دندانها در جویدن و خوردن غذا نقش مهمی را ایفا میکنند. اما در هر وعده غذایی مقداری از مواد غذایی مصرف شده بر روی دندانها باقی میماند و به مرور  زمان به پلاک تبدیل می‌شود. پلاک یک ماده چسبناک باکتریایی است که بر روی دندان تشکیل می شود و باعث پوسیدگی دندان خواهد شد. حال برای جلوگیری از این اتفاق افراد باید مرتبا مسواک بزنند  تا پلاک از بین برود. اما اگر فرد هفته‌ها و یا ماه‌ها از مسواک استفاده  نکند، پلاک دیگر با مسواک زدن نیز از بین نمی‌رود و کاملا به دندان می‌چسبد. در اینگونه مواقع رنگ دندان تغییر می‌کند و دندان‌ها ظاهر ناخوشایندی خواهند داشت. در این صورت دندان‌ها نیاز به جرم‌ گیری خواهند داشت.

امروزه پزشکان برای رفع پلاکی که با مسواک زدن از بین نمی‌رود، از روش جرم گیری دندان استفاده می‌کنند. جرم گیری نمودن دندان‌ها می‌بایست حداقل سالی یک‌ بار انجام شود. با انجام جرم گیری، پلاک به طور کامل از روی دندان‌ها پاک شده، و سطح دندان‌ها نیز کاملا صاف و صیقلی خواهد شد. جرم گیری به دو روش مختلف صورت می‌گیرد. در روش اول پزشک از یک دستگاه جرم گیر ساده برای برداشت پلاک از روی دندان استفاده می‌کند. اما این روش برای افرادی مناسب است که پلاک تجمع یافته بر روی دندان آن‌ها بسیار سطحی باشد و در واقع برای کسانی که  دندان آن‌ها نیاز به جرم گیری عمقی دارد مناسب نیست. نکته دیگر اینکه برخی مواقع آن قدر رنگ دندان‌ها تغییر کرده است که جرم گیری نمی‌تواند سفیدی و درخشتدگی کافی را به دندان شما ببخشد که در این صورت انجام لمینت دندان پیشنهاد می‌شود.  لذا افرادی که به دنبال بهترین کلینیک لمینت دندانی شمال تهران هستند تا لمینت دندان خود را انجام دهند کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا در ولنجک بهترین گزینه است.

اما افرادی که تمایل به انجام لمینت ندارند باید جرم گیری کنند که در این صورت از جرم‌گیری با استفاده از ابزار التراسونیک‌ استفاده می‌کنند. در این‌ روش جرم گیری دندان پزشک‌ از یک دستگاه کوچک که یک سره فلزی دارد، استفاده می‌کند. این دستگاه با ایجاد لرزش جرم‌ دندان‌ها را کاملا پاک نموده و سپس پزشک‌ با استفاده از آب دندان‌ها را شستشو می دهد. سپس نوبت به بروساژ دندان می‌رسد. در این مرحله پزشک با استفاده از ابزار مخصوصی سطح دندان را کاملا صاف و صیقلی می‌کند و در نتیجه جرم‌ گیری به پایان می‌رسد.

جرم گیری دندان چیست و چه زمانی دندان‌ها نیاز به جرم گیری دارند؟

آیا جرم‌ گیری دندان ضرر دارد؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که جرم گیری نمودن دندان، می‌تواند خطرات و مضرات زیادی را به همراه داشته‌ باشد. اما این تصور کاملا اشتباه است، و در واقع چیزی که ضرر دارد، پلاک تجمع یافته بر روی دندان‌ها می‌باشد. یکی از باورهای غلطی که درباره جرم گیری نمودن دندان‌ها وجود دارد، این است که برداشت جرم دندان باعث از بین رفتن مینا و حساس‌تر شدن آن‌ها می‌شود. اما به هیچ عنوان اینگونه نبوده و جرم‌ گیری دندان هیچ آسیبی به مینای آن وارد نمی‌کند.

البته‌ ممکن‌ است دندان‌ها بعد از انجام این روش کمی حساس تر از قبل شوند. این مورد نیز به این علت است که وقتی پلاک‌ روی دندان‌ها وجود دارد مانند یک‌ سد دفاعی عمل می‌کند، و وقتی با جرم‌ گیری از بین‌ می‌رود دندان گرما و سرما را بیشتر حس می‌کند. اما این حساسیت‌ نیز بعد از چند روز از بین می‌رود. در نتیجه باید گفت جرم‌ گیری نه تنها خطری ندارد، بلکه بسیار سودمند و‌ مفید خواهد بود.

مراقبت های لازم بعد از انجام جرم گیری دندان

افراد بعد از اینکه جرم گیری نمودن دندان را انجام دادند، می‌بایست مراقبت‌های ویژه‌ دندان خود را به عمل آورند. انجام این مراقبت‌ها باعث می‌شود که، جرم گیری موفقیت آمیزتر باشد و فرد نتیجه مطلوب و دلخواه خود را دریافت کند. به طور کلی بعد از انجام جرم گیری می‌بایست فرد مراقبت‌های زیر را انجام دهد:

استفاده مرتب از دهان شویه

بعد از انجام جرم‌ گیری پزشک‌ برای بیمار یک‌ دهانشویه مناسب تجویز می‌کند. بیمار می‌بایست مرتبا  از این دهانشویه استفاده نموده،  تا نتایج مطلوب‌تری دریافت کند. همچنین گاهی علاوه بر دهانشویه فرد باید از محلول آب و نمک نیز استفاده نماید.

مصرف غذای مناسب

پس از جرم گیری دندان بهتر است در مصرف مواد غذایی بسیار دقت شود. در درجه اول بیمار نباید از غذاهای بسیار داغ استفاده کند، و مصرف نوشیدنی های خنک توصیه می‌شود. علاوه بر این اگر بیمار بخواهد جرم گیری نتیجه ماندگار‌تری داشته باشد، بهتر است از مصرف غذا  و نوشیدنی های رنگی نیز پرهیز کند. همچنین  بعد از انجام جرم گیری توصیه می‌شود، بیمار از خوراکی‌هایی که به دندان می‌چسبند و پاک کردن آن‌ها دشوار است تا حد امکان استفاده نکند. این خوراکی‌ها شامل مواردی مثل سوهان، لواشک، میوه خشک، خرما و بسیاری موارد دیگر می‌شوند.

اجتناب از جویدن آدامس و خوردن غذا‌های سفت

بعد از جرم‌ گیری دندان  ممکن است کمی دندان‌ها حساس تر از قبل شوند، به همین علت به هیچ عنوان نباید به آن‌ها فشار وارد کرد‌. بعد از انجام جرم گیری بهتر است از جویدن آدامس و خوردن غذاهای های سفت خودداری نمود.  جویدن مواد غذایی سفت فشار زیادی به دندان‌ها وارد می‌کند.

باور غلط دیگری که درباره جرم گیری دندان وجود دارد، لق شدن و ضعیف شدن دندان‌ها است. این تصور نیز کاملا اشتباه می‌باشد. به این علت که جرم‌ گیری به آرامی و‌ با نهایت احتیاط انجام می‌شود، و به هیچ‌ عنوان باعث لق شدن‌ دندان‌ها نخواهد شد. اگر فردی به بیماری‌های لثه مبتلا باشد، احتمال بروز خونریزی حین جرم گیری برای او وجود دارد. البته این مورد نیز بسیار نادر بوده و به سرعت رفع می‌شود.  در نتیجه اگر قصد انجام جرم‌ گیری و پاک‌ نمودن‌ پلاک‌ تجمع یافته بر روی دندان خود را دارید، می‌توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید و از مزایای آن بهره مند شوید ولی حتما از قبل‌تر مطمعن شوید که بیماری لثه ندارید.

برای مطمعن شدن از این موضوع می‌توانید به بهترین دندانپزشکی در ولنجک یعنی کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا در ولنجک مراجعه کرده و یا با مشاورین آن با شماره تلفن 02126354980 تماس حاصل نمایید و ضمن دریافت راهنمایی‌های لازم و مشاوره رایگان و تخصصی اقدام به رزرو نوبت نمایید. در اینصورت اگر نیاز به جراحی لثه داشتید قبل از انجام این کار می‌توانید جراحی و پیوند لثه خود را در این کلینیک انجام دهید.

خدمات تخصصی ایمپلنتیا شامل پیوند لثه، پروتز دندان‌ها، جراحی فک‌ و صورت،  لمنیت دندان، ایمپلنت دندان و‌… می‌باشند. شما عزیزان با انجام خدمات تخصصی در این مرکز می‌توانید، از مزایای فوق العاده‌ای نیز بهره مند شوید. این مزایا شامل ارائه خدمات با بالاترین‌ سطح کیفیت، هزینه مناسب  و‌…. می‌شوند.