mens-hair

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ طاسی با الگوی مردان یا آلوپسی آندروژنیک، شایع ترین علت ریزش مو است. با توجه به Current Diagnosis & Treatment in Otolaryngology سی درصد از مردان ۳۰ ساله و پنجاه درصد از مردان ۵۰ ساله از طاسی با الگوی مردانه رنج می برند. وقتی افراد استعداد ژنتیکی ابتلا به آلوپسی آندروژنیک را به ارث می برند، ممکن است بین سنین ۱۲ تا ۴۰ سال، شروع به از دست دادن موهایشان کنند. این وضعیت معمولا با عقب رفتن خط رویش مو در امتداد دو طرف پوست سر و سپس نازک شدن تدریجی مو در بالای سر آشکار می شود. روند از دست دادن مو برای افراد مختلف، در سرعت های مختلفی پیشرفت می کند.

برای فهمیدن اینکه طاسی با الگوی مردانه چگونه عمل می کند، اول باید درک کنید که چگونه تستوسترون به دی هیدروتستوسترون یا DHT تبدیل می شود. در سلول های مختلف در سراسربدن، آنزیمی به نام: آلفا ردوکتاز، تستوسترون را به DHT تبدیل می کند. DHT را می توان به طور کلی به عنوان یک فرم قوی تر از تستوسترون در نظر گرفت اما وظایف خاص خودش را نیز دارد.

یکی از اینها کنترل رشد مو روی چانه، قفسه سینه و زیر بغل هاست. DHT برای انجام این عمل، توانایی آن را دارد که به گیرنده های خاص روی فولیکول های مو متصل شود. افرادی که استعداد ژنتیکی برای طاسی با الگوی مردانه دارند، گیرنده های مشابهی روی فولیکول های مو در پوست سرشان دارند که به جای افزایش رشد مو در هنگام اتصال به DHT، در واقع مو را نازک کرده و باعث ریزش مو می شوند. هیچ درمانی برای طاسی با الگوی مردانه وجود ندارد اما می توان میزان پیشرفت آن را در برخی مردان با استفاده از دارویی به نام ماینوکسیدیل، کند کرد.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل در واقع، اولین بار به عنوان یک دارو برای درمان فشار خون بسیار بالا مورد استفاده قرار گرفت. این دارو با مصرف خوراکی به شکل قرص، شریان های کوچک در بدن را منبسط کرده و باعث می شود مقاومت در برابر جریان خون کاهش یابد. متاسفانه این دارو برای برخی افراد، به خصوص برای بیماران زنی که این دارو را مصرف می کنند، باعث hypertrichosis یا رشد بیش از حد مو می شود. تولیدکنندگان این دارو با اذعان به اینکه این اثر مورد استقبال بیماران دیگر قرار می گیرد، یک فرمول موضعی تهیه کردند، به طوری که هم باعث افزایش رشد مو گردد و هم از اتساع شریانی این داروی خوراکی جلوگیری شود.

به نظر می رسد که ماینوکسیدیل با عریض کردن فولیکول مو (که باعث ضخیم تر شدن تار مو می شود) و به وسیله طولانی تر کردن مرحله آناژن رشد مو (که به تارهای موی بلندتر و طولانی ترمنجر می شود) اثر می کند. اساس فیزیولوژیکی دقیق این اثرات، همچنان ناشناخته هستند اما ثابت شده که اگر به درستی استفاده شود، بی خطر و موثر است. با توجه به «Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine» مطالعات نشان داده اند که تا ۶۰ درصد مردان شاهد بهبود در طاسی بالای سر هستند. (با یک افزایش متوسط ۱۰ تا ۱۲ درصدی در تراکم مو).

استفاده صحیح

ماینوکسیدیل در دو شدت مختلف وجود دارد: ۲ درصد و ۵ درصد. مشخص شده که نوع ۵ درصد آن بدون یک افزایش قابل توجه در التهاب یا سایر عوارض جانبی، موثرتر است. هر دو نوع آن، دو بار در روز روی پوست سر خشک مورد استفاده قرار می گیرند. مهم است که بدانید برای حفظ نتایج، این درمان باید به طور نامحدود ادامه یابد چون اگر بیمار دارو را قطع کند، هرگونه افزایش مو در عرض ۴ تا ۶ ماه از دست خواهد رفت. مطمئن شوید که دست هایتان را پس از استفاده از ماینوکسیدیل به طور کامل می شویید تا در سایر نواحی بدنتان منتشر نشود.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید