افرادی که بیش از یک قرن عمر می‌کنند، خاطرات جالبی از روزهای جنگ‌های جهانی و اتفاقات داخلی کشورها دارند، البته در دنیای امروز تعداد این افراد که رکورددار هم هستند، انگشت‌شمار است.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: دو تن از پیرترین انسان‌های قرن اخیر در هفته‌های گذشته طعم مرگ را چشیدند؛ یکی از آنها پیرمرد هندی بود که بر اساس شواهد و مدارک موجود، نزدیک به دو قرن زندگی کرد، موضوعی که بارها تائید و تکذیب شد و دیگری پیرمرد خراسانی که عمرش حدود ۱۲۵ سال تخمین زده شده است.

در این زمانه که به علت مشکلاتی از جمله آلودگی هوا، استرس، مواد غذایی ناسالم، سوانح رانندگی و اتفاقات غیر منتظره، عمر افراد بسیار کاهش یافته و کمتر شاهد آن هستیم فردی بتواند بیش از یک قرن به زندگی ادامه دهد؛ پس نگاه به زندگی افراد رکورددار در این زمینه جذابیت خاصی دارد.

رکوردارانی که دیگر زنده نیستند

«لی چینگ یئون» چینی را پیرترین مرد قرن می‌دانند؛ مردی که سنش بین ۱۹۷ تا ۲۵۹ سال تخمین زده شد و بعد از ۲۳ مرتبه ازدواج، در روز ۶ می سال ۱۹۳۳ درگذشت. در تاریخ تولد او اختلاف‌های زیادی مطرح است و عده‌ای سال ۱۶۷۷ و عده‌ای دیگر او را متولد سال ۱۷۳۶ در شهر سیشوان می‌دانند. نام اصلی‌اش «چو لیانگ» بود که اکثر عمرش را در کوهستان‌ها به جمع آوری گیاهان دارویی پرداخت. جالب است بدانید او در سن ۱۰۰ سالگی از دولت وقت چین نشان ویژه حکومتی دریافت کرده و در ۲۰۰ سالگی هم برای تدریس به مراکز علمی چین می‌رفت.

«مرگ مرا فراموش کرده است»؛ این جمله «ماهاشتا موراسی» یکی دیگر از پیرترین انسان‌ها در قرن ۲۱ بود که در سال ۲۰۱۴ این صحبت را مطرح کرد. مقامات هندی تاریخ تولد این مرد را ۶ ژانویه سال ۱۸۳۵ اعلام کردند، پینه دوزی که شاهد مرگ تمام فرزندان و نوه‌هایش بود. البته او در تاریخ ۲۰ ژانویه سال جاری (۲۰۱۶) و در سن ۱۸۱ سالگی درگذشت. هرچند این مرد هندی، پیرترین فرد قرن فعلی محسوب شد اما همچنان شک و شبهه‌های در مورد زمان تولدش وجود داشته و دارد.

باشگاه 100 ساله ها

اما مسن‌ترین انسان کره زمین که نامش در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شد، «آنتیسا هویچاوا» بانوی گرجستانی است که متولد ۸ ژوئن سال ۱۸۸۰ بود و در روز ۹ اکتبر سال ۲۰۱۲ درگذشت؛ آنهم درحالیکه ۱۳۲ سال و ۱۱۴ روز سن داشت. وی دو کودک خود از ازدواج اولش را در هنگام جنگ بزرگ در کشورش، از دست داد. او در سن ۶۰ سالگی صاحب فرزند شد و پیش از مرگش، ۱۰ نوه، ۱۲ نتیجه و ۶ نبیره داشت. البته هنوز شک و شبه‌هایی در مورد زمان دقیق تولدش وجود دارد اما با این وجود پیرترین زن دنیا لقب گرفت.

«جین لوئیس کالمنت» که متولد ۲۱ فوریه ۱۸۷۵ در شهر آرلس فرانسه است، دیگر بانوی پیر رکورددار دنیاست زیرا در زمان مرگ ۱۲۲ سال و ۱۶۴ روز سن داشت. یکی از مهمترین اتفاقات زندگی این پیرزن فرانسوی که در روز ۴ آگوست سال ۱۹۹۷ از دنیا رفت، ملاقات با «ونسان ونگوگ» نقاش مشهور دنیاست، اتفاقی که در سال ۱۸۸۸ رخ داد و جین این نقاش را فردی بسیار شلخته و نامرتب توصیف کرد.

«اونیک سانبرون» پیرزن آمریکایی که متولد شهر لاکه چارز از ایالت لوئیزیانا است، در تاریخ ۲۰ جلولای ۱۸۹۶ به دنیا آمد و رکورددار گینتس بود، در روز ۳۱ ژانویه سال ۲۰۱۱ و درحالیکه ۱۱۴ سال و ۱۹۵ روز سن داشت، در تگزاس درگذشت. البته خانواده‌اش معتقد بودند که اداره آمار کشور آمریکا، شناسنامه او را یک‌سال بزرگتر اعلام کرده اما در هرصورت او پیرترین زن کشورش لقب گرفت. سانبرون ۳ بار ازدواج کرد اما تمام همسرانش، زودتر از او مردند.

البته پیش از خانم سانبرون، «سارا کنائوس» رکورددار پیرترین زن آمریکا بود زیرا در زمان مرگ ۱۱۹ سال و ۹۷ روز سن داشت. او در ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۸۰ در هالیوود به دنیا آمده بود و روز ۳۰ دسامبر سال ۱۹۹۹ یعنی یک روز قبل از شروع قرن بیست‌ویکم از دنیا رفت. برای سارا اصلا مهم نبود که رسانه‌ها از او به عنوان یکی از پیر‌ترین افراد دنیا یاد می‌کردند.

باشگاه 100 ساله ها

«لی چینگ یئون» که پیرترین مرد قرون گذشته است

لقب پیرترین سیاه‌پوست دنیا هم به «لوسی هانا» تعلق گرفته است، او در ۱۶ جولای سال ۱۸۷۵ در شهر آلاباما به دنیا آمد و در زمان پخش اعلامیه مشهور آزادی لینکلن، ۱۲ سال سن داشت. لوسی که ملیتی آفریقایی – آمریکایی داشت، در روز در ۲۱ مارس ۱۹۹۳ درگذشت؛ آنهم درحالیکه ۱۱۷ سال و ۲۲۴ روز سن داشت. البته او پیش از مرگ، شاهد مردن ۶ فرزند از ۸ فرزند خود بود.

دیگر پیرزن مسن دنیا «ماری لوئیز میلر» بود که در ۲۹ آگوست ۱۸۸۰ در دهکده‌ای در کبک به دنیا آمد و درحالیکه ۱۱۷ سال و ۲۳۰ روز سن داشت، در ۱۶ آوریل ۱۹۹۸ از دنیا رفت. این زن فرانسوی – کانادایی که ۱۰ فرزند داشت، در ۳۰ سالگی همسر اولش را به دلیل ذات‌الریه از دست داد. او که عادت عجیبی به سیگار کشیدن داشت، در ۹۰ سالگی و به خاطر خطر ابتلا به بیماری‌ قلبی، آن را ترک کرد تا ۲۷ سال بعد از آن به زندگی ادامه دهد.

پیرترین سرخپوست دنیا هم اهل کشور بولیوی بود که در زمان مرگ ۱۲۴ سال سن داشت. «کارملو فلورس» متولد ۱۶ جولای سال ۱۸۹۰ بود و در تاریخ نهم جولای سال ۲۰۱۴ درگذشت. البته خیلی‌ها معتقد بودند او متولد ۱۹۰۶ بوده که در این صورت ۱۰۸ سال عمر کرده است.

لقب پیرترین معلم دنیا هم به «شیگشیو ایزومی» تعلق گرفته است. او که در ۲۹ ژوئن سال ۱۸۶۵ به دنیا آمد، در روز ۲۱ فوریه سال ۱۹۸۶ درحالی به دلیل بیماری ذات‌الریه درگذشت که به مدت ۹۸ سال بصورت مداوم به عنوان معلم مشغول به کار بود. او تا ۷۰ سالگی سیگار می‌کشید و همسرش هم ۹۰ سال عمر کرد.

باشگاه 100 ساله ها

«پیر»هایی با خصوصیات عجیب

«میسائو اوکاوا» با ۱۱۷ سال، پیرترین زن دنیا بوده که نامش در کتاب گینس ثبت شده است. وی در ۵ مارس سال ۱۸۹۹ در ژاپن به دنیا آمد و زمانی که شوهر وی از دنیا رفت، او ۸۳ ساله بود. چندی پیش جشن تولد ۱۱۷ سالگی این بانوی مسن ژاپنی برگزار شد.

«ریموند و لوسین واته‌بلاده» که بعد از ازدواج به «ریموند سائوماده و لوسین گراره لاچه‌آ» تغییر نام دادند، پیرترین دو قلوهای زنده دنیا هستند. آنها متولد ۲۳ سپتامبر سال ۱۹۱۲ بوده که تا روز ۳۱ ژانویه سال ۲۰۱۶ با ۱۰۳ سال و ۱۳۰ روز سن، از این حیث در دنیا رکوردار هستند. بعد از آنها «ماریان و نورا لانگتون» که بعد از ازدواج نامشان به «ماریان وارنر و نورا لانگتون» تغییر پیدا کرد با ۱۰۳ سال و ۷۸ روز سن، در رده دوم و «پاول و پیر لانگروک» بلژیکی با ۱۰۲ سال و ۲۰۷ روز در رده‌های دوم و سوم ایستاده‌اند.

در این بین اما «کین ناریتا و جین کانیه» دوقلوهای ژاپنی که اول آگوست سال ۱۸۹۲ بدنیا آمدند، پیرترین دوقلوهای جهان بودند که کین در ۲۳ ژانویه سال ۲۰۰۰ و جین در ۲۸ فوریه سال ۲۰۰۱ فوت کردند. کین ۱۰۷ سال و ۱۷۵ روز و جین ۱۰۸ سال و ۲۱۱ روز عمر کرد تا از این حیث رکوردار باشند.

باشگاه 100 ساله ها

پیرترین پدر دنیا «راماجیت راقاو» است که در ۹۴ سالگی فرزند اول و در ۹۶ سالگی دومین فرزندش به دنیا آمد. وی که کشتی‌گیر و مزرعه‌دار بود، تا سن ۸۶ سالگی مجرد بود و در نایت با زنی ۵۰ ساله ازدواج کرد. نام راماجیب که امسال ۱۰۰ ساله شد، به عنوان پیرترین پدر دنیا در کتاب گینس ثبت شده است.

«الن مارکز» و «لیلیان هارتلی» آمریکایی در سال ۲۰۱۲ درحالی با همدیگر ازدواج کردند که آلن ۹۸ و لیلیان ۹۵ ساله سن داشتند تا عنوان پیرترین عروس و دامادهای دنیا را به خود اختصاص دهند. این زوج کالیفورنیایی بعد از نامزدی ۱۸ ساله، ازدواج کردند تا رکوردی جهانی را به نام خود ثبت کنند.

اما پیرترین آدم قد کوتاه دنیا پیرزنی به نام «زینت بی» بوده که قدش ۳ فوت است؛ یعنی کمتر از یک متر. این پیرزن هندی که بین ۱۰۷ تا ۱۱۵ سال سنش تخمین زده می‌شود، تازه موهایش رو به سفیدی رفته و ازدواج هم نکرده است. او امروز لقب پیرترین آدم کوتاه قامت دنیا را به خود اختصاص داده است.

البته عجیب‌ترین پرونده برای انسان‌های پیر کره خاکی مربوط به پیرزنی در کشور اندونزی است. او مدعی بوده که در سال 1853 به دنیا آمده اما در سال 1965 و از ترس اتهام به ارتباط با کودتای کمونیستی، مدارکش را آتش زده است. البته مقامات اندونزی با توجه به سن 108 ساله دختر خوانده‌اش و خاطراتی که او بیان می‌کند، بصورت سن این پیرزن را تائید کرده‌اند.

باشگاه 100 ساله ها

«پیرترین» های ایران را بشناسید

«محمدحسین ایوبی» فرزند حسن متولد روستای آرک از بخش مرکزی شهرستان خوسف استان خراسان رضوی، روز اول بهمن‌ماه سال جاری درگذشت. وی که متولد سال ۱۲۷۹ و از کودکی به همراه پدرش به کشاورزی و ساخت و تعمیر آسیاب‌های آبی مشغول بود، در زمان مرگش ۱۱۵ سال سن داشت. همسر ۱۰۵ساله‌اش آقای ایوبی همچنان در قید حیات است و از او ۱۱ فرزند شامل ۸ پسر و ۳ دختر، ۶۵ نوه، ۱۰۲ نتیجه و ۱۱ نبیره به یادگار مانده است.

اما پیرترین مرد ایران که از وضعیتش اطلاع دقیقی وجود ندارد، پیرمردی ۱۲۵ ساله است. در تاریخ ۱۶ شهریورماه سال ۱۳۹۱ گزارشی از «اکبر ابراهيمی قلعه‌خانی» معروف به «روح‌الله» منتشر شد که در این گزارش سن این پیرمرد که اهل روستای «کته تلخ» بخش کدکن تربت حيدريه بود، ۱۲۵ سال مطرح شد اما دیگر خبری از او مطرح نشد. در صورت صحت سن این پیرمرد، او پیرترین ایرانی در قرن جاری محسوب می‌شود.

همچنین در تاریخ ۱۲ شهریورماه سال ۱۳۹۲ گزارش دیگری پخش شد که از عمر ۱۲۲ ساله پیرمردی در روستای بیت مشلوش از توابع شهرستان شوش درخوزستان خبر داد. در شناسنامه «عدای عبدالخانی» تاریخ تولدش ۸ مردادماه سال ۱۲۷۰ اعلام شده بود اما دیگر از وضعیت او خبری منتشر نشد. او که با چوپانی زندگی خود را می‌گذراند، در سال ۱۳۷۹ همسرش را از دست داد.

باشگاه 100 ساله ها

دیگر ایرانی مسن، پیرمردی زنجانی است که سن واقعی‌اش از سوی سازمان تامین اجتماعی تائید شده است. مدیرکل روابط عمومی این سازمان در تاریخ ۲۰ خردادماه سال جاری اعلام کرد «سیداسماعیل موسوی» مستمری‌بگیر زنجانی است که در تاریخ دوم مهرماه سال ۱۲۷۵ به دنیا آمده و ۱۱۸ سال سن دارد. او از سال ۱۳۸۸ مشمول دریافت مستمری از سازمان تامین اجتماعی بوده و این سازمان قصد دارد نامش را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کند.

«قهرمان پردیس» ساکن انگلستان که تاریخ تولدش آبان‌ماه ۱۲۸۱ است، دیگر رکوردار ایران است. البته خانواده‌اش می‌گویند به خاطر خدمت سربازی شناسنامه‌اش را تغییر داده و متولد ۱۲۷۷ است که در هر صورت جزو پیرترین ایرانی‌ها محسوب می‌شود. البته از ۲۷ دی‌ماه سال ۱۳۹۱ که سن او ۱۱۴ سال سن داشت، دیگر خبری از وضعیتش منتشر نشده است.

البته خیلی‌ها معتقدند رکوردار سن در ایران «تاج ماه آغاسی» است که چند سال پیش و در سن ۱۴۴ سالگی دار فانی را وداع گفت. بعد از او «لالی نسیمی» که در روستای رمشک کرمان زندگی می‌کرد، با ۱۴۱ سال سن و «محمدطیب خلیلی شهمیرزادی» با ۱۱۷ سال سن پیرترین زنان و مردان ایران بودند که بعد از سال ۱۳۹۰ خبری از آنها در دست نیست.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید