خواص نعناع برای معده + 6 خاصیت نعنا برای بدن

تاثیر نعناع بر بهبود بیماری سندرم روده تحریک پذیر

نعناع

یک کارشناس ارشد زراعت با بیان اینکه نعناع بهترین دوست کبد است، خاطرنشان کرد: نعناع، کبد را تمیز و صفرا را رقیق می‌کند‌.

رامین ترامشلو در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، با بیان اینکه نعناع کلسترول خون را پایین می‌آورد، افزود: برای پایین آوردن کلسترول باید دم کرده نعنا را قبل از غذا بنوشید.

وی با بیان اینکه نعناع گیاهی است علفی، دو رگ و چندساله اظهار کرد: اندام‌های هوایی این گیاه تحت تاثیر سرمای زمستان از بین می‌رود، ولی اندام‌های زیر‌زمینی(ریزو‌م‌ها و استولون‌ها) زنده بوده و فعالیت خفیفی دارند‌. ضخامت ریشه نعناع ۳ تا ۴ میلیمتر ‌و دارای گره‌های متعدد است که محل رویش ریشه‌های باریک و در نتیجه تشکیل گیاهان کوچک در اطراف پایه مادری است.

کارشناس جهادکشاورزی گرمسار با اشاره به اینکه ریشه نعناع چندان عمیق نیست و به صورت پراکنده در سطح خاک نیز گسترش می‌یابد، ادامه داد: نعناع دارای ساقه چهارگوش بوده و به واسطه وجود آنتوسیانین‌ها به رنگ بنفش است. همچنین طول متفاوت داشته و بسته به شرایط اقلیمی بین ۳۰ تا ۱۰۰سانتیمتر است و قسمت‌های فوقانی آن از انشعابات زیادی برخوردار است‌.

این کارشناس ارشد زراعت با بیان اینکه برگ‌ها در این گیاه بلند و بطول ۳ تا ۹ سانتیمتر و عرض یک تا ۳سانتیمتر است، گفت: شکل برگ‌ها در این گیاه‌، ‌پهن و در کناره‌ها دندانه دار و به رنگ سبز تیره‌اند. رگبرگ‌ها به رنگ آبی و در پهنک برگ، دارای انشعابات متعدد است.همچنین گلهای نعناع بنفش رنگ بوده و به صورت خوشه‌های مجتمع روی چرخه‌هایی دیده می‌شوند. عمرشان کوتاه بوده و مدت کوتاهی پس از ظهور از گیاه جدا می‌شوند.

وی اضافه کرد: میوه نعناع کپسولی کوچک و به رنگ قرمز تیره است. بذر این گیاه فاقد ارزش رویشی است. به همین دلیل این گیاه توسط سایر روشها بجز بذر، تکثیر می‌شود.

ترامشلو با بیان اینکه نعناع به دلیل وجود اسانس در اندا‌م‌های رویشی اش، از بوی مطبوع و مزه‌ای خنک و تند برخوردار است، تصریح کرد: اسانس ابتدا در اندام‌های رویشی و از همان اوایل رشد گیاه ساخته شده و با رشد گیاه سرعت سنتز آن افزایش یافته و در حفره‌های زیر کوتیکول ساخته و ذخیره می‌شود. برگ‌ها ۲ تا 2.7 درصد و گل‌ها ۴ تا 6 درصد اسانس دارند، ولی ساقه‌ها فاقد اسانس هستند. ضمن اینکه بطور متوسط اندام‌های هوایی دارای یک تا 1.5 درصد اسانس هستند‌.

وی با بیان اینکه ترکیبات تشکیل دهنده اسانس به بیش از ۲۰ نوع می‌رسد که مهم‌ترین آنها منتول است که از برگ‌های جوان استخراج می‌شود، اظهار کرد: اسانس گل‌ها کمتر منتول داشته و بیشترین ترکیب آن را منتوفوران تشکیل می‌دهد.

این کارشناس جهادکشاورزی گرمسار با اشاره به دوره رویشی این گیاه تصریح کرد: دوره رویشی نعناع از رویش تا گلدهی ۸۰ تا ۱۰۰ روز است.

6 خاصیت نعناع

محققان دریافتند برگ نعنا در هضم غذا و بهداشت دهان و دندان موثر است.

به گزارش ایسنا و به نقل از زی‌نیوز، برگ نعنا برای سلامتی بسیار مفید است و منجر به هضم غذا، سلامت دهان و دندان و درمان سرماخوردگی می‌شود.

از فواید برگ نعنا می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

– هضم غذا

برگ نعنا سرشار از آنتی‌اکسیدان و مواد مغذی است که برای عضلات معده مفید است و به هضم غذا کمک می‌کند. علاوه بر این، برای تسکین دردهای معده و درمان آن بسیار موثر است.

– تسکین سردرد و میگرن

در برگ و ساقه این گیاه، مواد تسکین‌دهنده طبیعی وجود دارد و التهاب را کاهش و درجه حرارت را افزایش می‌دهد.

– بهبود سلامت دهان و دندان

برگ نعنا برای سلامت دهان و دندان مفید است و با خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، برای بوی بد دهان مفید بوده و تمیزکننده طبیعی زبان و دندان است.

– درمان سرفه و سرماخوردگی

این گیاه برای درمان سرفه و سرماخوردگی و با توجه به خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی که دارد برای رفع التهاب دستگاه تنفسی مفید است.

– مفید برای پوست

از دیگر خواص برگ نعنا، تاثیر در پوست‌های مستعد آکنه است. همچنین زمانی که از آن برای درمان موضعی استفاده شود، اثر آرام‌کننده و خنک‌کننده دارد و اثر گزش حشرات، خارش و دیگر واکنش‌های پوستی را کاهش می‌دهد.

– افزایش ایمنی

برگ نعنا به دلیل دارا بودن مواد مغذی مانند کلسیم، فسفر، ویتامین‌های C، D، E و مقدار کمی از ویتامین B کمپلکس منجر به افزایش سیستم ایمنی بدن می‌شود و از عفونت و التهاب در بدن جلوگیری می‌کند.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید