تراکت تبلیغاتی چیست و چه کاربردی دارد؟

تراکت تبلیغاتی همانطور که از نامش پیداست در زیر مجموعه تبلیغات چاپی قرار دارد. معمولاً از تراکت برای اطلاع رسانی درباره محصول و یا خدمات خاص استفاده می‌شود. از آنجایی که تراکت یک ورق تا نخورده چاپی معمولاً از جنس کاغذهای روغنی است، در جلب توجه مخاطب تأثیر بسیار زیادی دارد. اطلاعات مندرج در تراکت معمولاً کوتاه اما کامل است. این اطلاعات شامل نوع خدمات موجود، تعرفه قیمت‌ها و راه‌های ارتباطی از قبیل آدرس و شماره تلفن است. چاپ تراکت تبلیغاتی برای تمامی فروشگاه‌ها، موسسات خدماتی، شرکت‌ها، آژانس‌ها، آموزشگاه‌ها و بسیاری از مشاغل دیگر بسیار لازم و ضروری است. فواید قابل توجه چاپ تراکت سبب شده تا اغلب صاحبان مشاغل برای تبلیغات بازاریابی خود از تراکت‌های رنگی جذاب استفاده کنند.

ویژگی‌های استفاده از تراکت چیست؟

استفاده از تراکت برای تبلیغات بازاریابی مزیت‌های بسیاری را به همراه دارد. در این بخش به برخی از فواید چاپ تراکت و برخورداری از آن برای ارائه کالاها و خدمات فروشگاهی، شرکتی، درمانی و غیره می‌پردازیم.

جذب مخاطبان اصلی

شما می‌توانید با ارائه تبلیغات چاپی نظیر تراکت به سادگی مخاطب اصلی خود را جذب خدمات خود کنید. پیام تبلیغاتی در تراکت ساده و مستقیم بیان می‌شود. به همین دلیل مستقیم مخاطبان اصلی را هدف قرار می‌دهد. عبارت‌های کوتاه و در برخی از مواقع عبارت‌های ناقص اما جذاب که به نوعی کنجکاوی مخاطب را برانگیخته می‌کند از جمله ویژگی‌های ممتاز تراکت‌های تبلیغاتی است.

تراکت تبلیغاتی چیست و چه کاربردی دارد؟

یک تبلیغ مقرون به صرفه

سفارش تراکت تبلیغاتی در قیاس با سایر تبلیغات چاپی ارزان‌تر است. البته تراکت‌ها با توجه به سایز، اندازه، تنالیته‌های رنگی و جنس کاغذ انواع متفاوتی را شامل می‌شوند. اما به طور کلی در یک مقایسه اجمالی، جزء حداقل ترین تبلیغات چاپی قرار می‌گیرند.

اطلاع رسانی در کوتاهترین زمان ممکن

اگر دقت کرده باشید معمولاً نوشته‌های اصلی در تراکت‌ها درج می‌شود. منظور از نوشته‌های اصلی، معرفی خدمات موجود است.  همچنین درج آدرس، شماره تماس یا حتی آدرس شبکه‌های اجتماعی و هر آنچه که به مشتری اطلاعات کافی و لازم را دهد در تراکت درج می‌شود.

برخورداری از جذابیت بصری و فیزیکی

ویژگی‌های جذاب بصری و همچنین قابل ملموس بودن از جمله مشخصات ممتاز تراکت‌های تبلیغاتی است. آنچه که در تراکت‌های تبلیغاتی به وفور استفاده می‌شود، بهره گیری از رنگ بندی خاص، پیام‌های کوتاه موثر، طراحی‌های خاص گرافیکی و موارد این چنینی است. علاوه بر آن نوع و جنس کاغذ قابل استفاده برای تراکت به لحاظ جذابیت بصری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چنین پارامترهایی در تراکت تبلیغاتی دست به دست هم می‌دهند تا در ذهن مخاطبان تأثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

مناسب برای تمامی کسب و کارها

شما مشغول به هر نوع کسب و کاری که باشید می‌توانید از تراکت چاپی استفاده کنید. از اطلاع رسانی برای برنامه‌های هنری و فرهنگی گرفته تا تبلیغ برای خدمات فروشگاهی، شرکتی، موسسات آموزشی، کلینیک‌های زیبایی، آرایشگاه‌ها، رستوران‌ها و غیره. اطلاع رسانی‌های کوتاه در حد و اندازه تراکت به نوعی حق مطلب را برای مخاطبان عنوان می‌کند. به همین جهت بیراه نیست که تراکت‌ها به عنوان یکی از کاربردی ترین و ساده‌ترین تبلیغات چاپی شناخته شده‌اند.

کاربردهای استفاده از تراکت

تراکت‌ها به منظور اهداف گوناگونی توزیع و به چاپ می‌رسند. از آنجایی که تراکت‌ها به منظور اطلاع رسانی و بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند، کاربردهای مختلفی را شامل می‌شوند. در ادامه به طور مختصر به کاربردهای تراکت‌های چاپی اشاره می‌کنیم.

تراکت چاپی برای اطلاع رسانی رویدادهای متفرقه

رویدادها و برنامه‌های متفرقه مانند اطلاعیه برای زمان برگزاری کنسرت، جشنواره، گردهمایی‌ها، همایش‌ها، کنفرانس‌های مختلف در زیر مجموعه تراکت‌های اطلاعاتی و خبرنامه قرار می‌گیرند. شما می‌توانید به عنوان مسئول این نوع گردهمایی‌ها، اطلاعات مرتبط با اینگونه برنامه‌ها را در قالب تراکت چاپی به دست مشتریان خود برسانید.

تراکت چاپی برای بازاریابی و تبلیغات تجاری

اگر دارای یک مجموعه خدماتی مانند فروشگاه، رستوران، شرکت، موسسه، کلینیک یا آژانس‌های هواپیمایی و گردشگری هستید، می‌توانید خدمات خود را از طریق تراکت چاپی به مشتریان خود اطلاع دهید. تبلیغات چاپی همیشه بر پایه فروش محصولات و ارائه خدمات ارائه داده می‌شوند. از آنجایی که تراکت‌ها به خوبی مضمون اصلی محصول و خدمات را به مخاطب می‌رسانند، جزء پرطرفدارترین تبلیغات چاپی به کار برده می‌شوند.

تراکت چاپی برای دوره‌های آموزشی

ارائه تبلیغات دوره‌های آموزشی از دیگر کاربردهای تراکت‌های چاپی محسوب می‌شود. حتی تبلیغات آموزش‌های تخصصی را می‌توان به راحتی از طریق تراکت‌های چاپی توزیع کرد. اگر دقت کرده باشید حتی کتابفروشی‌ها و دارالترجمه‌ها برای عرضه خدمات خود از تراکت‌های چاپی استفاده می‌کنند.  به همین جهت تراکت‌های چاپی از دیگر رایج ترین نوع تبلیغات در میان مدرسین، مترجمان و فرهنگیان است.

تراکت چاپی برای استخدامی

از دیگر کاربردهای تراکت چاپی می‌توان به پیام‌های مرتبط با استخدامی اشاره کرد. معمولاً شرکت‌ها و سازمان‌های اداری برای کارمندیابی و استخدامی از تراکت چاپی استفاده می‌کنند. همانطور که گفته شد تراکت‌ها دارای دو ویژگی اصلی است، یکی قیمت بسیار مقرون به صرفه و دیگری  مفید بودن آن است. در نتیجه استخدامی از طریق تراکت چاپی از جمله کاربردی‌ترین نوع تبلیغات به شمار می‌آید.

تراکت چاپی برای کمپین‌های فرهنگی، هنری، مذهبی

برای تبلیغات مرتبط با کمپین‌های فرهنگی، هنری، مذهبی، بزرگداشت‌ها، رونمایی از کتاب یا آلبوم موسیقی، برنامه‌های فرهنگی فرهنگسراها و مراکز علمی دانشگاهی هم از تراکت چاپی برای اطلاع رسانی استفاده می‌شود. به عبارتی تراکت‌ها به عنوان یک روش کم هزینه و قابل توجه مورد پسند عموم مخاطبان است. در نتیجه کارکرد تراکت‌ها به عنوان یک پیام رسان چاپی بسیار مؤثر بوده و از آن در فرایندهای گوناگون کاری استفاده می‌شود.

کلام پایانی

سفارش و توزیع تراکت تبلیغاتی نه تنها بسیار مقرون به صرفه بوده بلکه کارایی‌های فراوانی را هم به دنبال دارد. همانطور که توضیح داده شد از اطلاع رسانی برنامه‌های فرهنگی و هنری گرفته تا تبلیغات تجاری و کاریابی می‌توان از انواع تراکت های تبلیغاتی برخوردار شد. اگرچه تراکت‌ها تبلیغات جدیدی نیستند اما همچنان در قالب یک پیام رسان چاپی و کاربردی بسیار تاثیر گذار است.