مشکلات زناشویی Marital-strain

پژوهشی جدید دریافته، مردان و زنان واکنش‌های هیجانی متفاوتی نسبت به تنش‌ها و حمایت‌هایی که در زندگی زناشویی تجربه می‌کنند نشان می‌دهند. وقتی ازدواجی به مشکل برمی‌خورد، زن نگران می‌شود، ناراحت می‌شود و احساس ناتوانی و شکست می‌کند. برای مرد اما ناتوانی محض است و نه چیزی بیشتر. محققان با بررسی اندوه، نگرانی، و ناتوانی در میان رایج‌ترین احساسات منفی گزارش شده توسط بزرگسالان مسن‌تر دریافتند زنان و مردان در ازدواج‌های بلندمدت، با مشکلات زندگی مشترک، متفاوت برخورد می‌کنند. مردها واقعا نمی‌خواهند درموردش حرف بزنند یا وقت زیادی صرف فکرکردن درموردش بکنند.

مردها اغلب مایل نیستند احساسات آسیب‌پذیرانه از خود نشان دهند اما زن‌ها در بروز اندوه و نگرانی راحت‌تر هستند. در این مطالعه، 722 زوج که به‌طور متوسط 39 سال از ازدواجشان می‌گذشت شرکت داشتند و از آنها در مورد تجربیات زندگی زناشویی‌شان، واکنش‌های همسرشان و تاثیرش روی خودشان پرسیده شد. حرف زدن درمورد مشکل بوجود آمده و ارائه راه‌حل باعث می‌شد زن‌ها که اصولا برای حفظ شرایط احساسی زندگی مشترک احساس مسئولیت می‌کنند، احساس خوبی داشته باشند در حالی‌که این گفتگو مردها را فقط ناتوان و درمانده می‌کرد. برای زنان، به‌دست آوردن حمایت و تائید فراوان از جانب همسرشان، یک تجربه مثبت است.

شوهران حاضر در این تحقیق، که نسبت به زنان، اغلب ازدواجشان را مثبت برآورد کرده و میزان بالایی از حمایت و تائید احساسی و میزان کمی تنش در زندگی مشترک را گزارش کردند، با دریافت و ارائه حمایت احساس ناتوانی و خستگی می‌کردند. مردان سنین بالاتر هم درصورتی که مورد حمایت فراوان از جانب همسرشان قرار می‌گرفتند احساس ناتوانی می‌کردند، مخصوصا اگر باعث می‌شد احساس ضعف یا ناکارآمدی کنند.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید