درمان سردرد شدید با روغن

اکثر روغن‌های ضروری به عنوان درمانگر خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این روغن‌های ضروری، یک درمانگر موثر برای از بین بردن سردرد‌ها به شمار می‌روند، حال سوال این است که کدام یک از روغن‌های ضروری بهتر هستند؟

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، روغن ضروری، مایع غلیظی است که از گیاه گرفته می‌شود. آروماتراپی نیز یکی از روش‌های درمانی است که در آن از روغن‌های ضروری بهره می‌جویند. آروماتراپیست‌ها معتقدند که هر روغن ضروری، مجموعه‌ای از مزایای بهداشتی را ارائه می‌دهند.

در این مقاله، به همراه تعدادی شواهد، به ۵ روغن ضروری که در درمان سردرد موثر هستند اشاره خواهد شد.

برآورد شده است که بیش از نیمی از جمعیت بالغ جهان، سردرد‌های گاه به گاه را تجربه می‌کنند که شایع‌ترین نوع آن سردرد‌های تنشی هستند.

درست است که امروزه تعداد زیادی از داروهای بدون نسخه برای درمان سردرد‌ها در دسترس عموم قرار دارند، اما شایان ذکر است که همه‌ی این دارو‌ها می‌توانند عوارض جانبی زیادی را ایجاد کنند.

زمانی که افراد سردرد‌های مکرر را تجربه می‌کنند، ممکن است برای درمان، به دنبال درمان‌های طبیعی و روغن‌های ضروی باشند.

کدام روغن‌ها در تسکین سردرد‌ها تاثیر گذارند؟

تعدادی از مطالعات نشان می‌دهند که برخی از روغن‌های ضروری ممکن است برای درمان سردرد مفید باشند. عبارتند از:

1. روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس اغلب به کاهش استرس، اضطراب، افسردگی و راحت خوابیدن کمک بسیاری می‌کند.

بسیاری معتقدند که این روغن در درمان سردرد‌های شدید و میگرن‌ها می‌تواند بسیار موثر عمل کند.

تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده بود، نشان می‌دادند که اسطوخودوس در درمان و کنترل سردرد‌های میگرنی بسیار موثر است، به ویژه هنگامی که استنشاق می‌شود.

2. روغن رزماری

روغن رزماری برای تسکین سردرد

روغن رزماری

روغن رزماری به طور سنتی برای درمان سردرد و بهبود گردش خون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالعات کمی در دسترس هستند که به طور خاص از روغن رزماری به عنوان یک درمانگر موثر در سردرد حمایت کنند، با این حال، یک مطالعه که در سال ۲۰۰۸ انجام شده بود نشان می‌داد که روغن رزماری دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد می‌باشد.

تحقیق دیگری که در سال ۲۰۱۳ ارائه شده بود، نشان می‌داد که روغن رزماری به کاهش درد و بی خوابی در افراد‌ی که در ترک اعتیاد هستند کمک بسیاری کرده است.

این نمونه‌های تحقیقاتی نشان می‌دهند که روغن رزماری ممکن است درد‌های ناشی از سردرد را کاهش دهند. با این حال برای تایید شدن خواص آن، مطالعات بیشتری نیاز است.

3. روغن نعناع

سال‌های بسیاری است که از روغن نعناع، جایگزین داروهای دیگر استفاده می‌کنند. این روغن یکی از بهترین روغن های ضروری در درمان سردرد به شمار می‌رود.

مطالعات اخیر منتشر شده در مورد روغن‌های ضروری که در سال ۲۰۱۵ انجام شده بود نشان می‌دادند که روغن نعناع اثرات شگفت انگیزی در درمان سردرد هایی که در پیشانی سر اتفاق می‌افتند، دارد.

یکی ازمواد تشکیل دهنده‌ی روغن نعناع، منتول‌ها هستند. تحقیقات سال ۲۰۱۵ نشان دادند که منتول‌ها در درمان میگرن‌ها موثر هستند.

4. روغن بابونه

مردم به طور سنتی در هنگام استراحت و یا تفریح، چای بابونه می‌نوشند. بنابراین می‌توان گفت: روغن بابونه هم از آن مزایا مستثنی نیست.

مطالعاتی که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده بودند بیان می‌داشتند که روغن بابونه ممکن است برخی علائم اضطراب و افسردگی را بهبود ببخشد.

اغلب سردرد‌ها به دلیل استرس و اضطراب ایجاد می‌شوند، اما با استفاده از روغن بابونه می‌توانند درمان شوند.

روغن بابونه دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند سردرد را کاهش بدهد، اما در مورد مزایای سلامتی آن، تحقیقات بیشتری لازم است.

روغن بابونه برای درمان سردرد

روغن بابونه

5. روغن اکالیپتوس

اکالیپتوس معمولا برای کاهش التهاب و مشکلات تنفسی کاربرد‌های فراوانی دارد. افرادی که دچار سردرد‌های ناشی از مسدود بودن سینوس‌ها هستند، با استنشاق اکالیپتوس، می‌توانند علائم آن‌ها را کاهش دهند.

مطالعه‌ی دیگری نشان می‌دهد که استنشاق اکالیپتوس در از بین درد و کاهش فشار خون موثر است.

نحوه‌ی استفاده از روغن‌های ضروری

چندین روش استفاده از روغنهای ضروری برای درمان سردرد وجود دارند که عبارتند از:

  • استفاده از روغن بر روی پیشانی: روغن‌های ضروری قبل از اینکه بر روی پوست استفاده شوند، باید کمی رقیق شوند که در این صورت باید با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل ترکیب شوند. سپس ترکیب رامی توانید استفاده کنید.
  • استنشاق کردن: چند قطره روغن را بر روی پارچه‌ای بچکانید سپس آن را زیر بینی خود نگه دارید و نفس عمیق بکشید.
  • کمپرس سرد: با خیساندن یک حوله در آب سرد و سپس چکاندن چند قطره روغن بر آن، و سپس با گذاردن حوله بر روی پیشانی سردرد خود را تسکین دهید.
  • افزودن روغن به حمام: یکی از روش‌های آسان برای درمان سردرد‌ها، می‌تواند افزودن چند قطره روغن به حمام داغ باشد.

خطرات و ملاحظات

روغن‌ها به طور کلی برای استفاده ایمن هستند، اما این را به خاطر داشته باشید که قبل از مالیدن آن‌ها به پوست خود، آن‌ها را با یک روغن حامل دیگر رقیق کنید. در صورت استفاده نا درست، ممکن است باعث تحریک پوست بشوند.

افرادی که آلرژی دارند، ممکن است حتی به روغن‌های رقیق شده، حساست نشان بدهند. بنابراین قبل از استفاده از روغن‌ها مقدار کمی از آن را بر روی مچ دست خود تست کنید، بعد از گذشت ۴۸ ساعت اگر واکنشی وجود نداشت، پس بدانید جای نگرانی نیست و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

افردی که دارای شرایط خاصی هستند، حتما قبل از استفاده روغن با پزشک خود مشورت کنند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید