مزایای کاهش وزن در میانسالی چیست؟

وزن متعادل در میانسالی ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش می دهد

lose weight after age 30

تناسب اندام نعمتی است که مرز سنی مشخصی ندارد و در هر سنی که باشید به فواید آن نیاز دارید. اگر فکر میکنید با بالا رفتن سن دیگر نباید به تناسب اندام‌تان اهمیت دهید سخت در اشتباهید چون تناسب اندام در هر سنی عالی است.

تناسب اندام در میانسالی و کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مزمن

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر؛ محققان مرکز پزشکی جنوب غربی UT‌ و مؤسسه کوپر با انجام مطالعات خود بر روی داده‌های 18670 بزرگسال میانسال که شامل مشاهده بیش از 250000 رکورد پزشکی در طول 40 سال بوده است دریافتند که تناسب اندام در سنین 30، 40 و 50 سالگی نه تنها باعث افزایش بقای عمر می‌شود بلکه امکان داشتن یک پیری سالم و عاری از بیماریهای مزمن را افزایش می‌دهد.

براساس این گزارش محققان با تجزیه و تحلیل داده‌های افراد مورد مطالعه دریافتند کسانی که سطح آمادگی جسمانی را تا 20 درصد در خود افزایش داده‌اند متعاقباً امکان وقوع بیماری‌های مزمن مانند نارسایی احتقان قلب، آلزایمر و سرطان روده بزرگ و از این دست بیماری‌ها را در خود تا 20 درصد کاهش داده‌اند.

نتایج حاصل از این گزارش حاکی از آن است که تناسب اندام در میانسالی می‌تواند همواره باعث بهبود کیفیت زندگی در سال‌های بعد شود و این اثر مثبت در بین مردان و زنان تا پایان عمر ادامه دارد.

به گفته محققان با توجه به اطلاعات انجمن ملی قلب، ریه و خون، بزرگسالان باید حداقل به مدت 2 ساعت و نیم در هفته فعالیت‌های موازی را انجام دهند که این فعالیت‌های ایروبیکی مانند پیاده‌روی و دویدن با سرعت آهسته و غیره به طولانی‌تر شدن زندگی و کیفیت بالای آن کمک کرده و فواید زیادی در میزان سلامتی افراد دارد.

کاهش وزن در میانسالی و کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر

طبق تحقیقات پزشکی محققان کلینیک مایو ایالت مینه سوتا، افرادی که در دوره میانسالی وزن خود را از دست می دهند دارای ریسک بالای از دست دادن حافظه و مهارت های فکری که می تواند منجر به دمانس، از جمله بیماری آلزایمر شود، هستند.

محققان دریافتند از دست دادن ۵ کیلو وزن در هر ۱۰ سال ممکن است نشاندهنده افزایش خطر از دست دادن توانایی فکری تا ۲۴ درصد باشد.

دکتر رُزباد رابرتس، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «کاهش ناخواسته وزن ممکن است نشانه از دست دادن برخی عملکردهای فکری و مغزی باشد.»

به گفته رابرتس، در حدود ۵ تا ۱۵ درصد از افراد بزرگسالی که با کاهش وزن روبرو بودند، در حقیقت در مرحله ابتدایی از دست دادن توانایی فکری قرار داشتند.

به منظور انجام این مطالعه، رابرتس و همکارانش داده های حدود ۱۹۰۰ مرد و زن ۷۰ سال به بالا را از سال ۲۰۰۴ جمع آوری نمودند. قد و وزن آنها در دوره میانسالی از گزارشات پزشکی آنها استخراج شده بود.

در طول میانگین ۴ سال پیگیری وضعیت این افراد، ۵۲۴ نفر مبتلا به مشکلات حافظه و فکری بودند. اکثر این افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، سکته یا بیماری قلبی بودند.

طبق این مطالعه، افرادی که دارای مشکلات فکری و حافظه ایی بودند، در هر دهه از دوره میانسالی شان تغییرات وزنی قابل توجهی داشته اند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید