلوتوث داخلی مجهز نیستند را فراهم می کند. اغلب از این درایو برای تبادل اطلاعات و کار با دستگاه های الکترونیکی از دور استفاده می شود؛ به عنوان مثال زمانی که قصد دارید موبایل خود را به پخش خودرو متصل کنید و از موزیک های موبایلتان استفاده کنید، احتمالاً به دانگل بلوتوث احتیاج دارید.

از طرف دیگر از دانگل بلوتوث می توان برای تبادل اطلاعات بین دستگاه های کامپیوتری مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال کامپیوتر یا لپ تاپ را از این طریق می توان به ماوس، چاپگر، کیبورد، تلفن همراه و … متصل کرد. به همین دلیل انواع مختلفی از این درایوها در بازار موجود است و برای خرید دانگل بلوتوث باید به کاربردهای آن توجه کنید.

ساپورت چند دستگاه با دانگل بلوتوث

در پاسخ به سوال دانگل بلوتوث چند دستگاه را همزمان ساپورت می کند؟ باید گفت میزان ساپورت کردن دانگل بلوتوث تا حد زیادی به نوع و مدل آن بستگی دارد. به عنوان مثال می توان گفت که اغلب درایوهای کوچک USB بلوتوثی که معروف ترین انواع دانگل هستند، تنها قادرند دو دستگاه را به یک دیگر متصل کنند؛ چرا که در حین استفاده از پخش خودرو یا هدفون نمی توان از چندین دستگاه برای پخش استفاده کرد. اما در برخی موارد انواعی از دانگل بلوتوث وجود دارد که با نام آداپتور بلوتوث نیز شناخته می شوند و قادرند به صورت همزمان چند دستگاه را به یک دیگر متصل کنند. این دستگاه ها پیشرفته تر هستند و مانند یک پورت انتقال امکان اتصال چند دستگاه مثل رایانه، موبایل، دستگاه پخش، هدفون و … را فراهم می کنند.

در هر صورت برای اغلب کاربردهای روزمره دانگل بلوتوث های تک پورت که به صورت همزمان تنها دو دستگاه را ساپورت می کنند مناسب هستند.

کاربردهای دانگل بلوتوث

اغلب ما دانگل بلوتوث را با کاربرد اتصال تلفن همراه به سیستم صوتی می شناسیم. با این حال انواع بلوتوث دانگل ها قابلیت اتصال دستگاه های الکترونیکی مختلف را دارند و برخی می توانند به صورت همزمان از چند دستگاه پشتیبانی کنند. برخی از مهم ترین کاربردهای دیگر دانگل بلوتوث شامل:

انتقال فایل: پورت دانگل قابلیت انتقال فایل ها بر بستر پلتفرم های مختلف نرم افزاری را دارد. در واقع شما می توانید از طریق این درایوها فایل های مختلف را بین رایانه و تلفن همراه خود منتقل کنید؛ البته باید توجه داشته باشید که یکی از دستگاه ها باید سیستم بلوتوث داخلی داشته باشد.

انتقال صدا: مهم ترین کاربرد دانگل بلوتوث انتقال و هماهنگی صدا است. با اتصال هدست یا سیستم پخش خود به بلوتوث می توانید به صورت بی سیم به موسیقی گوش کنید و از لپ تاپ یا موبایل خود به عنوان ذخیره کننده موزیک استفاده کنید. حتی می توانید با هدست یا دستگاه پخش خودرویتان تماس تلفنی برقرار کنید.

ایجاد شبکه اینترنت: با استفاده از برخی دستگاه های دانگل بلوتوث می توان به صورت بی سیم و به صورت کاملاً امن به شبکه متصل شد. به عنوان مثال زمانی که قصد دارید دیتا موبایل را به رایانه متصل کنید، می توانید از دانگل بلوتوث استفاده کنید.

ایجاد شبکه بلوتوث: زمانی که دستگاه های شما از بلوتوث پشتیبانی نمی کنند، می توانید از یک دانگل بلوتوث مخصوص برای اتصال چند دستگاه به صورت همزمان استفاده کنید و یک شبکه ایجاد کنید.

راهنمای خرید دانگل

با توجه به تنوع بالای انواع دانگل بلوتوث در بازار، بسیاری در انتخاب درایو مناسب تردید دارند. علاوه بر این اگر ندانید که کدام محصول برای شما مناسب تر است، خرید برای شما چالش برانگیزتر هم خواهد بود. البته هیچ گاه یک نسخه را برای همه افراد نمی پیچیم و باید دید که نیاز و ترجیحات هر فرد چیست. اما به عنوان یک راهنمایی جامع توصیه می کنیم قبل از خرید دانگل بلوتوث به موارد زیر توجه کنید:

  • محدوده انتقال : محدوده انتقال دانگل یک نکته بدیهی در هنگام خرید است که می تواند تجربه کاربری شما را متقاوت کند. در صورتی که لازم است از فواصل دور به دانگل متصل شوید لازم است حتماً به محدوده دقیق آن توجه کنید.
  • سرعت انتقال: در بسیاری از موارد سرعت انتقال دیتا در دانگل بلوتوث حائز اهمیت است. معمولاً افرادی که به صورت حرفه ای از این ابزار استفاده می کننده به سرعت انتقال داده بالایی احتیاج دارند و در هنگام خرید نیز باید به این مسئله توجه کنند.
  • پشتیبانی سیستم عامل: اگر دانگل بلوتوث خریداری کرده اید، حتماً باید توجه داشته باشید که با دستگاه شما سازگاری داشته باشد. بسیاری از پورت های بلوتوث اصلی و باکیفیت هستند اما با سیستم عامل دستگاه مورد نظر هماهنگ نیستند و عملاً بدون کاربرد می مانند.
  • نسخه بلوتوث: معمولاً نسخه بلوتوث در دانگل بلوتوث های جدید بیشتر از 4.0 است که هم انرژی کمتری مصرف می کنند و هم عملکرد بهتری دارند.
  • طراحی ظاهری: در صورتی که از دانگل بلوتوث بر روی سیستم پخش خود استفاده می کنید باید به طراحی و ظاهر آن نیز توجه کنید. اغلب برای انتخاب بهترین پورت توصیه می شود که رنگ و طراحی آن متناسب با سیستم پخش و فضای موجود باشد.

مزایای استفاده از دانگل بلوتوث با کیفیت

دلایل زیادی وجود دارد که از دانگل بلوتوث باکیفیت استفاده کنید. زمانی که خیالتان از کیفیت و دوام دانگل آسوده باشد، می توانید به راحتی از دستگاه خود برای تمام کاربردها استفاده کنید. خرید دانگل بلوتوث یک سرمایه گذاری به حساب می آید که همه ما انتظار داریم بلند مدت باشد؛ بنابراین اگر قصد خرید دارید حتماً یک فروشگاه معتبر را انتخاب کنید و در خرید خود دقت کنید.