در شرایط فعلی دولت کانادا ویزایی به نام ویزای بازنشستگی کانادا صادر نمی کند بلکه متقاضیان بازنشستگی در کانادا می توانند از طریق روش هایی مثل برنامه اکسپرس اینترای، ویزای استارت آپ، ویزای خود- اشتغالی و غیره اقامت این کشور را اخذ نمایند و در ادامه با توجه به شرایط و قوانین مربوطه در برنامه بازنشستگی کانادا شرکت کنند. بدین طریق آنها بسته به موقعیت شغلی و مالی خودشان می توانند در قالب یکی از برنامه های بازنشستگی دولتی، خصوصی و یا برنامه پس انداز بازنشستگی ثبت شده (RRSP) ثبت نام کرده و بازنستگی خودشان را از کانادا بگیرند. کلا برای مهاجرت به کانادا 2023 و آشنایی به روش ها و شرایط این نوع مهاجرت می توانید از خدمات مشاوره تخصصی ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برخوردار شوید.

مهاجرت بازنشستگان به کانادا

اصولا برای مهاجرت به کانادا روش های مختلفی پیش روی متقاضیان قرار دارد و تقریبا هر طیفی از مردم با توجه به اهداف و شرایطشان امکان مهاجرت به این کشور را دارند. بی تردید یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت بازنشستگان در جهان، کشور کاناداست. کشوری که کیفیت زندگی و سطح زفاه در آن زبانزد است. به همین دلیل نیز اقشار مختلف مردم مخصوصا بازنشستگان در فکر بازنشستگی در این کشور هستند. منتها قبل از رفتن به سراغ بازنشستگی در کانادا، متقاضیان بایستی به موارد زیر توجه داشته باشند:

  • برای بازنشستگی در کانادا چه نوع ویزا و اقامتی لازم است؟
  • شرایط سنی بازنشستگی در کانادا چیست؟
  • شرایط مالیات برای بازنشستگی در کشور کانادا چیست؟
  • هزینه زندگی در کانادا به چه صورتی است؟
  • اهداف بازنشستگی و اولویت های سبک زندگی بازنشستگان در کانادا چیست؟

پس برنامه مهاجرت بازنشستگان به کانادا 2023 یک برنامه جامع و کاملی است که درصدد پاسخگویی به همه این موارد است. پس برای اطلاع از جزییات برنامه بازنشستگی در کانادا در ادامه نیز با ما همراه باشید.

قوانین بازنشستگی در کانادا

کلا شرایط بازنشستگی در کانادا با توجه به نوع بازنشستگی و نیز سن افراد متفاوت است. در کشور کانادا شما به چند روش می توانید بازنشسته شده و از مستمری بازنشستگی یا همان Pension بهره مند شوید. این روش ها شامل:

در برنامه بازنشستگی دولتی شما باید سابقه کاری در پست های شغلی دولتی در کانادا داشته باشید. پس این نوع بازنشستگی مخصوص کارکنان دولتی در کاناداست. در واقع سیستم بازنشستگی دولتی کانادا به صورت یک سیستم تقسیم مالی عمل می کند و شرایط و نحوه محاسبه مزایای بازنشستگی دولتی در کانادا بر مبنای سابقه کاری و نیز درآمد خالص در طول زمان است. اما برنامه بازنشستگی خصوصی مربوط به کارکنان شرکت ها و سازمان های خصوصی کانادایی است و شرایط بازنشستگی از آنها نیز به سیاست ها و قوانینشان بستگی دارد.

نهایتا برنامه سوم بازنشستگی در کانادا، برنامه پس انداز بازنشستگی ثبت شده (RRSP) است. که شما در آن ثبت نام کرده و می توانید همسرتان را هم مشمول این طرح کنید. برنامه ای که ثبت نام در آن برای همگان آزاد است. در قالب این برنامه نیز شما در طول دوره کاریتان حداکثر 18% از درآمدتان را در حساب RRSP به صورت پس انداز واریز کرده و در ایام بازنشستگی می توانید از مستمری برخوردار شوید. مزیت اصلی برنامه پس انداز بازنشستگی ثبتی (RRSP) در کانادا این است که این نوع پس انداز معاف از مالیات است.

سن بازنشتگی در کانادا

در مورد موضوع بازنشستگی از جمله سن بازنشستگی هر کشوری قوانین و مقررات خاص خودش را دارد. چرا که سن بازنشستگی بیشترین تاثیر را بر روی شرایط بازنشستگی در کشور کانادا دارد. معمولا سن بازنشستگی در کشور کانادا 65 سال است. با اینکه سن بازنشستگی در کانادا معمولا 65 سال است. اما امکان بازنشستگی در این کشور بین سنین حداقل 60 تا حداکثر 70 سال نیز وجود دارد.

اما ممکن است شرکت ها و سازمان های مختلف کانادایی با توجه به نوع شغل و نیز سابقه کاری افراد برنامه های متنوعی در اینباره ارائه دهند. بنابراین احتمال دارد سن بازنشستگی در برخی از شرکت های کانادایی متغیر باشد. معمولا در کانادا به این صورت رایج است که سن بازنشستگی در شرکت ها و سازمان های خصوصی این کشور 3 سال زودتر از بخش دولتی است.

حقوق بازنشستگی در کانادا

کلا مزایای برنامه مستمری کانادا (CCP) بخش کلیدی از درآمدتان در ایام بازنشستگی را تشکیل میدهد. معمولا مقدار حقوق بازنشستگی در کانادا به دو فاکتور شامل مقدار اعانه و نیز طول مدت پرداخت اعانه بین سنین 18 تا 65 سال بستگی دارد. طبق مقررات، حداکثر حقوق بازنشستگی در سن 65 سالگی در کانادا سالانه حدود $ 15678.84 (دلار) است. منتها اغلب بازنشستگان در کانادا حداکثر حقوق را دریافت نمیکنند. در واقع آنها متوسط حقوق بازنشستگی را دریافت میکنند که تا ژانویه سال 2023 در حدود $ 9734.52 (دلار) است. در جدول زیر میتوان با میزان متوسط و حداکثر حقوق ماهانه بازنشستگی در کانادا آشنا شد:

نوع مستمری یا مزایامتوسط مقدار حقوقحداکثر مقدار حقوق
مستمری بازنشستگی (در سن 65 سال)$ 811.21 (دلار)$1306.57 (دلار)
مزایای از کار افتادگی یا معلولیت$ 1132.55 (دلار)$ 1538.67 (دلار)
مستمری عضو خانواده کوچکتر از 65 سال$ 510.54 (دلار)$ 707.95 (دلار)
مستمری عضو خانواده بزرگتر از 65 سال$ 331.34 (دلار)$ 783.94 (دلار)
مزایای کفن و دفن (پرداخت یکباره)$ 2500 (دلار)$ 2500 (دلار)
مزایای ترکیبی (مستمری بازنشستگی و مستمری عضو خانواده)$927.63 (دلار)$ 1313.13 (دلار)
مزایای ترکیبی (مستمری از کار افتادگی و مستمری عضو خانواده)$ 1156.71 (دلار)$ 1542.77 (دلار)

شرایط ویزای بازنشستگی کانادا

مجددا تاکید می کنیم که دولت کانادا ویزایی به نام ویزای بازنشستگی کانادا برای افراد صادر نمی کند. بنابراین بازنشستگی در کانادا در اصل یک برنامه مهاجرتی نیست بلکه برنامه ای برای کارگران و کارمندانی است که این کشور را برای زندگی خود انتخاب کرده اند. بنابراین لازمه بهره مندی از این برنامه آنست که متقاضیان از قبل برای اخذ یکی از ویزاهای زیر از کشور کانادا اقدام بکنند:

  • اکسپرس اینترای شامل دسته کارگران ماهر فدرال (FSWP)، برنامه مشاغل مهارتی فدرال (FSTP) و دسته سابقه کار کانادایی (CEC)
  • ویزای استارت آپ
  • ویزای خود اشتغالی
  • برنامه پایلوت مهاجرت آتلانتیک
  • برنامه های داوطلب استانی (PNP)

بازنشستگی در کانادا یا آمریکا؟

تفاوت های برنامه بازنشستگی در کانادا و آمریکا به نظام بازنشستگی این دو کشور برمی گردد. جالب است بدانید که با وجود برخی تفاوت ها در قوانین و شرایط همچنین یکسری تشابهات نیز وجود دارد مثلا هیچ یک از این دو کشور رسما ویزایی به نام ویزای بازنشستگی برای مهاجرت افراد صادر نمی کنند. منتها سن بازنشستگی در آمریکا 65 سال تعیین شده در حالی که سن بازنشستگی در کانادا بین 60 تا 70 سال متغیر است.

از دیگر تفاوت های بازنشستگی در این دو کشور می توان به نظام مالیاتی اشاره کرد که نرخ آن در کانادا کمتر از آمریکاست. نرخ مالیات بر مستمری بازنشستگان در کانادا تا 25% است در حالیکه در آمریکا تا 50% نیز میرسد. منتها نباید از این نکته هم غافل شد که مقدار مستمری بازنشستگان در آمریکا بسیار بالاتر از کاناداست:

در کل از نظر حقوق (مستمری) بازنشستگی آمریکا گزینه بهتری نسبت به کاناداست اما از نظر شرایط و قوانین بازنشستگی و نیز هزینه زندگی، کانادا گزینه بهتری نسبت به آمریکاست. عزیزانی که مشتاق کسب اطلاعات به روز درباب شرایط مهاجرت ایرانیان به کانادا 2023 هستند میتوانند با وکلای مجربمان در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند.