خواب آلودگی sleep

برای داشتن حس سرزندگی و مفید بودن در طول روز، استراحت مناسب ضروری است. اگر صبحها معمولاً احساس کسالت و خواب آلودگی می‌کنید، باید در نحوۀ خواب خود تغییر دهید.

به گزارش فرارو ، رعایت موارد زیر به شما کمک می‌کنند تا هم خواب بهتری داشته باشید و هم صبح‌ها بعد از بیدار شدن احساس خواب آلودگی نکنید:

قبل از خواب تلویزیون نگاه نکنید

اینکه صبحها بعد از بیدار شدن احساس سرزندگی داشته باشید، تا حدود زیادی به کیفیت خواب شما وابسته است. نور روشن تلویزیون شما بر کیفیت کلی خواب شبانۀ شما تاثیر می‌گذارد.

به اندازۀ کافی بخوابید

شاید این موضوع نیازی به بیان کردن نداشته باشد، اما اغلبِ ما خواب کافی نداریم. مدت زمان خواب مورد نیاز از فردی به فرد دیگر متغیر است.

هر روز صبح در یک ساعت مشخص بیدار شوید

داشتن زمانبندی، برای چرخۀ خواب/ بیداریِ طبیعی بدن اهمیت فراوانی دارد. به این نکته توجه داشته باشید تا دچار اختلالات خواب نشوید.

صبح‌ها دوش بگیرید

برای دوش گرفتن هم از آب سرد استفاده کنید و هم از آب گرم، چون این کار به رفع سریع احساس خواب‌آلودگی شما کمک می‌کند. این کار را هر روز صبح انجام دهید تا دچار خستگی نشوید و هوشیاری ذهنی خود را افزایش دهید.

خیلی سریع خودتان را در معرض نور قرار دهید

نور آفتاب سطح ملاتونین را در بدن ما کاهش می‌شود و در نتیجه باعث می‌شود که بیشتر احساس هوشیاری و بیداری داشته باشیم.

ورزش کنید

فرقی نمی‌کند که حرکات کششی انجام دهید یا دور پارک بدوید، وقتی که روزتان را با ورزش آغاز کنید، انرژی لازم برای رها شدن از خواب آلودگی در بدنتان به وجود می‌آید.

قهوه بخورید

قهوه میزان زیادی کافئین دارد که باعث می‌شود خیلی سریع احساس بیداری به ما دست دهد. با این وجود سعی کنید که خیلی خودتان را به قهوه وابسته نکنید.

آب بنوشید

وقتی از خواب بیدار می‌شوید، طبیعتاً ساعتها از آخرین باری که آب نوشیده‌اید گذشته و به همین دلیل بدنتان دچار کمبود آب است. نوشیدن یک لیوان آب خنک می‌تواند هم این کمبود را جبران کند و هم به انرژی گرفتن بدنتان کمک کند.

زمانبندی خوابتان را در آخر هفته‌ها هم حفظ کنید

هر تغییر ناگهانی‌ای که در چرخۀ طبیعی ساعت بیداری بدن اتفاق بیافتد، خواب شما را شدیداً دچار اختلال خواهد کرد. سعی کنید آخر هفته‌ها هم در همان ساعتی که در روزهای دیگر هفته از خواب بیدار می‌شوید، بیدار شوید.

صبح را برای خود آسان کنید

کارهایی نظیر آماده کردن ناهاری که باید سرکار ببرید، یا اتوی لباس را پیش از خواب انجام دهید، تا در هنگام صبح استرس نداشته باشید.

شام سبک بخورید

اگر دیر شام بخورید، تمرکز بدنتان صرف هضم غذا می‌شود و این امر می‌تواند مانع از خواب مناسب شما شود. با این حال اگر مجبورید که دیروقت شام بخورید، کم غذا بخورید.

از صبحانه غفلت نکنید

شاید وسوسه شوید که از صبحانه بگذرید، اما مطمئن باشید که اصلاً به نفعتان نیست. روزتان را با صبحانه‌ای پرانرژی شروع کنید تا در طول روز سرحال باشید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید