رسیدن به شادی با روانشناسی مثبت گرا

به دنبال شادی هستید؟ این چهار توصیه از روانشناسی مثبت را نادیده نگیرید.

خوشبختی

همه ما به دنبال شادی هستیم. بی شک این گزینه یکی از مواردی است که همه انسان های روی کره زمین به دنبال آن می گردند.

مهم نیست برای رسیدن به شادی چقدر تلاش می کنید، به خاطر داشته باشید که شاد زیستن هدف نهایی هر انسانی است. به نظر می رسد یافتن شادی در این جهان برای بیشتر افراد دشوار است.

روانشناسان خوشبینانه بر این باورند که شادی قابل دسترسی است. روانشناسی مثبت همانطور که از نامش پیداست به ما می گوید که باید به لحظات و تجربیاتی که در زندگی داریم توجه کنیم و ماهیت زیبای طبیعت را بشناسیم و قدردان رخدادهای مثبت زندگی خود باشیم.

تحقیقات نیز از این ایده پشتیبانی می کنند. هر چقدر پاسخ شما به مسائل مثبت زندگی بیشتر باشد، احتمال دریافت شادی و خوشحالی نیز افزایش پیدا می کند. اگر شما نیز به دنبال کسب شادی بیشتر در زندگی هستید در این مقاله همراه ما باشید تا 4 توصیه برای رسیدن به این هدف را با هم مرور کنیم.

اجتماعی باشید و زمان خود را با سایر افراد سپری کنید:

افراد بسیار شاد انسان های اجتماعی هستند و زمان های اندکی را به تنهایی سپری می کنند. آن ها برونگراتر از سایر افراد هستند  و بیشتر از انسان های غمگین به سراغ فرایندهای اجتماعی می روند.

آن ها خوشحالی خود  را به حضور روابط اجتماعی نسبت می دهند. افراد خوشحال روابط اجتماعی بسیار قدرتمندی دارند و روابطشان با خانواده نیز عالی است.

ما انسان ها اجتماعی آفریده شده ایم.  ما باید  در میان جمع باشیم. ارتباط اجتماعی برای زندگی ما ضروری است و می تواند ابزاری برای تبدیل غم به شادی باشد.

افرادی که رابطه اجتماعی قوی دارند بهتر می توانند با استرس و مشکلات زندگی، از دست دادن شغل، بیماری و حتی مشکلات بزرگ دست و پنجه نرم کنند. عشق یکی از اجزای اصلی در زندگی است که باعث ایجاد خوشحالی می شود. همه روابط معنادار در زندگی می تواند امید و رضایت را افزایش دهد و باعث شادی افراد گردد.

 وارد ناحیه جریان شوید:

بر اساس تحقیقات انجام شده، یکی از نشانگرهای زندگی خوب وجود جریان در آن است. سطح بالای تعامل نشان دهنده وجود جریان در زندگی است.

جریان همان چیزی است که به هنگام تکمیل یک ناحیه از زندگی رخ می دهد. زمانی که در یک کاری تعامل دارید و به آن جذب شده است. جریان همان چیزی است که در آن فکر می کنید زمان متوقف شده و گذر آن را متوجه نمی شوید. جریان را می توان به روش های مختلف به دست آورد.

انجام فعالیت های فیزیکی همچون تمرینات ورزشی، چیدن برگ های اضافی درخت، هرس کردن چمن ها، رقصیدن، حل یک مشکل پیچیده، شرکت در معاملات تجاری، نوشتن یک کتاب الکترونیکی رایگان می تواند شما را در این مسیر یاری کند. جریان زمانی رخ می دهد که از قدرت خود استفاده می کنید یا کاری انجام می دهید که در آن خوب هستید و از آن لذت می برید.

رابطه قدرتمندی بین این نوع تعامل و شادی پایدار وجود دارد.

هدفی برای خود داشته باشید و در کارهای داوطلبانه شرکت کنید:

افراد شاد تنها به خودشان فکر نمی کنند و دوست دارند بخشی از یک جامعه بزرگ تر باشند.

وجود هدف در زندگی محیطی را برای شادی، معنادار بودن زندگی و کسب دستاوردهای بزرگ ایجاد می کند.

شرکت در کارهای داوطلبانه، کمک به خانواده، شرکت در کارهای خیر و انجام کارهای اخلاقی می تواند برایتان بسیار مفید باشد.

اینکه بدانیم وجود ما باعث ایجاد تفاوت های بزرگی در زندگی افراد می شود حس بسیار عالی خواهد بود. زمانی که خودمان را دوست داریم و به سایر افراد نیز عشق می ورزیم زندگی مان معنا پیدا می کند. شما می توانید به سایر افرادی که به کمک نیاز دارند کمک کنید. با کمک کردن به  دیگران و حل مشکلاتی که در زندگی دارند می توانیم شادی بیشتری به دست آوریم.

تنها به دنبال ثروت بودن شما را شاد و راضی نخواهد کرد. اهمیت شادی و شاد زیستن نتیجه زندگی فعالی است که در ان فرد به خود و سایر افرادی که می شناسد اهمیت می دهد.

شاید برخی از افراد بر این باور باشند که پول می تواند باعث ایجاد خوشحالی شود اما پول همه ماجرا نیست. صرف نظر از چیزی که می خرید اگر هزینه بیشتری برای دیگران صرف کنید شادتر خواهید بود.

در یکی از مطالعات از افراد خواسته شد وقت خود را صرف کارهای خیریه کنند. سپس از آن ها خواسته شد مقداری پول به خیریه ها بدهند. افرادی که از آن ها خواسته شده بود فکر کنند زمانشان را در کارهای خیریه سپری می کنند دو برابر پول بیشتری به خیریه دادند.  مهم تر از همه این است که چنین اثری به خاطر اعتقاداتی همچون کار کردن برای دیگران و شاد زیستن ایجاد می شود.

این یافته ها نشان می دهد زمانی که اهداف شخصی با  ایجاد معنا در جهان همتراز می شود فرد شادتر و راضی تر خواهد بود.

لازم نیست برای اینکار موارد زیادی را در زندگی خود تغییر دهید. موارد ساده ای همچون خرید غذا برای یک فرد بی خانمان یا کمک به همسایه برای تمیز کردن حیاطش می تواند احساس لذت، شادی و رضایت را در شما ایجاد کند.

مهربان بودن با دیگران و رسیدن به دستاوردهای مهم در زندگی با هم مرتبط است. فعالیت هایی همچون مهربانی می تواند برای شما بسیار لذت بخش باشد.

 تعادل و معنا را بیابید:

برای رسیدن به یک زندگی شاد و معنادار باید تعادل خوبی در آن ایجاد کنید. یکی از روش های موجود برای اینکار یافتن نواحی از زندگی است که با هم همپوشانی دارند:

  • کار/مدرسه
  • خانواده/ منزل
  • جامعه/ ارتباط با دیگران

 در طول زندگی این نواحی اندازه و اهمیت یکسانی برایتان نخواهد داشت. این نواحی دچار همپوشانی خواهند داشت و تغییر در یک ناحیه می تواند بر روی ناحیه دیگر نیز اثر بگذارد.

زمانی که یک ناحیه را نادیده می گیرید ناحیه دیگر نیز اسیب می بیند. شما نمی توانید تنها بر روی یک ناحیه تمرکز کنید و نواحی دیگر را از زندگی تان حذف نمایید.

فکر کردن به زندگی و در نظر گرفتن تمامی این نواحی می تواند حس شادی و خوشحالی را برای شما ایجاد کند. باید به دنبال یافتن  روشی باشید تا بتوانید به کمک آن تعامل و جریان را در جامعه خود ایجاد کنید و در نهایت شادی را در منزل، محل کار و زندگی شخصی افزایش دهید.

 نتیجه گیری:

 اگر بتوانید تجربیاتی که در حال دارید را درک کنید قطعا به شادی و خوشحالی دست پیدا خواهید کرد. سعی کنید از زندگی لذت ببرید، شکرگزار باشید و  روش هایی را برای تسکین استرس، افزایش لذت و افزایش خوشحالی پیدا کنید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید