مجله آلامتو

امروزه در بسياري از نقاط دنيا، هتل‌هاي مجللي را مي‌توان پيدا كرد كه به دليل خدماتي كه ارائه مي‌دهند چه بسا به شهرتي عالم‌گير نيز رسيده‌اند. البته نيازي به ذكر اين نكته نيست كه هرچه كيفيت اين هتل‌ها و تعداد ستاره‌هاي آن زيادتر باشد به مراتب پول بيشتري نيز بايد پرداخت.

در این مطلب به سراغ هتل هایی می رویم که كه در ساخت آنها از ادبيات الهام گرفته شده است. در بسياري از اين هتل‌ها علاوه بر خدمات معمول ديگر اقامتگاه‌هاي درجه يك، مي‌توان از خدماتي خاص كه همه از ادبيات الهام گرفته‌اند نيز بهره‌مند شد. مثلا در يكي از اين هتل‌ها پيشخدمت‌هاي كتاب به‌صورت اختصاصي فعاليت مي‌كنند. در اين مطلب با هشت هتل مشهوري آشنا مي‌شويد كه وجودشان را مديون ادبيات هستند.

The Algonquin Hotel

نيويورك ـ آمريكا

The Algonquin Hotel

بعد از پايان جنگ‌جهاني اول، گروهي از جوانان نويسنده تصميم گرفتند كه هرروز براي ناهار در رستوران هتلي جمع شوند. چيزي نگذشت كه آنها به چهره‌هاي برجسته ادبي زمان خودشان تبديل شدند. آن نويسنده‌ها، «دوروتي پاركر»، «روبرت بنچلي» و «الكساندر ولكات» بودند و محل گردهمايي آنها، The Algonquin Hotel. مجله «نيويوركر» در سال 1925 و در همين هتل پايه‌گذاري شد.

The Commons

مينياپوليس ـ آمريكا

The Commons

جداي از نوع طراحي اتاق‌هاي آن، يكي از ويژگي‌هاي اين هتل بسيار مشهور است: پيشخدمت كتاب! در اين هتل پيشخدمت‌هايي خدمت مي‌كنند كه هر كتابي را كه مهمانان انتخاب كنند در طول اقامت‌شان براي آنها «سرو» مي‌كنند! در هر اتاقي منويي از پرفروش‌ترين كتاب‌هاي روز تا رمان‌هاي كلاسيك وجود دارد كه مهمانان مي‌توانند از بين آنها كتاب مورد علاقه خود را انتخاب كنند.

The Hobbit Motel

ويتومو ـ نيوزيلند

The Hobbit Motel

ساخت اين هتل ـ كه طراحي آن براساس داستان ارباب حلقه‌هاست ـ كاملا برحسب تصادف بوده است. داستان تاسيس اين هتل از آنجا شروع مي‌شود كه مالك آن در پي ساخت بنايي زيرزميني بوده؛ چراكه اين منطقه براي غارهايش مشهور است اما زن مهندسش كه يكي از طرفداران كتاب‌ است به او پيشنهاد مي‌كند كه آن را به شكل يك «خانه هابيت» درست كند.

Les Plumes Hotel

پاريس ـ فرانسه

Les Plumes Hotel

اين هتل ساختار ادبي‌اش را مديون محله‌اي قديمي در پاريس است كه نويسندگان بزرگي آنجا زندگي كرده‌اند. «Les Plumes» ويژگي‌هاي جالبي دارد. يكي از جالب‌ترين ويژگي‌هاي اين هتل نام‌هايي است كه روي برخي وسايل آن گذاشته شده است: مسئولان اين هتل از نام‌هاي چهره‌هاي مشهور ادبيات همچون «ويكتور هوگو»، «آلفرد دو موسه»، «پل ورلن» و «آرتور رمبو» استفاده كرده‌اند.

The Nines

پورتلند ‌ـ آمريكا

The Nines

«پورتلند» مركز يك فستيوال بزرگ ادبي و نيز بزرگ‌ترين كتابخانه مستقل دنياست. به همين دليل است كه « ‌The Nines» تاسيس شد تا منعكس‌كننده فرهنگ ادبي «پورتلند» باشد. در اين هتل مهمانان مي‌توانند از كتاب‌هاي مختلف استفاده كنند و با ديگر دوستداران ادبيات به بحث و تبادل‌نظر بپردازند. از نكات جالب‌توجه اين هتل، كتابخانه آن است كه بالغ بر 3 هزار نسخه كتاب را در خود جاي داده است.

Library Hotel

نيويورك ـ آمريكا

Library Hotel

نزديكي اين هتل به كتابخانه عمومي نيويورك باعث شده است كه اين هتل نيز حال و هواي ادبي به خود بگيرد. اين هتل با كتابخانه عمومي شهر تنها يك بلوك فاصله دارد. اين هتل بيش از 6 هزار جلد كتاب دارد كه براساس سيستم ده دهي ديويي رده‌بندي شده‌اند و هريك از 10 طبقه اين هتل يكي از 10 رده اين سيستم را به خود اختصاص داده‌اند. هر طبق شش اتاق دارد و هر اتاق مجموعه‌اي 25 تا 100 كتاب

Radisson Sonya Hotel

سن‌پترزبورگ ـ روسيه

Radisson Sonya Hotel

«هتل راديسون سونيا» از رمان «جنايت و مكافات» اثر جاودانه «فئودور داستايفسكي» الهام گرفته شده است. دو واحد از سوئيت‌هاي اين هتل به نام‌هاي شخصيت‌هاي اين رمان ناميده شده‌اند و در حاشيه فرش‌هاي آن قسمت‌هايي از بخش نخست رمان به دو زبان انگليسي و روسي به چشم مي‌خورد. در هر اتاق اين هتل تابلوي فلزي كوچكي نصب شده كه عباراتي از اين رمان كلاسيك روي آن حك شده است.

همچنین بخوانید: 10 هتل با زیباترین دکوراسیون برای کریسمس

Le Marcel

پاريس ـ فرانسه

Le Marcel

«سفر كردن در مكان، همچنين در زمان.» اين جمله مشهوري از «مارسل پروست» است كه بناي رمان عظيم «در جست‌وجوي زمان از دست‌رفته» را روي آن پايه‌گذاري كرده است. براي هتل «Le Marcel» نيز «سفر» و «ادبيات» اصلي‌ترين منابع الهام بوده‌اند. جو هتل سراسر پوشيده از عناصر مهم ادبيات رمانتيك است. قيمت اتاق‌هاي اين هتل مجلل پاريسي از شبي 104 يورو ـ معادل 139 دلار ـ شروع مي‌شود.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید