لندن همیشه در فهرست گران‌ترین شهرهای جهان حضور داشته که حاکی از هزینه‌های بالای زندگی در این شهر است. اما رتبه‌های یک و دو مربوط به کدام شهرهای جهان هستند؟

به گزارش فرادید، پایگاه اینترنتی اکسپاتیزان با استفاده از داده‌های جمعیتی گسترده‌ی مربوط به شاخص‌های زندگی در شهرهای مختلف جهان به نتایج جالبی رسیده است. بر اساس آمار منتشر شده این پایگاه، لندن سومین شهر گران جهان است.

البته این آمار را می‌توان از بعد دیگری هم کرد. نتایج این مطالعه نشان داد که هزینه‌های حمل و نقل عمومیِ لندن در رتبه دوم جهان قرار دارد. علاوه بر آن مشخص شد که هزینه‌های انرژی در لندن در رتبه سوم و بلیت تئاتر نیز در رتبه پنجم جهان است.

لندن دومین شهر گران اروپا است
لندن دومین شهر گران اروپا است

اما اگر لندن گران‌ترین شهر اروپا نباشد، پس کدام شهر این عنوان را کسب کرده است؟ پاریس، مسکو، برلین، مادرید و یا استکهلم؟ پاسخ منفی است. زوریخ، گران‌ترین شهر اروپا و دومین شهر گران جهان است.

اما قبل از اینکه گران‌ترین شهر جهان را معرفی کنیم، شاید جالب باشد تا با ارزان‌ترین شهر جهان آشنا شوید. شهر «چِنای» در هند از هر نظر ارزان‌ترین شهر جهان در این فهرست است. البته چند شهر کوچک در اروپای شرقی نیز در انتهای فهرست جای داشتند. ارزان‌ترین شهر غرب اروپا نیز لیسبون، پایتخت کشور پرتغال است. شاخص هزینه زندگی در لیسبون 127 و در لندن 308 است. گفتنی است لندن در فهرست منتشر شده سال گذشته در رتبه دوم فهرست جای گرفته بود. اما لندن نسبت به دیگران شهرهای انگلستان با اختلاف گران‌تر است. هزینه‌های زندگی در این شهر 36 درصد نسبت به منچستر، 38 درصد نسبت به گلاسکو و 40 درصد نسبت به بلفاست بیشتر است.

رتبه اول فهرست نیز متعلق به «گرند کِیمَن» است که بزرگترین جزیره در مجموعه سه جزیره تشکیل‌دهنده‌ی کشور جزایر کیمن است. جزایر کیمن در دریای کارائیب و در نزدیکی ساحل کوبا قرار دارد که البته بخشی از قلمروی بریتانیا محسوب می‌شود. یکی از دلایل بالا بودن شاخص هزینه زندگی در گرند کیمن این است که نوعی «بهشت مالیاتی» برای شرکت‌های خارجی محسوب می‌شود. به عبارت بهتر، شرکت‌های خارجی برای کسب درآمد به گرند کیمن رفته و همین امر یکی از عوامل افزایش شاخص زندگی است.

 جرج تاون؛ پایتخت جزیره گرند کیمن
جرج تاون؛ پایتخت جزیره گرند کیمن

طبق گزارش‌های اخیر، هزینه مسکن در لندن دو برابر متوسط شهرهای دیگر انگلستان است و اگر شرایط به همین منوال پیش برود، متوسط هزینه مسکن در لندن تا سال 2030 به یک میلیون پوند خواهد رسید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید