couple-fight-money

تغییر رفتار، کار بسیار دشواری است. اگر شکل‌گیری این رفتارها سالها زمان برده باشد، تغییرشان هم به زمان زیادی نیاز دارد. یکی از عناصر اصلی تغییر این الگوهای رفتاری، این است که هردو زوج، با این تغییر موافق و همراه باشند و نسبت به اعمال و رفتارهایی که مربوط به این الگو هستند، مسئولیت بپذیرند و نقش خودشان را ایفا نمایند. هر کسی نقش خودش را بازی می‌کند اما اگر یک نفر تصمیم می‌گیرد رفتارش را تغییر دهد و سعی می‌کند به اصول جروبحث منصفانه پایبند بماند، خوشبختانه این روند، طرف مقابل را هم تشویق به ایجاد تغییر می‌کند.

نکته مهمی که باید به‌یاد داشته باشید این است که این پروسه، زمان‌بر است. شناسایی کنید که کدام رفتارهای‌تان به عادات جروبحث‌تان مربوط است و بارها وبارها تلاش نمایید. اگر قادر نیستید در این زمان رفتارتان را تغییر دهید، در زمان دیگری امتحان کنید. اگر سعی‌تان را می‌کنید و همچنان جواب منفی می‌گیرید، شاید بهتر باشد اجازه دهید همسرتان بداند که شما دارید سعی می‌کنید بهتر و منصف‌تر باشید، این کار هم جرقه یک واکنش مثبت‌تر را می‌زند.

دستورالعمل‌هایی برای جروبحث‌های سازنده‌تر که امیدوارم مفید باشد.

  1. درمورد چیزهای کم اهمیت جروبحث نکنید، مثلا بحث درمورد این‌که دوشنبه بود یا سه‌شنبه که شما فراموش کردید از فروشگاه شیر بخرید. موضوع این است که شما خرید شیر را فراموش کردید و روزش اهمیتی ندارد. نبردتان را انتخاب کنید و اگر قرار است بگومگو کنید درموردش مطمئن باشید، درمورد چیزی که مهم باشد و بیارزد.
  2. از کلمات مطلق استفاده نکنید؛ هرگز نگویید “هرگز”، “همیشه”، “باید”، یا “نباید”. این عبارات ممکن است واضحا آزاردهنده و محرک باشند و اغلب هم نادرستند. این کلمات، بحث را تغییرجهت داده و موضوع را عوض می‌کنند و به خودشان معطوف می‌نمایند. مثلا،”تو هیچ‌وقت دست‌هایت را نمیشوری”، این جمله به احتمال زیاد چنین جوابی خواهد داشت “پس آن موقع که … چی؟”
  3. بگذارید عقاید شما مسیر خودش را حفظ کند. این مهم است چون عدم توافق میان شما و همسرتان را حفظ می‌کند. سعی کنید وسوسه نشوید که عقاید دیگران را ارائه دهید. زیرا بحث را به حالت تدافعی کشانده و خود موضوع مورد بحث، از مسیرش خارج می‌شود.
  4. سعی کنید مکالمه را منحصر به خودتان نکنید. میان کلام طرف مقابل نپرید، متکلم وحده نباشید یا انتظار نداشته باشید او ذهن شما را بخواند. انحصار بحث به خودتان به طرف مقابل اجازه نمی‌دهد مقصود شما را بشنود، و نمی‌گذارد هدف و مقصود خودش را هم به گوش شما برساند. تبدیل به برد و باخت خواهد شد و نمی‌توانید اساسا ارتباط خوبی برقرار نموده و مسئله را حل کنید.

یادتان باشد، اگر رابطه شما تاثیر منفی بپذیرد، به کسی که بحث را برده است مربوط نیست. سعی کنید با موضوع روبرو شده و با آن مقابله کنید نه با یکدیگر.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید