نور خورشید دارای اشعه‌ های مضری است که می تواند تأثیرات زیادی روی پوست شما بگذارد و منجر به مشکلات جدی مثل پیری زودرس، سرطان پوست و سایر مشکلات پوستی شود. حدود ۹0% از آسیب های پوستی، ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV)می باشد. اشعه‌ ی ماوراء بنفش یا UV باعث ضخیم و یا نازک شدن پوست می گردد.

این وضعیت که سولار الاستوز یا الاستوز خورشیدی نام دارد، مشکلاتی مثل چین و چروک های زمخت و تغییر رنگ پوست را در ناحیه ی آسیب دیده ایجاد می کند. نازک شدن پوست نیز عوارضی مثل نازک‌ تر شدن دیواره ی رگ های خونی، پارگی آنها و بروز رگ های عنکبوتی روی صورت (تلانژکتازی) را به همراه دارد.

رایج ترین نوع تغییرات رنگدانه ی پوست صورت که به علت نور خورشید رخ می دهد کک و مک است.از دیگر انواع تغییرات رنگدانه ی پوستی می توان به لک های پیری (لک هایی که با افزایش سن ایجاد می شوند) اشاره کرد.

آیا نور خورشید برای پوست ما مفید است؟

حساسیت به آفتاب(Sun Rash)چگونه است؟

راش پوستی یا بثورات پوستی که با اصطلاح پزشکی «درماتیت» نیز شناخته می شود، نوعی بیماری پوستی است که مشخصه ی اصلی آن تحریک و قرمزی، تورم و باد کردن پوست می باشد. حساسیت های پوستی به دلایل مختلفی رخ می دهند؛ اما معمولاً رایج ترین علل آنها درماتیت تماسی، عفونت بدن و واکنش های آلرژیک به برخی از داروها است. درماتیت ممکن است به صورت خشک، مرطوب، برآمده، صاف، ترک خورده و یا تاول بروز پیدا کند. این بثورات در برخی موارد می توانند با خارش، درد و حتی تغیر رنگ پوست همراه باشند.

برای آشنایی با انواع راش پوستی روی همه چیز در مورد راش پوستی یا بثورات جلدی کلیک کنید تا با درمان اختصاصی هر یک بیشتر آشنا شوید.

حساسیت پوستی به آفتاب بر خلاف سایر واکنش های آلرژیک بلافاصله ظاهر نمی شوند. به این معنا که شما ممکن است نیم ساعت تا دو یا سه ساعت بعد از اینکه در معرض آفتاب قرار گرفتید، دچار این بثورات پوستی شوید. حساسیت ناشی از نور خورشید ممکن است در هر ناحیه از بدن شما رخ دهد و تنها به ناحیه ی خاصی محدود نمی شود.

علائم رایج این مشکل شامل موارد زیر می شود:

·حساسیت و قرمزی پوست که ممکن است با خارش همراه باشند

·تاول های چندتایی یا برآمدگی های ریز پوستی

·احساس سوزش در برخی از نواحی پوست

·لک های زبر و زمخت پوستی

حساسیت به آفتاب (Sun Rash) چگونه است؟

قرار گرفتن در معرض نور خورشید چه کاری با پوست شما می کند؟

موارد زیر، چند نمونه از تأثیرات نور آفتاب روی پوست هستند که در گذر زمان اتفاق می افتند:

تخریب الیاف الاستیک و کلاژن

ضایعات پیش سرطانی (کراتوز آکتینیک)

چین و چروک

خطوط

افتادگی پوست

گشاد شدگی رگ های خونی ریز در زیر پوست

لکه های تیره

پوست چرم مانند

زرد شدن پوست

خورشید چه مضراتی برای انسان ها دارد؟

خورشید چه مضراتی برای انسان ها دارد؟

زمانی که شما ساعات زیادی در معرض نور خورشید قرار می گیرید، اشعه های فرابنفش (UV) می توانند به لایه های داخلی پوست نفوذ کنند، که منجر به نابودی سلولهای پوستی و یا سرطان می شود.

آیا بر اثر مواجهه بیش از اندازه با نور خورشید، ممکن است بیمار شوید؟

خورشید علاوه بر عوارض طولانی مدتی که برای شما دارد، ممکن است فقط با یک آفتاب سوختگی شدید، موجب مریض شدن شما شود. زمانی که در برابر نورخورشید بی حرکت می ایستید، پوست شما ممکن است قرمز شود و تاول بزند و یا ممکن است اتفاقی نیفتد. در این حین، شما ممکن است دچار مسمومیت خورشیدی شوید که موجب بروز علائم زیر می شود:

درد

مورمور شدن

التهاب

سردرد

تب

لرز

حالت تهوع

سرگیجه

کم آبی بدن

آیا آسیب ناشی از نور خورشید قابل جبران است؟

آیا آسیب ناشی از نور خورشید قابل جبران است؟

شما برای محافظت از پوست خود، می توانید از کرم ضد آفتابی با محافظت طیف گسترده و SPFحداقل 30 استفاده کنید و همچنین از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر خودداری کنید.

روش های زیر می توانند به ترمیم آسیب های ناشی از نور خورشید کمک کنند:

لایه برداری برای از بین بردن تجمع سلولهای پوستی مرده

میکرودرم آبریژن برای صاف تر به نظر رسیدن پوست

کرم های موضعی مانند کرم هایی که حاوی هیالورونیک اسید یاAHAهستند.