زن بیمار

تا بیست سال قبل، روش‌های کارآمدی همچون لاپاروسکوپی برای برداشتن رحمی که در احاطه بافت‌های سرطانی بزرگ شده بود، وجود نداشت. اغلب بافت‌های سرطانی رحم بسیار بزرگتر از آن است که بتوان با برش‌های کوچکی در ناحیه شکم و استفاده از روش لاپاروسکوپی رحم (خارج کردن کامل رحم/ بدون امکان باروری) یا بافت‌های رحم( فقط بخشی از رحم که درگیر سرطان شده/ با امکان باروری) آنها را خارج نمود. با پیشرفت علم و برطرف کردن موانع تکنولوژی، جراحان با به کارگیری ابزاری به نام morcellator یا خردکننده این قابلیت را یافته‌اند که بافت‌های سرطانی در هر سایزی که باشند و یا کل رحم را با برشی بسیار نازک و بدون کمترین خطری، خارج کنند.

morcellator، رحم یا بافت‌های سرطانی را به صورت رشته‌های بسیار باریکی درمی‌آورد، که با یک برش یک و نیم سانتی می‌توان آنها را از بدن خارج نمود. یک جراح حاذق با به کارگیری این تکنیک قادر است فقط در چند دقیقه بزرگترین بافت‌های سرطانی را از بدن بیمارش خارج نماید.

اخیرا نگرانی‌هایی در زمینه استفاده از این روش مطرح شده که سلول‌های سرطانی رحم که فیبروئید بودند ( تومورهای غیرسرطانی) را با فرایند درمان خاص و ویژه ای که دارد در واقع به تومورهای بدخیم leiomyosarcoma مبدل می‌سازد .

leiomyosarcoma چیست ؟

اغلب سرطان‌های رحم، سرطان‌های بدخیم سلول‌های جداره رحم نیستند، بلکه سرطان‌های خوش‌خیم غشای مخاطی‌اند، که در اکثر موارد با جراحی قابل حل می‌باشند. از آنجایی که سرطان‌های خوش‌خیم غشای مخاطی در مراحل اولیه قابل تشخیص هستند، در ۹۰٪ موارد قابل درمان هستند. اگر سهوا برای درمان سرطان خوش‌خیم غشای مخاطی از روش morcellator استفاده شود، نتیجه فاجعه‌ای بیش نخواهد بود!

به عبارت دیگر، Leiomyosarcoma یا سرطان سلول‌های جداره رحم بسیار بدخیم است و در عین حال بسیار هم نادر!

گرچه Leiomyosarcoma در هر سنی ممکن است پدیدار شود، اما عموما بعد از سن پنجاه سالگی نمایان می‌شود. در اکثر موارد و نه همه موارد، سلول‌های سرطانی به سرعت رشد می‌کنند. گرچه در سرطان‌های بدخیم سلول‌های جداره رحم پیش از جراحی از بافت سرطانی نمونه برداری می‌شود، اما امکان خارج کردن همه بافت‌های سرطانی که تشخیص و پیش بینی شده، وجود ندارد.

اگر با Leiomyosarcoma روبرو باشیم، در درمان با روش morcellation، امکان گسترش سلول‌های سرطانی در حفره شکم وجود دارد. البته روش Morcellation ابدا خطرناک نیست، بلکه Leiomyosarcoma است که خطرناک است.

در نظر داشته باشید که حتی در صورت برداشتن رحم به روش سنتی، این سرطان بسیار مهلک است و تنها ۴۰٪ از زنان موفق شدند که نجات یابند، زیرا سلول‌های سرطانی در اغلب موارد پیش از جراحی بسیار سریع گسترش می‌یابد.

کثرت سرطان بدخیم سلول‌های جداره رحم بسیار بحث برانگیز است و این میزان در بالاترین میزان، از هر ۳۶۰نفر ۱نفر است و در پایین‌ترین حد خود از هر ۱۲۰۰۰نفر ۱نفر با فیبروئيد دست به گریبان هستند. متخصصان اذعان دارند که ۳۶۰به ۱قطعا آمار صحیحی نیست و مطمئنا این آمار از یک جامعه آماری بسیار کوچک و ناقص، با بیمارانی در شرایط پزشکی متفاوت و یا افرادی که از انواع دیگر سرطان رنج می‌بردند، منتج شده است.

تصور اینکه از هر ۳۶۰زن مبتلا به فیبروئید 1 نفر در خطر ابتلا به سرطان است، منطقا محال است. فیبروئید مشکلی بسیار شایع است و در بدن ۸۰٪ زنان دیده می‌شود. اکثر زنانی که دارای فیبروئید هستند، هیچ‌گونه درمانی دریافت نمی‌کنند و اصلا به آن نیاز ندارند.

اغلب زنانی که به درمان نیاز پیدا می‌کنند، درمان‌های مختصر رحمی از قبیل خارج کردن بافت‌هایی از رحم یا روش‌های انسداد فیبروئیدها برایشان کارساز است. اگر از هر ۳۶۰زن مبتلا به فیبروئید فقط یک نفر به سرطان بدخیم سلول‌های جداره رحم دچار شود، پس متخصصان زنان و زایمان در تمام سنوات کاری خود بیماران خیلی زیادی باید داشته باشند!

درواقع اگر آمار ۳۶۰به ۱صحیح باشد، پس هر زنی که فیبروئید دارد باید رحمش را خارج کند !

تجزیه و تحلیل‌های اخیر در ارتباط با کثرت فیبروئیدی که در واقع leiomyosarcomaاست، حاکی از آن است که میزان واقعی این آمار ۷۴۰۰به ۱است که معقول‌تر به نظر می رسد.

در طول ۲۰سال گذشته حدودا ۴۰۰۰۰زن مبتلا به فیبروئید را درمان کردم. من و همکارم تقریبا فقط در ۱۰۰۰مورد از روش morcellationاستفاده کردیم. فقط یک مورد از آنها مشکوک به leiomyosarcomaبود که پیش از جراحی تشخیص داده شد.

انتخاب هر کدام از روش‌های درمانی بسیار با اهمیت است زیرا با سلامت زنان در ارتباط مستقیم است؛ برای بسیاری از زنانی که از این مشکل رنج می‌برند و در انتظار جراحی با روش لاپاروسکوپی، یا روش‌های رباتیک در برداشتن بافت‌هایی از رحم یا کل رحم هستند، این روش بسیار کارآمدتر است زیرا از بریدگی‌‌های عمیق و دوران نقاهت طولانی مدت، دردهای شدید وعوارض آن خبری نیست.

از آنجایی که فیبروئید بسیار شایع است و leiomyosarcomaبسیار نادر، خطر گرفتاری‌و عوارض بعد از جراحی و بریدگی‌ها، بسیار بالاتر از خطر گسترش یک سرطان ناشناخته است.

خطر را به حداقل برسانید

همه جراحان حتی‌الامکان تمام تلاش خود را برای کاهش خطر جراحی و محافظت از جان بیمارشان به کار می‌گیرند. پس پاسخ به این سوال که آیا باید روش morcellationرا کاملا حذف نمود یا خیر ؟ منفی است، اما خطرات مرتبط با استفاده از این روش را باید به حداقل رساند.

خوشبختانه، اختراعات اخیر در زمینه تکنیک‌های جراحی، به سیستم‌های جدیدی دست یافته که هرگونه خطری را برای بیمارانی که تحت عمل‌ جراحی از قبیل جراحی‌ سرطان‌های ناشناخته زنان قرار می‌گیرند، به حداقل و در بعضی موارد به صفر رسانده است.

در همه موارد در ابتدا و پیش از هرگونه عمل جراحی، نمونه‌برداری از رحم ضروریست و هیچ تفاوتی ندارد که نوع سرطان تشخیص داده شده یا ناشناخته است، مطلقا نباید از روش morcellationپیش از نمونه برداری، بهره برد.

یک specimen bagدر طی فرایند morcellationبرای کاهش خطر هرگونه انتشار بافت‌های سرطانی در شکم و لگن خاصره، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با داخل کردن کیسه‌ویژه جراحی به حفره شکم و انجام فرایند morcellationدر داخل آن کیسه، هیچ بافتی به خارج نفود نخواهد کرد و در مواردی که سرطان ناشناخته باقی بماند، به هیچ وجه به شکم و یا لگن راه نخواهد یافت.

امروزه بسیاری از جراحان از این روش بهره می‌برند و من گمان می‌کنم در صورتی که همگان با این تکنیک آشنایی کافی پیدا کنند به یکی از روش‌های استاندارد و مورد تایید درمان بدل شود.

به عنوان یک جراح، به شما اطمینان می‌دهم که هدف اصلی من در درمان بیمارانم، نیل به عالی‌ترین نتیجه ممکن است.

همانطور که همیشه به بیمارانم گوشزد می‌کنم، شما باید از واقعیت آگاه باشید، بنابراین با پزشک خود صحبت کنید. شاید برای درمان شما، فقط خارج کردن فیبروئید کافیست یا کل رحم باید برداشته شود و یا شاید اقداماتی مختصر و بدون جراحی. اگر با روش درمانی morcellationمشکلی ندارید، با پزشک خود مشورت کنید و درباره کارآمدی فرایند از وی سوال کنید.

باید بدانید که یک جراحی باز هم بدون خطر نخواهد بود، اما باز هم یکی از گزینه‌هاست. اگر به زنان اطلاعات درست و دقیق بدهیم، آنها هم تصمیمی درست و آگاهانه اتخاذ می‌کنند. شما هم اکنون می‌توانید درست تصمیم بگیرید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید