حیات بیگانه ممکن است بیش از آنچه تصور می‌کردیم به ما نزدیک باشد. دانشمندان نزدیکترین سیارۀ قابل سکونت به زمین را کشف کرده‌اند.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، این دنیای جدید یکی از سه سیارۀ پیرامون یک ستارۀ کوتولۀ قرمز به نام ولف 1061 است که تنها 14 سال نوری از ما فاصله دارد. این سیاره توسط دانشمندان دانشگاه نیوساوت ولز در استرالیا کشف شده است.

هر سه سیارۀ این منظومه پتانسیل سخت و سنگی بودن را دارا هستند، اما فقط ولف 1061C است که در ناحیۀ “گلدی‌لاک” قرار گرفته است. ناحیۀ گلدی‌لاک فاصله‌ای از ستاره است که نه زیاد سرد است و نه زیاد گرم و آب قابلیت وجود در حالت مایع را پیدا می‌کند.

کشف

دانکن رایت، از دانشگاه نیوساوت ولز که رهبری این مطالعه را برعهده داشته، به سی‌ان‌ان گفت: “این یک کشف نادر است و فوق‌العاده هیجان انگیز. سایر سیاره‌های یافت شده که قابلیت سکونت دارند، بسیار دورتر از این سیاره هستند. به خاطر فاصلۀ نزدیک این سیاره به ما، فرصت بسیار خوبی است که بیشتر در مورد آن کشف کنیم.”

راب ویتن‌مایر، از اعضای تیم تحقیق، پیشتر در بیانیه‌ای گفته بود: “نزدیکی سیارات پیرامون ولف 1061، شانس خوبی را ایجاد کرده که این سیارات از مقابل ستاره بگذرند. اگر این اتفاق بیافتد، این امکان وجود خواهد داشت که اتمسفر این سیارات مورد مطالعه قرار گیرند و تا نتیجه‌گیری شود که آیا اتمسفر آنها برای پیدایش حیات مناسب است یا خیر.”

ناسا بیش از1870 اگزوپلَنت (دنیاهای خارج از منظومۀ شمسی ما) را تایید کرده است. اما این کشف از این لحاظ اهمیت دارد که ولف 1061C هم قابل سکونت است و هم به منظومۀ شمسی ما نزدیک است.

آیا ممکن است در آنجا انسان زندگی کند؟
سیاره‌هایی که در ناحیۀ گلدی‌لاک قرار می‌گیرند، پتانسیل میزبانی حیات هوشمند را دارند.

اما رایت فکر نمی‌کند که زندگی انسانی بتواند در ولف 1061C وجود داشته باشد.

او می‌گوید: “شرایط خوشایند نخواهد بود. جاذبۀ این سایر چیزی در حدودی 1.8 برابر سیارۀ زمین است و احتمالاً این سیاره به شدت قفل است. این به این معنی است که یک سوی آن همواره رو به ستاره است و شدیداً گرم است و سوی دیگر آن دائماً رو به سوی مخالف ستاره است و شدیداً سرد است.”

کشف

با این وجود، رایت می‌افزاید که احتمالاً یک ناحیۀ “گرگ و میش” در این سیاره هست، که تا حدی رو به ستاره قرار می‌گیرد، و در آنجا حیات امکانپذیر است و انسانها می‌توانند، به سختی ولی به هر حال، زنده بمانند.

به این سیاره لقب “سوپرزمین” داده شده است، چرا که جرم آن چهار برابر جرم زمین است و سطح آن صخره‌ای است.

اما این کشف، تازه اول راه اکتشاف دنیاهای قابل سکونت نزدیک است.

سیاره‌های احتمالاً قابل سکونت بسیار دیگری در کهکشان ما وجود دارد که ما هنوز محلشان را پیدا نکرده‌ایم.

رایت می‌گوید: “حدود 50 میلیارد ستارۀ کوتوله در کهکشان ما وجود دارند، و ممکن است پیرامون حدود نیمی از اینها، چندین دنیای کوچک و صخره‌ای در حال گردش باشند. در طول 20 سال آینده، چیزهای بسیار بیشتری راجع به اینکه در کهکشان ما گونه‌های هوشمند دیگری وجود دارند، خواهیم یافت.”

تیم کاشف ولف 1061 برای یافتن آن از از تلسکوپ 3.6 متری رصدخانۀ اروپایی جنوبی در لاسیلای شیلی استفاده کردند.

آنها انتظار دارند که در سالیان آتی سیاره‌های بسیار بیشتری که قابلیت میزبانی حیات را دارا باشند، کشف کنند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

1 دیدگاه

 1. سلام.من اینجا میخوام علمی و دینی براتون تشریح کنم که میشه موجودات فضایی وجود داشته باشند. بگم که کپی برداری از این موتون فقط با اسم بنده علی اخوان مجاز هست وگرنه شرعا حرامست.
  موجودات فضایی عقلن میتونن وجود داشته باشند.خداوند فقط گیر ما نیست که.روایت زیاده .تو قرآن اومده و من آیتهم خلق السماوات و الارض و ما بص فیه من دابه.تفسیر نمونه جلد بیست صفحه 439 از رو برات میخونم:از نکات قابل ملاحظه ای که بر این آیه میشود انواع موجودات زنده در آسمان هاست.گرچه دانشمندان به طور قطعی براین زمینه اشاره نمیکنند و سر بسته میگویند.درمیان کواکب آسمان به احتمال قوی ستارگانی که دارای موجودات زنده هستند ولی قرآن با جمله و ما بص فیه من دابه با صراحت این جمله را اعلام میدارد که در پهنه آسمان جنبندگان زنده فراوانند و بعضی از مفسران احتمال داده اند فیهما منحصر به کره زمین باشد بسیار بعید است زیرا زمین تسنیه است (دوتاییه هم زمین هم آسمان) آیه هایی دیگری نیز هست.
  روایت هایی هم داریم.امیرالمومنین ع میفرمایند این ستاره ها این هایی که در آسمان ها میبینید شهر هایی مثل شهر های شما دارند و هر شهر با شهر دیگر با ستونی از نور مرتبطست. صفینه البحار ماده نجم جلد دو صفحه 574 تفسیر علی ابن ابراهیم.
  امام باقر ع میفرمایند همانا پشت این خورشید چهل خورشید و بین هر خورشید چهل سال راه باشد(چهل یعنی زیاد) واقعا امامان معصوممون اون موقع در بین اعرابی که جاهلی میخونیمشون اینارو گفتند.در این روایت سال گفتند الان معیار سنجش ستاره ها امروز سال نوریه.در ادامه روایت آمده در آن عوامل آفریدگان بسیارند آفریدگانی که از خلقت انسان بیخبرند.بحارالانوار جلد ببست صفحه چهل و پنج.
  یعنی یکی از این روایاتو اویزه گوشمون میکردیم تا حالا پیداشون کرده بودیم به دین خودمون اورده بودیم از بس بی عرزه ایم.
  ی روایت دیگه بگم تمام از امام باقر ع به جابر بن یزید:
  گویا تو گمان میکنی که خداوند فقط این عالم را آفریده و بس گمان میکنی خداوند بشری جز شما نیافریده آری بخدا سوگند خداوند هزار هزار عالم آفریده و هزار هزار آدم آفرید و تو در آخر این عالم ها و آدم ها هستی.
  داری تو نمازت میگی الحمدالله رب العالمین العالمین عالم ها یعنی چند عالم . بس موجودات فضایی ای هستند.
  کپی با ذکر نام علی اخوان
  آیدی تلگرام
  @Aliiiii21
  من در خدمت شما هستم.

نظر خود را بیان کنید