گال نوعی بیماری پوستی که است که توسط کنه ‌ای ریز ایجاد می‌ شود. اینه کنه برای تخم‌ ریزی وارد پوست می‌ شود و باعث ایجاد دانه‌ های پوستی و خارش ‌دار می‌ شود. گال بسیار مسری است و از طریق تماس پوستی، لباس، تشک و غیره منتقل می ‌شود.

گال چیست؟

گال یک بیماری پوستی است که توسط کنه گال ایجاد می ‌شود که یک گونه کنه میکروسکوپی هشت پا است. این کنه‌ های میکروسکوپی در صورت عدم درمان می ‌توانند ماه‌ ها روی پوست شما زندگی کنند. آنها در سطح پوست شما تکثیر می ‌شوند و سپس برای تخم‌ گذاری در آن فرو می ‌روند. این امر باعث ایجاد بثورات قرمز و خارش ‌دار روی پوست شما می‌ شود.

گال یک بیماری مسری است و می‌ تواند به راحتی از طریق تماس فیزیکی نزدیک، استفاده از لباس مشترک یا استفاده از رختخواب مشترک منتقل شود. این امر باعث می‌ شود که شیوع بیماری در محیط ‌های نزدیک، مانند خانواده، گروه مراقبت از کودکان، کلاس مدرسه یا خانه سالمندان، سرعت بالایی داشته باشد.

اگرچه خارشتَک می ‌تواند آزاردهنده باشد، اما معمولا به خوبی درمان می‌ شود و می ‌توان با استفاده از تکنیک‌ هایی، کنه‌ ها را از بین برد. درمان اغلب شامل داروهایی است که کنه‌ ها و تخم ‌های آنها را از بین می ‌برند. از آنجایی که جرب بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای افرادی که به طور مکرر با فرد مبتلا به گال در تماس هستند توصیه می ‌کنند.

درمان بی دردسر گال : ویزیت متخصص داخلی در منزل

بیماری گال چه علائم و نشانه هایی دارد؟

پس از مواجهه اولیه با گال، تا شش هفته طول می کشد تا علائم ظاهر شود. علائم معمولاً در افرادی که قبلاً دچار گال بوده اند با سرعت بیشتری ایجاد می شود. علائم برجسته گال شامل جوش و خارش شدید است که در شب بدتر می شود. خراش مداوم در ناحیه آلوده می تواند زخم هایی ایجاد کند که آلوده شوند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است درمان اضافی با آنتی بیوتیک برای عفونت پوست توصیه شود. این بثورات می تواند شامل گزش های ریز، کهیر، برجستگی های زیر پوست یا برجستگی های جوش مانند باشد. تکه های سوراخ کنه گاهی روی پوست دیده می شود. آنها ممکن است به صورت خطوط ریز برجسته یا تغییر رنگ یافته به نظر برسند.

سریعا انجام دهید : فصد خون در منزل

کنه گال بیشتر در کجای بدن زندگی می کند؟

کنه ‌ها در چین‌ ها و شکاف ‌های باریک پوست شما زندگی می‌ کنند. مکان‌ های رایج کنه عبارت‌ اند از:

بین انگشتان دست و پا

در ران ‌ها و ناحیه تناسلی

در مچ دست و زانو

ناحیه اطراف کمر

زیر ناخن

زیر حلقه ‌ها، بند ساعت و دستبند

ناحیه اطراف نوک سینه

کلیک کنید : فیزیوتراپی در منزل

درمان گال

درمان گال شامل کشتن کنه‌ ها و تخم‌ های آنها با کرم یا قرص دارویی است. هیچ درمان بدون نسخه‌ ای برای گال در دسترس نیست اما چند کرم و لوسیون تجویزی وجود دارد.

پزشک احتمالاً از شما می‌ خواهد که دارو را به تمام بدن خود، از گردن به پایین، بمالید. باید این دارو را حداقل ۸ تا 14 ساعت روی بدن باقی بگذارید. گاهی اوقات، ممکن است مجبور شوید لوسیون را دو بار استفاده کنید.

چگونه از انتقال کنه گال پیشگیری کنیم؟

بیماری گال بسیار مسری است. برای عدم ابتلا به آن، نکات زیر را به دقت رعایت کنید:

دست ها، ملحفه‌ ها و روبالشی‌ ها را با آب گرم و صابون بشویید.

برای گسترش گال، منزل و محل زندگی خود را به طور منظم تمیز کنید.

در صورت آلوده شدن وسیله‌ های غیر قابل شستشو، چندین روز آن ‌ها را در محیطی به دور از بیمار و در پلاستیک قرار دهید تا کنه‌‎ها در اثر نرسیدن تغذیه، از بین بروند.

در سفر ها و مکان ‌های عمومی، ملحفه و روبالشی همراه خود داشته باشید.

افراد آلوده را به سرعت شناسایی کرده، تحت درمان قرار دهید و تا حد ممکن از آن‌ ها فاصله بگیرید.