مجله آلامتو

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو به سرپرستی دكتر «میخائیل زامكوف» با استفاده از نانوبلورهای مصنوعی موفق به ساخت پنل های خورشیدی با دوام تر و با قابلیت تولید گاز هیدروژن شده اند.

از جمله نقاط ضعف پنل های خورشیدی فتوولتائیك، گران بودن طراحی این سیستم، ضعف در ذخیره سازی انرژی در روزهای ابری و عمر نسبتا كوتاه پنل ها عنوان می شود.

 

استفاده از مولكول های غیر آلی در ساخت پنل های خورشیدی باعث كاهش عمر این سیستم می شود؛ همچنین تأثیر اشعه فرابنفش خورشید و حرارت باعث كاهش عمر پنل ها به كمتر از ۲۰ سال می شود.

در روش ابداعی محققان دانشگاه اوهایو به سرپرستی دكتر «میخائیل زامكوف»، مولكول های آلی با دو نانوبلور غیر آلی تهیه شده از سلنید روی و کادمیم سولفید با کاتالیزور پلاتین جایگزین می شوند.

مزیت اصلی این روش، فراهم شدن امكان استفاده همزمان جاذب نور و كاتالیست است؛ نانوبلورهای مصنوعی در مقایسه با مولكول های آلی بسیار با دوام تر بوده و حساسیت كمتری به گرما و اشعه فرابنفش خورشید نشان می دهند.

پنل های خورشیدی با نانوبلورها علاوه بر تولید برق می توانند گاز هیدروژن نیز تولید كنند؛ با استفاده از این ظرفیت دوگانه، این پنل ها علاوه بر تولید انرژی در طول روز با استفاده از هیدروژن در طول شب نیز كارآیی دارند.

نتایج دستاورد جدید محققان در ساخت نسل جدید پنل خورشیدی در مجله «Visualized Experiments» منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید