تحقیق درباره غم و اندوه و شادی

نکته‌اي تکان‌دهنده درباره شادي و غم

تحقیق درباره غم و شادی

چند سال پیش، گروهی از متخصصان مغز و اعصاب در حالی‌كه داشتند برای درمان بیماری پاركینسون دستگاه تحریك‌كننده‌ای را در عمق مغز یك بیمار كار می‌گذاشتند، برای نخستین بار پدیده عجیبی را مشاهده كردند كه معانی بسیار مهمی در ارتباط با شناخت نحوه كاركرد سیستم عصبی داشت.

در حین جابجایی، الكترود مربوطه در جایی‌كه نمی‌باید، قرار گرفت و ناگهان بیمار بی‌اختیار شروع به خندیدن كرد، این در حالی بود كه كاملا هوشیار بود و اطرافیان خود را می‌شناخت. از او پرسیدند چرا می‌خندی؟ و او پاسخ داد: «معلوم است، چون همه شما و این اتاق خنده‌دار هستید؛ مثلا همین پیراهن تن شما یا كلاه آن دیگری! چطور می‌شود نخندید؟» بعد از جابجایی اندك سر الكترود و روشن كردن دستگاه، همان بیمار در همان هوشیاری كامل شروع به گریه كرد. وقتی دوباره علت را پرسیدند، گفت: «خب این اتاق خیلی ناراحت‌كننده است! وضعیت غم‌انگیزی است.»

البته همه ما می‌دانیم كه برخی آدم‌ها برخی روزها كج‌خلقند و برخی دنبال بهانه‌ای هستند كه عصبانیت خود را خالی كنند. خیلی از ما خیلی وقت‌ها اضطراب داریم اما نمی‌دانیم چرا؟

با همه این دانسته‌های شاید ناخودآگاه، باز هم این مشاهده یك مشاهده تاریخی است و برای اولین بار به شیوه‌ای علمی ثابت می‌كند كه اولا feeling (با هر معنایی كه ترجمه كنید) به معنای آنچه احساس می‌كنیم، با emotion به معنای آنچه از ما هنگام درک آن احساس بروز می‌كند، تفاوت دارد.

ثانیا این emotion است كه بر feeling تقدم دارد و نه برعكس؛ یعنی ما اول ناراحتی را بروز می‌دهیم و آثار جسمی آن در ما بروز می‌كند و پس از آن است كه ناراحتی و علت آن را می‌فهمیم بنابراین همچون مورد بیماری كه به‌دلیل تحریك بخشی از مغز دچار حالت‌های شادی یا اندوه می‌شد، بسیاری از ما ممكن است میزان و شدت اضطراب، خشم و اندوهمان متناسب با آن علتی كه برایش فرض كرده‌ایم، نباشد.

فعال شدن بخشی از مغز كه باعث بروز مجموعه فعل و انفعالات یادشده می‌شود، فقط به عامل بیرونی ارتباط ندارد، سطح تحریك‌پذیری آن بخش و عوامل قبلی تحریك‌كننده هم در شدت این emotion نقش دارند!

شاید دانش اعصاب و مشاهده‌ای كه یاد شد، باعث شود آنچه را كه ناخودآگاه عامل ناراحتی خود فرض می‌كنیم، خیلی هم جدی نگیریم. شاید باعث شود هنگام خشم و عصبانیت اندكی صبر كنیم تا نوك الكترود جابجا و دستگاه محرك خاموش شود. آن وقت شاید بتوانیم موضوع را با عقل و منطق و البته آرامش بسنجیم.

دانش اعصاب هم در آخرین تحلیل جانب عقل و آرامش را می‌گیرد، نه هیجان و احساس.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید