راه های مراقبت از مو

راه های مراقبت از مو

موها در زیبایی همه ما نقش مهمی دارند. موها می‌توانند ما را شیک و زیبا یا خسته و ناراحت نشان دهند. بنابراین صرف نظر از خشک یا چرب بودن موها فر یا صاف بودن آنها و غیره بهتر است اصول اولیه مراقبت از آنها را به خوبی بدانیم. اگر به اصول اولیه مراقبت از موها بی‌توجه باشیم آنها آسیب دیده و نیاز به ترمیم پیدا می‌کنند؛ بنابراین بهترین کار آن است که از آنها مراقبت کنیم زیرا پیشگیری بهتر از درمان است.

در پاییز و زمستان هوا کمی خشک‌تر هم شده و می‌تواند به موها آسیب بزند. بنابراین لزوم مراقبت از موها در این زمان بیشتر هم می‌شود. ما در ادامه به چند نکته طلایی در ارتباط با مراقبت از موها می‌پردازیم. پس با ما همراه شوید.

  1. شستشوی صحیح مهم است

کارشناسان پوست و مو اعتقاد دارند که برای مراقبت از موی سر نباید آنها را زیاد بشویید یا شانه بزنید. بهتر است از شامپو به اندازه بر روی سر خود استفاده کنید تا کف موهای شما را یک لایه بپوشاند نه بیشتر از آن. دقت کنید موها نباید با آب داغ یا خیلی سرد شسته شود و بهتر است از آب ولرم استفاده کنید. توجه داشته باشید که موهای خیس سه برابر آسیب پذیرتر و شکننده‌تر از موهای خشک هستند و بهتر است با ملایمت با آنها برخورد کنید.

پس از حمام بهتر است موها با حوله زیاد ماساژ داده نشود. گره موها باید با شانه دندانه درشت باز شود و موها ی خیس بسیار کم شانه شود. بهتر است برای مراقبت بهتر از موها آن را بیشتر از یک بار در روز نشویید.

  1. اگر رنگ را انتخاب می‌کنید، محتاط باشید

دوست دارید موهای زیبای خود را به رنگ متفاوتی دربیاورید و چهره متفاوتی به خود بدهید. برای اینکار به خوبی تحقیق کنید و رنگ موهای مناسب را متناسب با نوع موهای خود انتخاب کنید. انواع اکسیدان گیاهی والانسی، مارال و آتوسا، گزینه‌های خوبی از میان انبوه برندها هستند و قیمت مناسبی هم دارند. آنتی اکسیدان مناسب را هم در کنار رنگ و با توجه به جنس موهای خود خریداری کنید و با کمک یک آرایشگر حرفه‌ای، موها را به رنگ دلخواه تغییر دهید.

  1. ماسک مو مواد مغذی دارد
استفاده از ماسک مو برای مراقبت مو

استفاده از ماسک مو برای مراقبت مو

موهای ما به دلیل رنگ کردن زیاد یا حرارت زیاد سشوار و اتو و غیره بسیار آسیب می‌بینند و شما می‌توانید در کنار انواع نرم کننده از ماسک مو هم استفاده کنید. استفاده از این مواد مراقبتی پس از رنگ موها حتی می‌تواند موثرتر از نرم‌کننده عمل کند. ماسک مو از ذرات کوچکتری نسبت به نرم کننده تشکیل شده است و به همین دلیل هم به راحتی به ساختار مو نفوذ کرده و مواد مغذی را به موها می‌رساند. این موضوع زمانی که از رنگ موی روشن فانتزی استفاده می‌کنید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، چرا که برای رنگ‌پذیری مناسب، مصرف اکسیدان بیشتری نیاز است، مگر آنکه به سراغ خرید رنگ‌ مو گیاهی از مارک لورال، مارال و یا گارنیه بروید؛ رنگ موهایی که با موها سازگارتر هستند.

  1. میزان حرارت ارسالی را تنظیم کنید
سشوار کشیدن کم و مناسب راه مراقبت از مو

سشوار کشیدن کم و مناسب راه مراقبت از مو

بهتر است استفاده مستقیم از گرما بر روی موهای خود را محدود کنید زیرا گرما موجب از بین رفتن رطوبت و خشکی و سوختن موهای شما می‌شود. بهتر است در صورت لزوم از اتوی مو یا سشوار خیلی داغ استفاده کنید و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موها بهتر است از لوازم محافظت از مو کمک بگیرید. این لوازم بر روی مو وصل شده و اجازه نمی‌دهد که موها با حرارت آسیب ببینند. اما در هر حال بهتر است با روش‌های صحیح سشوار کشیدن آشنا شوید تا در هر وضعیتی که از آن برای موها استفاده می‌کنید، آسیب کمتری وارد شود.

  1. از موها در برابر اشعه ماورا بنفش مراقبت کنید

پوست سر و موهای ما هم مانند پوست صورت ما می‌توانند دچار سوختگی شوند که شما به‌راحتی نمی‌توانید آن را احساس کنید. سوختگی پوست سر که به دنبال تابش اشعه ماوراءبنفش خورشید، به وجود می‌آید؛  در ابتدا می‌تواند موجب قرمزی، لایه‌برداری و خارش آن شود. از سوی دیگر اشعه UV می‌تواند مانند دکلره روی موها عمل کند. این اشعه ساختار پروتئینی مو را تخریب کرده و باعث آسیب ‌پذیری بیشتر و ضعیف شدن تارهای مو می‌شود.

برای جلوگیری از این کار که به خصوص در امتداد فرق سر یا  هر ناحیه‌ای که موها نازک‌تر هستند، اتفاق می‌افتد، بهتر است از کرم موی ضدآب که حاوی فیلترهای UV هستند استفاده کنید. این کرم‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید.

  1. آبشار مو را کوتاه کنید

برای آنکه موهایی سالم و در عین حال زیبا داشته باشید می‌توانید آنها را مرتب کوتاه کنید. در این صورت آنها تندتر بلند می‌شوند. هر تار مو 2 تا 6 سال عمر می‌کند و در پایان عمر خود هم ضعیف‌تر می‌شود. بنابراین موهای بلند همیشه شکننده و آسیب پذیر هستند و بیشتر هم در معرض موخوره قرار دارند. رنگ کردن و هایلایت مو هم با توجه به آسیبی که به مو می‌زند بهتر است کمتر باشد و برای مراقبت از موها بهتر است هر 8 تا 12 هفته کوتاه شود تا دچار موخوره نگردد. اگر موخوره موهای شما بیشتر است می‌توانید بین 6 تا 8 هفته این کار را انجام دهید.

نویسنده: وحیده امینی