تفاوت اصولی شرکت و موسسه

به گزارش آلامتو به نقل از ونک ؛ آیا تاکنون به این فکر کرده اید که چرا به بعضی نهاد ها شرکت گفته می شود و به بعضی ها موسسه؟ شاید شما هم وقتی که می خواهید شرکت خود را ثبت کنید به تردید بیفتید که نام سیستم شما شرکت است یا موسسه! اما با تعریف دقیق و کوتاهی که ما ارائه می دهیم می توانید به راحتی تشخیص دهید که نهاد شما چگونه نهادی است!

شرکت چیست؟

شرکت از اشتراک گذاری نشات می گیرد. برای برقراری یک شرکت عده ای از افراد دور هم جمع می شوند و هر کدام با در اختیار قراردادن منابعی نظیر سواد، پول، مهارت و… اقدام به ثبت شرکت می کنند. میزان اشتراکات باید بر اساس قواعد و مقرراتی خاص باشد. میزان سود هم بر اساس میزان اشتراکات فردی هر کس تقسیم می شود.

شرکت های مختلفی وجود دارد که با توجه به میزان مشارک ها و نحوه مشارکت ها نام خاصی به خود می گیرد. به عنوان مثال شرکت هایی مثل مسئولیت محدود، تضامنی و … از نمونه شرکت های روز دنیا هستند که در کشور ما نیز صدق می کند.

در قرار داد همیشه مشخص می شود که مدت زمان این شراکت تا کی خواهد بود و مدت زمان آن موقت یا دائمی خواهد بود.

بیشتر بخوانید : مراحل ثبت شرکت

موسسه چیست؟

موسسه ها در واقع همان شرکت هایی هستند که به صورت غیر تجاری، بدون سود و صرفا به صورت درجه ای از خدمات اقدام به کارهایی می کنند. موسسه ها به دو صورت غیر انتفاعی و انتفاعی صورت می گیرند. موسسه های انتفاعی اگر سودی هم داشته باشند می توانند به راحتی بین اعضا تقسیم کنند اما موسسه های غیر انتفاعی بیشتر برای امور غیر مادی و بیشتر معنوی برای احزاب و تشکل ها و گروه های خاصی طراحی می شوند. موسسه ها بیشتر جنبه خدماتی و خیریه دارند و میزان فعالیت های سود آورشان به پای شرکت های مرسوم نمی رسد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید