مجله آلامتو

لیست ثروتمندترین افراد بریتانیا

10 میلیاردر بریتانیایی را بشناسید

نشریه ساندی تایمز فهرست سالانه ثروتمندترین افراد بریتانیا را منتشر کرد و لن بلاواتنیک با ۱۳.۱۷ میلیارد پوند، جای خانواده هندوجا را در صدر جدول گرفته است. فهرست امسال نشان می‌دهد با وجود بحران اقتصادی در هفت سال گذشته، ثروتمندان برخلاف مردم عادی ثروتمندتر شده‌اند.

به گزارش بی بی سی، بلاواتنیک، بازرگان آمریکایی متولد اوکراین که مالک کمپانی موسیقی وارنر است در فهرست سال گذشته این هفته‌نامه با ۱۰ میلیارد پوند دارایی در رده چهارم قرار داشت. مجله فوربز هم او را سی و دومین ثروتمند جهان معرفی کرده است.

ساندی تایمز از هجده سال پیش هر سال فهرست هزار ثروت بریتانیا را منتشر می‌کند و فهرست سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد مجموع ثروت این هزار نفر به ۵۴۷.۱۲۶ میلیارد پوند رسیده است.

در تحلیل ساندی تایمز از تجمع ثروت در بریتانیا آمده که در این هفت سال برخی چنان ثروتی اندوخته‌اند که هفت سال پیش “حتی خوابش را نمی دیدند” و ثروت این هزار نفر (یا خانواده) در ده سال گذشته دو برابر شده است.

فهرست ثروتمندترین افراد بریتانیا منتشر شد
لن بلاواتنیک فقط سه میلیارد پوند پول نقد دارد

به این ترتیب امسال برای پیوستن به حلقه هزار ثروتمند بریتانیا حداقل به صد میلیون پوند ثروت نیاز بوده است (در قیاس با ۸۵ میلیون پوند در سال گذشته).

این ثروتمندان بیشتر در زمینه سرمایه‌گذاری و کار آفرینی در سطح جهانی فعالیت می‌کنند.

علاوه بر این، لندن جاذبه‌ای بی‌سابقه برای چهره‌های سرشناس صنعت سرگرمی و مد پیدا کرده و جورج و امل کلونی، دیوید و ویکتوریا بکهام و سلما هایک و کاترین زتا جونز هم به جرگه هزار نفر ثروتمند بریتانیا پیوسته‌اند.

لندن اکنون محل سکونت هشتاد میلیاردر (با مجموع ثروتی بیش از ۲۸۵ میلیارد پوند) است، در رده دوم نیویورک قرار دارد با ۵۶ میلیاردر و مجموع ثروتی معادل ۲۵۲.۵ میلیارد پوند.

سان‌فرانسیسکو (۴۹ نفر)، مسکو (۴۵ نفر)، هنگ‌کنگ (۴۳ نفر) و لس‌آنجلس (۴۰) در رده‌های بعدی هستند.

فهرست امسال ساندی تایمز نشان می دهد بریتانیا بعد از آمریکا جذابترین کشور برای ابرثروتمندان دنیاست.

در آمریکا ۳۸۴ میلیاردر زندگی می‌کنند و بریتانیا ۱۱۷ میلیارد دارد اما اگر شمار این ابرثروتمندان را به نسبت جمعیت در نظر بگیریم از این نظر بریتانیا از آمریکا هم به طور چشمگیری پیشی می‌گیرد (یک میلیاردر در مقابل هر ۵۴۷ هزار نفر جمعیت در بریتانیا در قیاس با یک میلیاردر در مقابل هر ۸۳۳ هزار نفر در آمریکا).

حتی چین هم با اینکه اقتصادش چهار برابر اقتصاد بریتانیاست از نظر تعداد میلیاردرها از بریتانیا عقب‌تر است، با ۱۱۵ میلیاردر (البته سرزمین اصلی چین بدون در نظر گرفتن هنگ‌کنگ و ماکائو).

ثروتمندترین‌های بریتانیا در سال ۲۰۱۵

فهرست ثروتمندترین افراد بریتانیا منتشر شد
برادران هندوجا از از رده اول ثروتمندترین‌های بریتانیا به رده دوم سقوط کردند

در صدر فهرست امسال لن بلاواتنیک قرار گرفته که ثروت خود را در موسیقی (مالک شرکت موسیقی وارنر)، صنایع فلزات، نفت و رسانه‌های دیجیتال اندوخته است. او متولد اوکراین است و تابعیت آمریکایی دارد و عمارتی به قیمت ۴۱ میلیون پوند در محله مرفه کنزیگتون لندن و خانه‌ای به قیمت ۷۷ میلیون دلار در نیویورک دارد.

در رده دوم خانواده هندوجا قرار دارند با ۱۳ میلیارد پوند که کسب و کار خود را نزدیک به صد سال پیش از ایران شروع کردند.

رتبه سوم هم به خانواده گلن و جورج وستون رسیده با ۱۱ میلیارد پوند که در خرده فروشی (سوپرمارکت زنجیره‌ای) بخصوص در کانادا فعال هستند.

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا که زمانی ثروتمندترین فرد بریتانیا بود، امسال برای اولین بار از جمع سیصد ثروتمند بریتانیا خارج شده و با ۳۴۰ میلیون پوند در رتبه سیصد و دوم قرار دارد.
در این فهرست نام چهار ایرانی تبار هم دیده می‌شود.

فهرست ثروتمندترین افراد بریتانیا منتشر شد
فرهاد مشیری ثروتمندترین ایرانی بریتانیاست

فرهاد مشیری که سال گذشته در میان پنجاه نفر اول بود به رتبه ۷۲ سقوط کرده است. آقای مشیری ۵۹ سال و ملیت بریتانیایی دارد و ساکن موناکو است.

او ۱.۳۶ میلیارد پوند ثروت دارد و از سهامداران اصلی باشگاه آرسنال است (نزدیک به یک سوم سهام این باشگاه).

لرد آلیانس با ۵۳۲ میلیون پوند در رده ۲۰۵ قرار دارد. داود آلیانس که ۸۲ سال دارد عضو حزب لیبرال دموکرات و نماینده مجلس اعیان پارلمان بریتانیا است. آلیانس که بخش عمده‎ای از ثروتش را از تولید و تجارت پارچه اندوخته، اکنون در فروش اینترنتی فعال است و بودجه تاسیس مرکز مطالعات ایرانی را در دانشگاه تل‌آویو فراهم کرده است.

سایمون کریم‌زاده با ۱۶۰ میلیون پوند ثروت در رده ۶۰۸ قرار دارد. کریم‌زاده ۵۲ سال دارد و در زمینه املاک و مستغلات فعالیت می‌کند.

کاوه الموتی با ۱۳۰ میلیون پوند ثروت در رتبه ۷۲۹ قرار دارد. الموتی که ۶۰ سال دارد ثروت خود را در بانکداری اندوخته است.

ثروتمندترین‌های بریتانیا

۱. لن بلاواتنیک، ۱۳.۱۷ میلیارد پوند (رده سال قبل: چهارم)
۲. برادران هندوجا، ۱۳ میلیارد پوند (اول)
۳. خانواده وستون، ۱۱ میلیارد پوند (یازدهم)
۴. علیشیر عثمانف، ۹.۸ میلیارد پوند (دوم)
۵. برادران روبن، ۹.۷ میلیارد پوند (هفتم)
۶. خانواده برتارلی، ۹.۴۵ میلیارد پوند (پنجم)
۷. لاکشمی میتال، ۹.۲ میلیارد پوند(سوم)
۸. خانواده روسینگ، ۸.۷ میلیارد پوند (هشتم)
۹. دوک وستمینستر، ۸.۵۶ میلیارد پوند (دهم)
۱۰. رومن آبراموویچ، ۷.۲۹ میلیارد پوند (نهم)

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید