چرا تحصیل در سوئد گزینه مناسبی است؟

کشور سوئد با داشتن بیش از 100 برنامه تحصیلی متفاوت، یکی از بهترین کشورها برای دانشجویان بین‌المللی است و دانشگاه‌های سوئد به دلیل برتری در امر تدریس و تحقیق، بسیار شناخته شده هستند. کارهای تحقیقاتی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های سوئد در سطح جهانی نیز مورد توجه قرار دارند. از این رو، شما با تحصیل در سوئد، شرایط پیشرفت کاری خود را در یکی از کشورهای پیشرفته و صنعتی دنیا در آینده ارتقا می‌دهید. در این مطلب، به نکاتی درباره تحصیل در سوئد و اخذ ویزای تحصیلی سوئد و هزینه تحصیل در سوئد می‌پردازیم.

چرا تحصیل در سوئد گزینه مناسبی است؟

نظام آموزشی سوئد؛ پیشرفته و انعطاف‌پذیر

سوئد به خاطر منعطف بودن نسبت به شرایط جامعه بین‌المللی شناخته شده است و سیستم آموزشی این کشور نیز از این قاعده جدا نیست. دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان به سوئد مهاجرت می‌کنند و در برنامه‌های آموزشی متعدد به زبان انگلیسی یا سوئدی شرکت می‌کنند. برخلاف بسیاری از کشورها، سوئد به دانشجویان بین‌المللی، این حق را می‌دهد که در طول تحصیل خود در سوئد کار کنند. اگر به کار پایتخت نوآوری اروپا، علاقه‌مند هستید، پس از اتمام تحصیلات خود، می‌توانید در سوئد مشغول به‌کار شوید.

در سوئد، سازمان‌ها و بخش‌های دولتی متعددی وجود دارند که بر روند تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان نظارت دارند. برای مثال وزارت آموزش و پژوهش، روی مسائلی از جمله عملکرد مراکز آموزشی، شرایط معلمان و تامین مالی تحصیلی متمرکز است.

بازرسی آموزشی در سوئد (Skolinspektionen) نیز مسئولیت بازرسی کیفیت آموزش موسسات سراسر کشور را بر عهده دارد. در سوی دیگر، آژانس ملی سوئد برای آموزش عالی حرفه‌ای (Myndigheten för yrkeshögskolan) تقاضاهای بازار کار برای آموزش نیروی کار را تجزیه و تحلیل می‌کند و تصمیم می‌گیرد که چه برنامه‌هایی در حوزه آموزش عالی حرفه‌ای گنجانده شود. در نتیجه، کشور سوئد یک نظام آموزشی منسجم و کارآمد دارد که تحصیل در سوئد را تسهیل می‌کند.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی در سوئد

دو روش اصلی برای ارائه درخواست تحصیل در سوئد وجود دارد که هر کدام بسته به محل اقامت فعلی و اهداف شما، شرایط متفاوتی را پیش روی شما قرار می‌دهد. یکی از این دو راه، روش مرسوم مهاجرت تحصیلی است و روش دیگر استفاده از برنامه‌های تبادلی است.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی در سوئد

برای تمام برنامه‌های تحصیلی در سوئد، می‌توانید از یک سیستم درخواست آنلاین عمومی استفاده کنید. مانند بسیاری از سیستم‌ها، ترم‌های سوئد در پاییز و بهار شروع می‌شوند. اگر قصد شرکت در ترم‌های پاییزی را دارید، باید درخواست خود را تا اواسط ماه ژانویه تکمیل کنید، البته برخی از مراکز آموزشی، شرایط متفاوت دارند، پس باید قبل از هر گونه اقدامی با آن‎ها تماس بگیرید.

اطلاعیه‌های پذیرش در ماه مارس (ترم پاییز) یا نوامبر (ترم بهار) منتشر می‌شوند تا بتوانید مطابق با آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. برخی از موسسات از شما می‌خواهند که برای برنامه تحصیلی خود (رشته مورد نظر) جدا از برنامه عمومی درخواست دهید. در صورت لزوم، آن‌ها یک پیام الکترونیکی و یا یک نامه مکتوب برای شما ارسال خواهند کرد.

ویزای تحصیلی سوئد

برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد، باید در یک مرکز آموزشی در سوئد پذیرفته شده باشید. سپس باید پیش از ارسال درخواست ویزا، بخشی از شهریه خود را پرداخت کنید. اقدام بعدی، جمع‌آوری مدارک است. هنگام درخواست، باید تعدادی از مدارک خود را ارائه دهید. لازم به ذکر است که شما می‌توانید برای اخذ ویزا، به صورت آنلاین درخواست دهید. البته شما باید اطلاعاتی در مورد خودتان ارائه دهید و اسناد لازم را ضمیمه کنید. مرحله بعدی، پرداخت هزینه‌های مرتبط است. وقتی درخواست آنلاین را ثبت می‌کنید، باید کارمزد را پرداخت کنید که حدود 100 دلار خواهد بود. اگر اهل کشوری هستید که شهروندان آن برای سفر به سوئد به ویزا نیاز دارند، باید برای دریافت مجوز ورود، به کنسولگری سوئد مراجعه کنید.

ویزای تحصیلی سوئد

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد

هنگامی که برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد، درخواست ارائه می‌دهید، باید در کنار مواردی که پیشتر ذکر کردیم، مدارک زیر را ارائه دهید(توجه داشته باشید که تمام اسناد باید با فرمت‌های pdf، doc، docx، jpg، png، rtf یا txt به درخواست‌نامه پیوست شوند):

  • کپی پاسپورت که شامل مشخصات شخصی شما و مدت اعتبار گذرنامه شما است. مهم‌تر از همه، نشان می‌دهد که آیا شما اجازه زندگی در کشورهایی غیر از کشور محل تولد خود را دارید یا خیر
  • مدرک پذیرش از یک موسسه آموزشی در سوئد
  • کپی مدارکی که نشان می‌دهد شما در کشور سوئد، بیمه درمانی دارید
  • صورت‌حساب بانکی که نشان می‌دهد بودجه کافی برای گذران زندگی در طول تحصیل را دارید
  • اگر بورسیه دریافت می‌کنید، باید مدرکی ارائه دهید که شامل میزان دریافتی و مدت زمان آن باشد

تصمیم در مورد پذیرش یا رد درخواست شما توسط اداره مهاجرت گرفته می‌شود و معمولا بین دو تا چهار ماه طول می‌کشد تا تصمیم‌گیری نهایی انجام شود. البته ​​زمان لازم برای پردازش در خواست مجوز تحصیل شما در شرایط مختلف تغییر می‌کند.

ادامه تحصیل در سوئد

سوئد در بین کشورهای پیشرو در حوزه آموزش عالی رتبه‌بندی شده است. کشور سوئد، علی‌رغم جمعیت نسبتا کم که حدود 10 میلیون نفر است، برخی از بهترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است. حدود 50 دانشگاه و کالج در سوئد وجود دارد که اکثر آن‌ها دولتی هستند. اما برخی از آن‌ها، مؤسسات آموزش عالی مستقل هستند، مانند دانشگاه فناوری چالمرز در گوتنبرگ، دانشگاه یونکوپینگ و دانشکده اقتصاد استکهلم.

دانشگاه‌های سوئد در رتبه‌بندی‌های جهانی مانند رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی آموزش عالی تایمز و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط شانگهای جیائو تونگ، رتبه‌های بالایی دارند. در نتیجه، تحصیل در سوئد، یکی از بهترین گزینه‌ها برای ادامه تحصیل و دست‌یابی به مدارج بالاتر است.

بهترین دانشگاه‌های سوئد عبارتند از:

  • دانشگاه لوند: این مرکز، یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اروپای شمالی است و در بین بهترین دانشگاه‌های جهان در رتبه 78 قرار دارد. همچنین 20 درصد دانشجویانی که در این مرکز تحصیل می‌کنند، دانشجویان بین‌المللی هستند
  • دانشگاه تکنولوژی چالمرز: این دانشگاه که در گوتنبرگ واقع شده است، در رتبه 133 جهان در کل و در بین 100 دانشگاه برتر برای رشته‌های مهندسی و فناوری قرار دارد
  • دانشگاه اوپسالا: دانشگاه اوپسالا در سال 1477 میلادی تاسیس شد، قدیمی‌ترین دانشگاه در سوئد و تمام کشورهای شمال اروپا است. این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2018، رتبه 112 را کسب کرد

تحصیل در سوئد؛ فرصتی برای ساختن آینده‌ای پربار

تحصیل در سوئد؛ فرصتی برای ساختن آینده‌ای پربار

سوئد، کشوری پیشرفته و زیبا است، اما مطمئنا این موارد دلایل اصلی محبوبیت آن نزد دانشجویان بین‌المللی نیست. در طول سال‌ها، دانشگاه‌های سوئد به عنوان بهترین مراکز آموزشی عالی در اروپا شناخته شده‌اند. از این رو، بسیاری از دانشجویان برای کسب موفقیت‌های تحصیلی و شغلی، به تحصیل در سوئد می‌پردازند. برای آشنایی با امور متنوع مهاجرت تحصیلی در سوئد نیز بهتر است از خدمات آژانس‌های معتبر مهاجرتی مثل موسسه آرمان من استفاده کنید.