مورچه

مورچه ها كارگران سخت كوشي هستند، اما مطالعات جديد نشان مي‌دهد كه كار گروهي كليد موفقيت اين حشرات است و اين نكته مي تواند به الگويي براي انسان ها مبدل شود.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، محققان شيوه انتخاب لانه توسط مورچه هاي منفرد و مورچه هاي گروهي را مورد بررسي قرار دادند؛ مورچه ها مجبور به دوبار انتخاب در يك سايت داراي دو لانه و يك سايت با هشت لانه شدند. در هر آزمايش نيمي از سايت ها آسيب ديده و نامناسب بودند.

محققان دریافتند كه مورچه‌هاي منفرد در زمان انتخاب لانه از بين هشت گزينه بدترين انتخاب را داشته و از بين دو گزينه انتخاب درستي داشته‌اند، درحاليكه مورچه‌هاي گروهي بدون توجه با اندازه سايت و در هر دو مورد بهترين لانه را انتخاب كردند.

پروفسور «استفان پرات» از محققان دانشگاه ايالتي آريزونا (ASU) خاطرنشان مي‌كند: انسان در حال غرق شدن در حجم وسيعي از داده‌هاي مختلف است كه مي‌تواند بر سلامت و قدرت تصميم‌گيري او اثر منفي بگذارد.

بر اساس يافته‌هاي اين پژوهش، مورچه‌هاي منفرد در زمانيكه با گزينه‌هاي كمتري مواجه هستند، تصمیم گیری بهتري دارند، چراكه با حجم غيرمنتظره‌اي از اطلاعات مواجه نيستند.

همچنین بخوانید: تعبیر دیدن مورچه در خواب

به گفته «پرات» زندگي گروهي منافع متعددي دارد كه مورچه‌ها از آن بهره مند مي شوند و با تقسيم بار تصميم‌گيري، از بروز اشتباه در كلوني جلوگيري مي كنند؛ نكته مهم در اجتماع مورچه‌ها اين نكته است كه هيچ مورچه اي بيش از توان خود در پردازش اطلاعات مشاركت نمي‌كند.

بطور كلي محققان بر اين عقيده هستند كه كار گروهي منجر به اتخاذ تصميم‌هاي بهتر مي شود، چراكه هر عضو گروه مسئول بخشي از فرآيند تصميم‌گيري بوده و همين امر منجر به كاهش درصد خطا مي شود.

نتيجه اين مطالعه در مجله Current Biology منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید