استخرها می‌توانند مکان فوق‌العاده‌ای برای وقت‌گذرانی، تفریح و ریلکس‌کردن باشند، اما در عین حال نیاز به نگهداری، نظافت و برنامه‌ریزی منظم برای رسیدگی دارند. اگر استخر شخصی دارید، فراموش نکنید که باید با یک زمان‌بندی و روتین اصولی، برای تمیز کردن استخر وقت بگذارید. اگر این کار را پشت گوش بیندازید، استخر به‌سرعت کیفیت آب خود را از دست می‌دهد و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. اگر به تمیز کردن استخر فکر می‌کنید، اما نمی‌دانید چه تجهیزاتی نیاز دارید، تا پایان با ما همراه باشید.

اسکیمر توری

در قدم اول بهتر است با کمک این وسیله و یک لوله تلسکوپی، آشغال‌ها و زباله‌های درشت مانند برگ‌ها، گیره مو، شاخه و هرچیز دیگری را که به چشم می‌بینید بردارید. این کار فرایند تمیز کردن و جارو کردن استخر را آسان‌تر می‌کند.

سبد پمپ استخر

شاید به این قطعه توجه نکنید، اما معمولا پمپ‌های استخر یک سبک یا اسکیمر دارند که می‌تواند ذرات و زباله‌های درشت را در خود نگه دارد. این کار باعث می‌شود تا سیستم گردش و تصفیه آب استخر مختل نشود. بنابراین هنگام تمیز کردن استخر، این سبد را هم بردارید و کامل تمیز کنید.

برس استخر

حالا باید با کمک یک برس استخر و لوله تلسکوپی، به‌خوبی دیواره‌های استخر، درزها و گوشه‌ها را تمیز کنید. این کار از تجمع جلبک، رشد باکتری و رسوب‌گرفتن استخر جلوگیری می‌کند. بهتر است به مناطقی که جریان آن کمتر است، دقت بیشتری داشته باشید.

سبد اسکیمر استخر

اسکیمر استخر آب را مکش می‌کند و آن را به سمت پمپ و فیلتر تصفیه می‌فرستد. بنابراین قبل از اینکه استخر را جارو کنید، باید سبد اسکیمر را تخلیه کنید.

جاروی استخر

استفاده از جاروی استخر یکی از مهم‌ترین مراحل تمیز کردن استخر است. بهتر است هفته‌ای یک بار استخر را به‌طور کامل جارو کنید. شما می‌توانید با توجه به ابعاد استخر و بودجه‌ای که دارید از جاروی دستی یا اتوماتیک استفاده کنید. با کمک جاروی استخر می‌توانید کف استخر را به‌طور کامل تمیز کنید.

  • جاروی دستی استخر هزینه کمتری دارد، اما در عوض باید برای تمیز کردن استخر انرژی بگذارید. بنابراین شاید برای استخرهای بزرگ گزینه مناسبی نباشد یا اینکه به کمک نیاز داشته باشید. این جاروها با کمک یک لوله خرطومی به اسکیمر استخر متصل می‌شوند و شما می‌توانید به‌راحتی کف استخر را با کمک آن‌ها جارو کنید.
  • جاورهای رباتیک یک گزینه آسان و عالی برای تمیز کردن استخر هستند، اما از طرفی هزینه بالایی دارند و ممکن است صرفه اقتصادی نداشته باشند.

انتخاب جاروی مناسب به نوع استخر (روباز یا سرپوشیده)، ابعاد، میزان استفاده و بودجه شما بستگی دارد. اگر نمی‌دانید چه نوع جارویی برای استخر شما مناسب است، از یک کارشناس حرفه‌ای در زمینه تجهیزات استخر کمک بگیرید.

فیلتر استخر

یکی از مهم‌ترین تجهیزات برای تمیز ماندن و تصفیه آب استخر، فیلتر آن است. آب استخر از طریق پمپ مکش به سمت فیلتر می‌آید و با عبور از آن ذرات، آلودگی‌ها و زباله‌های ریز خود را از دست می‌دهد. سپس آب تمیز به استخر برمی‌گردد. شما می‌توانید از فیلترهای متنوعی مانند فیلتر شنی، فیلتر دیاتومه یا فیلتر کارتریجی استفاده کنید.

هنگام تمیز کردن آب استخر، شیر فیلتر را روی حالت Waste بگذارید و پس از اتمام کار فیلتر را به حالت قبل برگردانید. نکته مهم این است که باید با یک زمان‌بندی منظم فیلترها را هم تمیز کنید. برای مثال فیلتر شنی با بک واش به‌خوبی تمیز می‌شود و می‌تواند بهتر از قبل آب را تصفیه کند. همچنین فیلتر کارتریجی با شست‌وشوی کارتریج و فیلتر دیاتومه با بک واش یا تعویض خاک دیاتومه تمیز می‌شوند. پس از بک واش فیلتر را به حالت قبل برگردانید.

مواد شیمیایی

بعد از اینکه زباله‌ها و ذرات استخر را به‌طور کامل تمیز کردید، باید آب استخر را از نظر میزان مواد شیمیایی بررسی کنید. یادتان باشد PH آب استخر اهمیت زیادی دارد، همچنین باید موادی مانند کلر و ازن را به آب استخر اضافه کنید تا باکتری‌ها و جلبک‌ها فرصت رشد نداشته باشند و شناگران دچار بیماری نشوند. این مواد را می‌توانید از طریق دستگاه‌های مخصوص کلرزن و ازن‌ زن انجام دهید. همچنین می‌توانید بعد از تمیز کردن استخر به آن شوک دهید تا دز مواد شیمیایی در آن مناسب و استاندارد شود. برای این کار می‌توانید از پودرها، قرص‌ها یا محلول‌های مخصوص کمک بگیرید. میزان PH استاندارد برای استخر بین ۷.۲ تا ۷.۸ است که می‌توانید از طریق کیت‌های مخصوص آن را بررسی کنید.

تجهیزات جانبی نظافت استخر

برای اینکه بتوانید به‌خوبی استخر را تمیز کنید، در کنار وسایلی که ذکر شد، به تجهیزات استخر جانبی دیگری هم نیاز دارید. این تجهیزات عبارت‌اند از:

  • شلنگ خرطومی جاروی استخر
  • لوله تلسکوپی
  • موگیر در مسیر اسکیمر به پمپ
  • گریل استخر

روکش استخر

شاید فکر کنید که روکش استخر فقط در زمستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما باید بدانید که این وسیله می‌تواند همیشه به کارتان بیاید. بهتر است زمانی که از استخر استفاده نمی‌کنید، با کمک یک روکش استخر، از ورود آلودگی‌ها به استخر جلوگیری کنید. این کار باعث می‌شود تا استخر شما زمان بیشتری تمیز بماند. از طرفی با کمک کاور استخر می‌توانید مانع بخار آب شوید.

خرید تجهیزات استخر فیدار

اگر می‌خواهید یک استخر راه‌اندازی کنید، یا می‌خواهید استخر خود را بازسازی کنید، می‌توانید خرید انواع تجهیزات استخر را از فیدارآدور انجام دهید. شرکت فیدارآدور با چندین سال سابقه تخصصی در زمینه توزیع و فروش محصولات و تجهیزات استخری به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین دستگاه‌ها و تجهیزات را برای استخر خود خریداری کنید. شما می‌توانید با کمک کارشناسان ما، بر اساس بودجه، ابعاد استخر و نوع آن تجهیزات را انتخاب کنید. شما می‌توانید انواع تجهیزات استخر فیدار را از بهترین برندهای ایرانی و خارجی، با بهترین قیمت بازار انتخاب کنید تا تجربه بی‌نظیری از راه‌اندازی استخر داشته باشید.