مجله آلامتو

news

سردار سرتیپ حسین ذوالفقاری در خصوص ادعای شهادت گروهبان دانایی فر یکی از مرزبانان به گروگان گرفته شده اظهار داشت: براساس اعلام شفاهی گروهک، این درجه دار به شهادت رسیده است اما هنوز هیچ مدرک و فیلمی مبنی بر شهادت وی ارائه نشده است.

به گزارش آلامتو به نقل از تسنیم ؛ وی با اشاره به این که این سربازان در مرز کهیرتوک سیستان و بلوچستان به گروگان گرفته شده بودند، افزود: در دو ماه گذشته سازمان ها و نهادهای مختلفی برای آزادسازی این سربازان در حوزه های دیپلماسی، اطلاعاتی و امنیتی تلاش کردند.

فرمانده مرزبانی ناجا گفت: سرانجام با تلاش مشترک استانداری سیستان و بلوچستان، مرزبانی نیروی انتظامی و ریش سفیدان و معتمدان سیستان و بلوچستان این سربازان وارد زاهدان شدند.

ذوالفقاری ادامه داد: گروگان‌ها از مرز مشترک ایران و پاکستان در میل 34 به کشور عودت داده شدند.

سردار ذوالفقاری افزود: این نکته که چندی قبل اعلام شد گروهک تروریستی در خاک پاکستان حضور ندارد با توجه به این دلیل قاطع ، مردود است و بر اساس اعلام سربازان آزاد شده ، این افراد در داخل خاک پاکستان و در ارتفاعات نگهداری می شدند.

وی گفت: بر اساس اعلام سربازان، از حدود یک ماه قبل، درجه دار دانایی را از بقیه سربازان جدا کردند و هیچ گونه اطلاعی از سرنوشت وی در اختیار این سربازان نبود.

فرمانده مرزبانی ناجا افزود: بر اساس صحبت اولیه که با سربازان انجام شده، روحیه این سربازان خوب است و مشکل خاصی ندارند و از سلامت کامل برخوردارند.

ذوالفقاری گفت: گروهک در خصوص درجه دار دانایی فر گفته ما نمی توانیم پیکر وی را تحویل بدهیم. ما شهادت این مرزبان را نه می توانیم رد کنیم و نه می توانیم تأیید کنیم، بلکه احتمال می‌دهیم که شاید این موضوع، ادعایی بیش نباشد.

ذوالفقاری در خصوص همکاری دولت پاکستان برای آزادی این گروگان‌ها گفت: با وجود اینکه نیروهای مرزی دولت پاکستان تلاش‌هایی را انجام دادند، اما در آزادسازی گروگان ها نقش مستقیمی نداشتند.

فرمانده مرزبانی ناجا درخصوص امنیت مرزها گفت: هم اکنون، احداث 120 پایگاه را آغاز کرده ایم و در همین منطقه‌ای که سربازان به گروگان گرفته شده‌اند، 60 پایگاه در حال احداث است و تمام ماشین آلات راهسازی را بسیج کرده‌ایم که راهسازی را در این مسیر انجام دهند.

وی گفت: برای جلوگیری از تکرار این گونه موارد، اقدامات اساسی دیگری باید انجام شود .

ذوالفقاری افزود: همواره به عنوان یک مطالبه قانونی باید از دولت پاکستان بخواهیم که اجازه ندهد که در خاک کشورش افرادی به صورت آزادانه گروه تشکیل دهند، اسکان یابند و در مناطق خاک پاکستان آزادانه تردد کنند و علیه کشور ما اقدام ضد امنیتی داشته باشند این یکی از موضوعاتی است که باید به صورت جدی آن را دنبال کنیم.

وی گفت: باید اقدامات اطلاعاتی و امنیتی مناسبی روی گروهک صورت بگیرد که از اقدامات احتمالی بعدی جلوگیری شود.

فرمانده مرزبانی ناجا درباره این که آیا برای آزادی سربازان قولی به این گروهک داده شده است، افزود: هیچ قولی به گروهک داده نشده است به ویژه این که در برخی از رسانه‌ها آمده بود که گروهک خواهان آزادی تعدادی از افراد زندانی خودشان شده بودند که چنین قولی داده نشده بود و هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

ذوالفقاری در خصوص حادثه گروگان گیری گفت: اصل این حادثه از اول برای ما مشکوک بود و هم اکنون در حال پیگیری هستیم که اصل حادثه چرا این گونه اتفاق افتاده، زیرا شرایط به صورت طبیعی نبوده است و امیدواریم بررسی های ما به نتیجه برسد.

وی افزود: من از مردم شریف کشورمان به نیابت از مرزبانان عذرخواهی می‌کنم که این حادثه موجب شد در پایان سال مقداری ذائقه مردم تلخ شود و امیدواریم این اقدامات بتواند قدری از این تلخی را بکاهد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید