آیا خروپف باعث ضعف حافظه میشود؟

ضعف حافظه در انتظار كسانی كه خروپف می‌كنند؛
فال ماه تولد فال عشق با اسم حروف ابجد فال تناسب اندام
فال شخصیت شناسی فال گروه خونی فال چای فال شمع
فال عدد شانس فال رنگ شانس فال قهوه فال رنگ چشم
فال سفر فال شغل آینده فال ورق فال شب یلدا

خروپف و ضعف حافظه

آیا در مورد عوارض خروپف چیزی میدانید؟ مطمئناً اختلالی مانند خروپف علاوه بر ایجاد مزاحمت برای اطرافیان برای خود شخص هم عوارضی خواهد داشت.

به گفته یك متخصص گوش، حلق و بینی، كسانی كه در خواب خروپف می‌كنند به علت كاهش اكسیژن‌رسانی به مغز، دچار ضعف حافظه می‌شوند.

دكتر ابراهیم آذری زنجانی در این رابطه افزود: هنگام خروپف‌های شدید فرد دچار تنگی نفس می‌شود كه در نتیجه آن اكسیژن كاهش یافته و دی‌اكسید كربن خون افزایش می‌یابد و باعث ایجاد مشكل در مغز و ضعف حافظه می‌شود.به گفته وی، كسانی كه در اثر خروپف شدید دچار قطع و تنگی نفس می‌شوند. پس از بیداری، خسته، خواب‌آلود و كسل می‌شوند كه باعث می‌شوند روز بدی را آغاز كنند.

این فوق تخصص گوش، حلق و بینی با بیان اینكه نوع بالش و شكل آن در ایجاد خروپف نقش چندانی ندارد، افزود: هر نوع مشكلی كه در بینی به وجود بیاید باعث ایجاد خروپف می‌شود كه از بین آنها می‌توان به انحراف و پلیپ بینی، شكستگی‌های داخل بینی به گونه‌ای كه كاملا كج شده باشد، تومورهای داخل بینی و بستگی پره‌های آن از عوامل به وجود آورنده خروپف اشاره كرد.

وی افزود: هم‌چنین كسانی كه گردن‌های كوتاه دارند و چاق‌تر از دیگران هستند، نیز دچار خروپف می‌شوند كه با كاهش وزن خود تا حد زیادی بهبود می‌یابند.

وی تصریح كرد: با افزایش سن كه در اثر آن عضلات حلق و زبان كوچك و شل می‌شوند نیز خروپف‌ها شدت می‌گیرد و حتی ممكن است كسی در جوانی مشكلی نداشته باشد اما در پیری به آن دچار شود.دكتر آذری با بیان اینكه خروپف بر اثر لرزش زبان كوچك و لبه كام نرم به وجود می‌آید، افزود: زمانی كه مسیر تنفس تنگ باشد و با لرزش زبان كوچك، فرد خرخر می‌كند كه اگر قاعده زبان بزرگی هم داشته باشد این مشكل تشدید می‌شود.

وی تاكید كرد: زبان فرد در هنگامی كه طاق باز می‌خوابد به علت جاذبه زمین پایین می‌آید و به عقب حلق می‌چسبد؛ در نتیجه راه بینی مسدود شده و نفس كشیدن برای فرد مشكل می‌شود كه با خوابیدن به پهلو برطرف خواهد شد.

وی در خصوص نحوه درمان خروپف گفت: درمان خروپف باید بر اساس علت آن صورت بگیرد مثلا كسی كه دچار انحراف و پلیپ بینی باشد باید آن را جراحی كند و اگر دارای گردن كوتاه و چاق بود با كاهش وزن خود از چربی‌های دور گردن كه در ایجاد خروپف موثر است، بكاهد.

دكتر آذری با بیان اینكه خروپف درمان دارویی چندانی ندارد، افزود: اكنون وسایلی ساخته شده كه در حلق گذاشته می‌شود و با كشیدن زبان به بیرون خرخر را كاهش می‌دهد.

وی افزود: همچنین یكی از راههای درمان خروپف، كوچك كردن زبان كوچك و لبه‌های كام نرم است كه هم می‌توان با استفاده از دستگاه رادیوفركوئنسی این كار را انجام داد كه باعث سفتی و كوتاهی زبان كوچك و بالا كشیده شدن كام نرم می‌شود و هم با استفاده از عمل جراحی، می‌توان كل زبان كوچك و چند میلی‌متر از لبه‌های كام نرم را برداشت.وی در پایان تاكید كرد: كسانی كه دچار خروپف‌های شدید همراه با تنگی نفس هستند، حتما باید به پزشك مراجعه كنند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید