چرا کوبانی اهمیت راهبردی دارد؟

شهر کوبانی علاوه بر دارا بودن اهمیت استراتژیک و جغرافیایی، از نظر روحی و معنوی هم برای کردها بسیار مهم است.

شهر عین العرب که کردها به آن کوبانی می گویند، شهری تاریخی و بسیار مهم است که برخی آثار باستانی از تمدن های آرامی و آشوری در این شهر به چشم می خورد. این شهر همچنین کانون توجه فرانسوی ها در زمان استعمار فرانسه بوده است.

کوبانی در مرز سوریه با ترکیه قرار دارد و از توابع استان حلب است و 150 کیلومتر با آن فاصله دارد. تعداد ساکنان این شهر بیش از 460 هزار نفر است که اغلب آنها از کردهای سوریه هستند و بیش از 380 روستا هم از توابع این شهر به شمار می آیند.

اهمیت راهبردی عین العرب در این مساله نهفته است که این شهر سومین شهر کردنشین در سوریه پس از قامشلی و عفرین به شمار می آید و سقوط آن به دست عناصر مسلح داعش به معنای تسلط آنها بر بخش وسیعی از نوار مرزی میان سوریه و ترکیه و متصل کردن مناطق تحت سیطره این گروهک در مرزها از عین العرب تا اعزاز و الراعی است و بدین ترتیب یک نوار مرزی طولانی با ترکیه تحت سیطره این گروهک درمی آید.

اما اهمیت راهبردی کوبانی به پای اهمیت معنوی آن برای کردها نمی رسد. کوبانی از واژه “کوم بانیا” گرفته شده است که در عربی به معنای “اجماع” است. برخی این نام را به اتحاد دو عشیره کرد میان حسکه و عین العرب منسوب می کنند.

همچنین این شهر در اواسط قرن گذشته در درگیری های میان ترکیه و کُردهای این کشور اهمیت بسیاری داشت؛ زیرا شماری از اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه به این شهر می آمدند. به همین دلیل سقوط روستاها و مناطق کوبانی ضربه سنگینی برای کردها خواهد بود.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

1 دیدگاه

  1. مهدی صمیمی در

    امیدوارم کردهای غیور همانگونه که تا امروز ایستادگی کردنند مستحکم بمانند و البته کشورها و دولتهای همسایه هم از خواب بیدار شده و به کمک این مردم بشتابند تا شر این ملعونان هر چه زودتر از سر نه تنها اهالی کوبانی بلکه از همه منطقه کم شود. به امید آن روز

نظر خود را بیان کنید