حافظه در مغز زنان و مردان

هیچ‌گونه تفاوتی بین منطقه مربوط به حافظه در مغز زنان و مردان وجود ندارد

no-difference-between-male-and-female-brainsتفاوت های مغز زن و مرد

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ تئوری‌های فراوانی درباره‌ی تفاوت مغز زنان و مردان در درک مواردی از قبیل پردازش‌ها تا هوش و تعاملات اجتماعی ارائه شده است. اما حقیقت چیست ؟

آیا تا به حال احساس نموده‌اید که دوستان مونث شما به راحتی درمی‌یابند که اهل کجا هستید، حال آنکه دوستان مذکرتان متوجه نمی‌شوند. این تصورات قالبی قرن‌هاست که پیرامون رفتار زنان و مردان وجود دارد و تئوری‌های فراوانی درباره تفاوت مغز زنان و مردان در درک مواردی از قبیل پردازش‌ها تا هوش و تعاملات اجتماعی ارائه شده است.

گرچه مطالعات جزئی حاکی از تفاوت‌های مغزیِ مرتبط با جنسیت است، اما مطالعات وسیع در این زمینه این ارتباط را زیر سوال می‌برد. در یکی از مطالعات اخیر که نتایج آن هفته‌ی گذشته منتشر شد، نقاط خاصی از مغز مورد مطالعه قرار گرفت که دانشمندان مدت‌های مدید بر این باور بودند که بین زنان و مردان متفاوت است و نتایج حاکی از آن بود که اختلافات جزئی‌تر از آن است که تصور می‌شود.

چه تفاوت‌هایی بین مغز مردان و زنان وجود دارد؟

اگرچه بسیاری از مطالعات اخیر حاکی از آن است که تفاوت‌های مغزی بین زنان و مردان جزئی است، اما برخی از آنها قابل توجه به نظر می‌رسند. مغز مردان در کل بزرگتر از مغز زنان به نظر می‌رسد، اما این حجم اضافی در تمام ساختار مغز از جمله حفره یا فضاهای مغز که در همه وجود دارد، پراکنده شده است.

همچنین ماده‌ی سفیدِ مغز مردان در مقایسه با وزن کلی مغز نسبتاً بیشتر به نظر می‌رسد. ماده‌ی سفید، بافتی از مغز است که وظیفه‌ی ارتباط نقاط مختلف مغز و ارسال اطلاعات بین آنها را بر عهده دارد. این معبر همچون بزرگراهی نقاط مختلف مغز را به یکدیگر متصل می‌کند.

در نهایت، فرایند رشد مغز مردان در سالهای نوجوانی بیشتر از زنان طول می‌کشد. اما اهمیت هر یک از این تفاوت‌ها همچنان ناشناخته مانده است.

همچنین بخوانید: تفاوت های مغز زن و مرد

آیا هیچ یک از این تفاوت‌ها، تمایزی ایجاد می‌کند؟

گرچه اشاره به هر یک از تفاوت‌ها وسوسه‌کننده به نظر می‌رسد و گفته می‌شود که بیان این تفاوت‌ها، تفاوت بین زنان و مردان را نمایان می‌کند، اما مطالعات اندکی بر این امر صحه می‌گذارند. هنگامی که پای سایز مغز در میان است، مغز مردان فقط بزرگ‌تر است و به هیچ عنوان پیچیده‌تر نیست، علت این امر نیز احتمالا از تفاوت در جثه‌ی مردان و زنان نشآت می‌گیرد.

حجم بیشتر ماده‌ی سفید ما را ترغیب می‌کند تا تصور کنیم که انتقال اطلاعات در نقاط مختلف مغز مردان سریعتر صورت می‌پذیرد، یا به آنها اجازه می‌دهد تا اطلاعات را سریعتر پردازش کنند.

اما مطالعاتی که بر نحوه‌ی پردازش زبان و احساس، نقاط مختلف مغز مردان و زنان که منجر به تفکرات متفاوت می‌شود، پرداخته نشان می‌دهد که تفاوت‌ها جنسیتی تمایزی ایجاد نمی‌کند. زمان و دوباره، تفاوت‌های اندکی که بین مغز زنان و مردان وجود دارد نمی‌توانند توجیهی برای کلیشه‌ایی که از رفتار زنان و مردان ساخته‌ایم، باشد.

متخصصان کدام نقطه از مغز را مطالعه نمودند و چرا؟

مطالعات پیشین نشان داد که آن بخش از مغز که هیپوکامپوس خوانده می‌شود در حافظه دخیل و بین زنان و مردان متفاوت است. این مطالعات بر اساس مشاهدات محدودی صورت پذیرفت.

نخست اینکه این مطالعات بر روی موش‌های آزمایشگاهی و موش‌های صحرایی انجام شد و نتایج حاکی از آن بود که موش‌های مذکر احتمالا با کمک حافظه‌ی فضایی در مسیریابی بهتر عمل می‌نمودند.

اینچنین تصور می‌شد که علت این امر ناشی از پاسخ سلول‌های عصبی این نقطه از مغز به تستسترون، یک هورمون نوعا مردانه است. اما خط فکری متضادی نیز پدید آمد که درست به نظر می‌رسید. مادامی که محققان تاثیر استروژن، یک هورمون زنانه، را در این بخش از مغز بررسی می‌نمودند، دریافتند که این هورمون نیز در افزایش حافظه‌ی فضایی و رشد عصب موثر است.

محققان دیگری بر این باور بودند که مغز مردان و زنان در هیپوکامپوس متفاوت است، زیرا بیماری‌هایی که این نقطه از مغز زنان و مردان را هدف می‌گیرد، متفاوت است.

افسردگی، اختلالات اضطراب، شیزوفرنیا و آلزایمر در زمره بیماری‌هایی قرار دارند که بر هیپوکامپوس تاثیر می‌گذارند و زنان را بیش از مردان درگیر می‌کنند.

برخی اینچنین فرض می‌کنند که هیپوکامپوس مغز زنان کوچک‌تر یا خاصیت ارتجاعی آن کم‌تر است و در صورت حمله‌ی بیماری به راحتی تسلیم می‌شود. برخی نیز از تغییر هیپوکامپوس و نقش آن در طول حیات شگفت‌زده‌اند. این محققان می‌خواهند دریابند که دقیقا چه فرایندی رخ می‌دهد.

همچنین بخوانید: مغز زن و مرد از نظر عملکرد

این محققان سایز هیپوکامپوس را چگونه محاسبه نمودند؟

محققان برای تعیین میزان تفاوت مغز مردان و زنان از آنچه فرا- تجزیه‌تحلیل خوانده می‌شد، بهره جستند. این فرایند شامل بررسی، تجزیه‌تحلیل موشکفانه‌ و ادغام تحقیقات پیشین که سایز هیپوکامپوس را در مغز مردان و زنان در سنین مختلف مطالعه نموده بود، می‌شد.

در مجموع، تیم تحقیقاتی ۷۶ مورد تحقیق را بررسی نمودند که شامل زنان و مردان متعدد در سنین مختلف بود.

نتایج تحقیقات چه بود؟

تیم تحقیقاتی دریافتند که قطعا تفاوت‌هایی بین مغز مردان و زنان وجود دارد، به عبارت دیگر و همچنان که پیش از این نیز ذکر شد، سایز مغز مردان و زنان متفاوت است. اما هنگامی که محققان سایز هیپوکامپوس را با سایز مغز مقایسه نمودند، دریافتند که تفاوت محسوسی بین سایز مغز مردان و زنان وجود ندارد.

به تناسب، هیپوکامپوس مغز مردان و زنان تقریبا یکسان است. سایز هیپوکامپوس نیز با افزایش سن زنان و مردان تغییر چندانی نمی‌کند. هر گونه تغییری در سایز مغز در طول زندگی فرد فارغ از جنسیت وی رخ می‌دهد که در راستای یافته‌های تحقیقات پیشین بود.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید