مجله آلامتو

نازایی

شايد يکي از دغدغه‌هاي ذهني زوج‌هاي ناباروري که وقت و هزينه زيادي را صرف بچه‌دار شدن کرده‌اند اين باشد که نمي‌شود قبل از ازدواج از قدرت باروري‌ مطلع شد؟ پاسخ به اين پرسش آنقدرها هم ساده نيست زيرا بچه‌دار شدن پديده‌اي چندعلتي است و مثلا نمي‌توان ناتواني جنسي يک مرد را قبل از ازدواج او سنجيد يا متوجه بسته بودن لوله‌هاي رحم يک خانم قبل از ازدواج شد. مي‌پرسيد چرا؟ چون نمي‌شود از رحم يک دخترخانم عکس گرفت و با سونوگرافي هم باز يا بسته بودن لوله‌ها معلوم نمي‌شود. بايد منتظر بمانيم تا او ازدواج کند و بعد از رحم او عکسبرداري کنيم. اما تا حدودي مي‌توان گفت خانم يا آقا قدرت باروري دارد يا نه.

از آنجا که نيمي از مشکلات ناباروري به مردان و نيمي به خانم‌ها مربوط است، يک آقا مي‌تواند قبل از ازدواج آزمايش اسپرموگرام بدهد تا معلوم شود در مايع مني او اسپرم (سلول جنسي نر) وجود دارد يا نه و آيا اسپرم‌ها قدرت حرکتي مناسب براي بارور کردن تخمک دارند يا ندارند؟ اما بسياري از آقايان تمايلي ندارند اين بررسي را انجام دهند. اين آقايان بايد بدانند همان اندازه که قدرت باروري خانم مهم است، سلامت سلول‌هاي جنسي آنها هم اهميت دارد. معمولا آقايان سلامت عمومي و قدرت مردانه و ظاهري خود را ملاک قرار مي‌دهند، به همين دليل از اين نکته غفلت مي‌کنند و به انجام بررسي مردانه تن نمي‌دهند. يک خانم هم با سونوگرافي از تخمدان و رحم مي‌تواند سلامت قدرت باروري خود را بسنجد و متوجه شود تخمدان‌هاي او سالم‌اند يا نه. البته قاعدگي مرتب يک خانم هم تا حدي مي‌تواند تاييدي بر سلامت دستگاه تناسلي او باشد. البته مبتلايان به تخمدان پلي‌کيستيک هم مي‌توانند با دارو تحت?کنترل قرار گيرند و بچه‌دار شوند. پس 80 درصد ماجرا را قبل از ازدواج مي‌توانيم بفهميم ولي از 20 درصد باقي نه شما اطلاع داريد، نه پزشکتان. توصيه من به زوج‌هاي ناباروري که استفاده از روش‌هاي کمک باروري هم برايشان بي‌نتيجه بوده اين است که به جاي تلف کردن وقت با قوانين سخت و گاهي آزاردهنده پذيرش فرزندخوانده در ايران و طي مراحل اداري آن، از جنين اهدايي استفاده کنند و سريع‌تر، ارزان‌تر و آسان‌تر صاحب فرزند شوند. حتي اگر رحمشان مشکل دارد، از رحم اجاره‌اي کمک بگيرند.

دلم مي‌خواست به جاي چنين توصيه‌اي مي‌توانستم بگويم مانند بسياري از کساني که قدرت باروري و خودشان هم يک يا دو بچه دارند و کودکي را هم به فرزندي مي‌پذيرند، عمل کنيد؛ اما چه کنم که مي‌دانم قوانين سخت و کاغذبازي‌هاي پذيرش فرزندخوانده در ايران ممکن است خيلي‌ها را پشيمان کند و باعث شود عطاي اين کار را به لقايش ببخشند. کاش ماجرا ساده‌تر از اين بود تا نه تنها زوج‌هاي نابارور، بلکه افراد مسن‌تر که بچه‌هايشان را سروسامان داده‌اند و حالا تنها هستند هم بتوانند اين بچه‌هاي بي‌سرپرست يا بدسرپرست را تحت تکفل بگيرند.

در کشورهاي ديگر به جنبه‌هاي انساني و اخلاقي فرزندخواندگي آنچنان توجه دارند و مثلا افراد مشهور و متمولي مانند تام‌کروز و وودي‌آلن در ليست انتظار مي‌مانند تا نوبتشان شود و بتوانند سرپرستي کودکي را بگيرند اما در ايران متأسفانه اينگونه نيست.

کاش به جاي اين همه سختگيري، دولت اين بچه‌هاي بي‌سرپرست و حتي بدسرپرست را که تحت آزار جسمي و رواني والدين خود هستند، ساماندهي مي‌کرد و به افراد اصلح مي‌داد تا از حق در سلامت بزرگ شدن، لذت ببرند. يادم است قديم‌ترها در همين ايران خودمان صاحبخانه ثروتمند، سرپرستي يکي از بچه‌هاي کارگر، آشپز يا کلفت‌ خانه را به عهده مي‌گرفت و بين او و بچه‌هاي خودش فرق نمي‌گذاشت، به او مي‌رسيد، غذا و لباسش را تامين مي‌کرد و حتي او را به دانشگاه مي‌فرستاد. شايد حرف‌هاي من در اين يادداشت کوتاه و بحث فشرده نگنجد اما واقعا بايد رابطه مستقيم بين حقوق کودکان و فرزندخواندگي را شناخت و کاري کرد که از ظرفيت موجود، به بهترين نحو استفاده شود و کيفيت زندگي انسان‌هايي که به دنيا آمده‌اند اما کسي آنها را نمي‌خواهد يا کسي براي رشد و پرورش آنها هدف و برنامه‌اي ندارد، بالا رود. چه بسيارند خانواده‌هاي ايراني که يک يا دو بچه دارند اما قادرند تا 6 بچه را به درستي، با بهترين شرايط زندگي و تربيتي بزرگ کنند تا اين بچه‌ها مجبور نباشند هر روز از پدر و مادر معتاد خود کتک بخورند، در خيابان مورد آزار قرار بگيرند و زندگي‌شان نابود شود.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

۱ دیدگاه

  1. مائده در

    سلام خانوم دکتری که ایشالا این متنومیخونه
    من22سالمه و2ساله که ازدواج کردم وهر2ماه پریودمیشم وصدباررفتم سونو وگفته سالمم وال دی که میخورم یا یاسمین،حالم خیلی بدمیشه.این علائم یعنی نازا هستم؟

نظر خود را بیان کنید