مجله آلامتو

آزمایشات هسته ای

از سال 1945 میلادی به این طرف سلاح های اتمی در دنیا وارد خدمت شدند و موجب ایجاد تغییری بزرگ در زمینه تکنولوژی های نظامی شد. این سلاح های مخرب دارای قدرت انفجاری بسیار زیادی هستند و همچنین دارای مسئله ای به نام تشعشعات رادیواکتیو هستند که می تواند بسیار سرطان زا باشد.

این بمب ها تنها بر روی دو شهر ناکازاکی و هیروشیما در سال 1945 پرتاب شده است و دیگر از این گونه سلاح ها در جنگ استفاده نشده است. کشورهای دارنده این سلاح ها معمولا مناطقی دور افتاده را برای آزمایشات هسته ای خود انتخاب می کردند. البته امروزه به دلیل امضاء توافق نامه هایی در زمینه توقف آزمایشات هسته ای ، این گونه آزمایشات متوقف شده است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با تعداد مکان های انجام آزمایشات اتمی آشنا کنیم.

کوه کمباران

کشور پاکستان به نوعی جدیدترین عضو باشگاه کشورهای دارنده سلاح های اتمی است و زمان و هزینه های زیادی را برای بدست آوردن سلاح های اتمی صرف کرده است. مشکلات مرزی این کشور با هند که آن نیز یک کشور مسلح به سلاح اتمی است ترس از بروز یک جنگ هسته ای در جنوب آسیا را گسترش داده است.

کشور پاکستان از دهه 70 میلادی به دنبال دستیابی به فناوری سلاح های اتمی بود و بنا بر برآوردهای اطلاعاتی از سال 1983 میلادی به این سلاح ها دست یافته است. پاکستانی ها برای آزمایش هسته ای خود یک تونل به طول یک کیلومتر را در زیر ” کوه کمباران” در استان بلوچستان حفر کردند. این کوه به نوعی یک لایه محافظ طبیعی برای این آزمایش به حساب می آمد.

پاکستانی ها در 28 می 1988 توانستند با موفقیت آزمایش اتمی خود را به انجام برساند و به عنوان یک کشور دارای سلاح اتمی خود را معرفی کنند.

مارالینگا

انگلستان که در طول جنگ دوم جهانی ضربات خرد کننده ای را از آلمان و همچنین ژاپن در شرق دور دریافت کرده بود می دانست که اقتصاد و صنعت نابود شده این کشور در آن سالها توان بازسازی ارتش انگلستان در ابعاد گذشته را ندارد. این مسئله به همراه گسترش سریع نفوذ کمونیستها در نقاط مختلف جهان باعث شد تا انگلیسی ها به سرعت به سمت ساخت سلاح های اتمی برودند. اما انگلیسی ها با یک مشکل رو به رو بودند و آن هم این بود که این کشور در سرزمین اصلی خود مکان مناسبی برای آزمایش اتمی نداشت.

اما به هر حال هنوز سایه ای از امپراتوری بی غروب انگلستان در قرن نوزده میلادی وجود داشت و انگلیسی ها می توانستند از مستعمرات خود در نقاط مختلف جهان برای این کار سود ببرند. آنها به این منظور دو منطقه در جنوب استرالیا را برای آزمایش انتخاب کردند.

منطقه ” امو فیلد” مکانی بود که در سال 1953 دو آزمایش اتمی در آن صورت گرفت و پس از آن به منطقه ” مارالینگا” منتقل شد. تعدادی از ساکنین بومی این منطقه به زور از محل زندگی خود دور شدند . تا اوایل دهه 70 میلادی چندین آزمایش اتمی در این محل صورت گرفت که به دلیل رعایت نشدن اصول حفاظتی باعث آلوده شدن بسیاری از کارکنان انگلیسی و استرالیایی و همچنین بعضی از بومیان نزدیک منطقه شد. این حرکت باعث شد تا انگلیسی ها مجبور به پرداخت غرامت سنگینی به بومیان و نیروهای آسیب دیده خود شود. با وجود پاکسازی های صورت گرفته در این منطقه دیگر به بومیان اجازه بازگشت به محل سکونت قبلی آنها داده نشد.

پوکاران

هندوستان در دهه 60 میلادی و پس از درگیری های مرزی با کشور چین و تجربه یک شکست تلخ و تحقیر آمیز به دنبال دستیابی به سلاح های اتمی رفت. این کشور منطقه ” پوکاران” در ایالت راجستان را برای انجام آزمایش های اتمی انتخاب کرد.

اولین آزمایش در این مکان در سپتامبر 1974 رخ داد. با وجودی که دولت هند اعلام کرد که این مکان خالی از سکنه است اما بعضی از گزارشات حاکی از حضور جمعیتی در حدود 15 هزار نفر در نزدیکی این محل است. هندی ها بار دیگر مجموعه ای از آزمایشات اتمی و همچنین یک آزمایش هیدروژنی را در ماه می سال 1998 انجام دادند. از آن تاریخ به بعد هندوستان دیگر آزمایش اتمی صورت نداد. دولت هندوستان از انتشار هر گونه اخباری در مورد سرنوشت افرادی که نزدیک به محل آزمایش بودند جلوگیری می کند.

جزایر مارشال

جزایر مارشال کشوری در اقیانوس آرام است که به نوعی تحت قیومیت دولت آمریکا اداره می شود. این کشور تعدادی از جزایر خود را پس از جنگ دوم جهانی به آمریکا برای انجام آزمایشات اتمی تحویل داد. منطقه مورد نظر ” Bikini Atoll ” نام داشت و در تاریخ 1 جولای 1946 میلادی اولین آزمایش اتمی در این منطقه انجام گرفت.

در این آزمایش چیزی در حدود 250 کشتی جنگی در این منطقه قرار گرفت تا میزان قدرت تخریب بمب اتمی در یک نبرد دریایی مورد آزمایش قرار بگیرد. در طول سالها چندین آزمایش اتمی و هیدروژنی در این منطقه صورت گرفت تا آن را به یکی از شناخته شده ترین مکان ها برای آزمایش اتمی در جهان تبدیل کند.

کیریتیماتی

این جزیره در میان اقیانوس آرام یکی از دورافتاده ترین نقاط جهان به شمار می آید و از جهتی در دنیا بی همتا به حساب می آید چرا که تنها مکانی که دو کشور در آن به انجام آزمایش اتمی دست زده اند این جزیره است. در سالهای 1957 و 1958 انگلیسی ها در این جزیره دو آزمایش بمب هیدرو‍ژنی را انجام داده و سپس آن را ترک کردند. در سال 1962 میلادی آمریکایی ها از این سایت شروع به استفاده کرده و تا سال 1969 میلادی در حدود 22 انفجار را در این مکان صورت دادند.

لوپ نور

منطقه لوپ نور در چین مکانی بود که در اکتبر سال 1964 اولی آزمایش اتمی کشور چین در آن صورت گرفت. در این منطقه چیزی در حدود 44 آزمایش اتمی انجام شده است که 22 عدد از آنها در منطقه جوی بالای این مکان و 22 عدد از آنها به صورت زیرزمینی انجام شده است. این منطقه که اولین بمب هیدروژنی چین نیز در سال 1967 در آن محل مورد آزمایش واقع شد یکی از حساس ترین نقاط در چین به حساب آمده و دسترسی به آن برای بسیاری غیر ممکن است.

مورورا

بدون شک بحث برانگیز ترین مکان آزماش اتمی در جهان سایت آزمایشی مورورا در اقیانوس آرام است که به عنوان بخشی از قلمرو فرا سرزمینی فرانسه به حساب می آید. این جزایر برای سالهای طولانی به عنوان محلی برای آزمایشهای هسته ای فرانسه بین سالهای 1966 تا 1996 به حساب می آمد. این جزایر در نزدیکی دو کشور استرالیا و نیوزلند قرار داشتند و مقامات این دو کشور بارها اعتراض شدید خود را در مورد این آزمایش ها اعلام کردند.

در این میان حتی کشور نیوزلند یک بار اقدام به اعزام کشتی های جنگی به نزدیک این جزایر برای اعتراض به این اقدامات کرد. بمب گذاری عوامل فرانسوی در کشتی طرفداران صلح سبز در سال 1985 که به مرگ یک نفر منجر شد اعترضات شدیدی را متوجه فرانسه کرده و باعث شد این کشور در سال 1996 آخرین آزمایش اتمی خود را در این مکان انجام دهد.

نویا زملیا

این جزیره یخ زده در منطقه اقیانوس منجمد شمالی برای انجام 224 آزمایش اتمی توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق مورد استفاده قرار گرفته است. این محل شهرت خود را به دلیل تست بمب هیدروژنی ” تزار” به قدرت 50 مگاتن در سال 1961 کسب کرده است. این انفجار قوی ترین انفجاری بوده است که تا به امروز در تاریخ بشر اتفاق افتاده است. این محل تا سال 1990 مورد استفاده قرار می گرفته است.

سمیپالاتینکس

این منطقه در کشور قزاقزستان امروزی در سالهای جنگ سرد به عنوان مهمترین مرکز آزمایش های هسته ای اتحاد شوروی سابق مورد استفاده قرار می گرفت . چیزی در حدود 465 انفجار اتمی بین سالهای 1949 تا 1981 در این مکان انجام شده است. برای سالها این مکان یکی از مورد علاقه ترین نقاط در دنیا برای سرویس های اطلاعاتی غربی بود. امروز جمعیت زیادی از این کشور به دلیل این آزمایشات دچار مشکل شدند.

صحرای نوادا

به یکی از خطرناک ترین نقاط جهان در جنوب غرب آمریکا ، یعنی جایی که در آن نزدیک به 928 آزمایش اتمی انجام شده است خوش آمدید. در این مکان بیش از هر نقطه دیگری از جهان آزمایشات اتمی صورت گرفته است . برای مدتها بسیاری از توریستها به این مکان سفر می کردند تا بتوانند شاهد انجام آزمایشات اتمی باشند.

این آزمایشات باعث شده است تا میزان افراد مبتلا به سرطان و همچین میزان تولد کودکان ناقص الخلقه در این منطقه زیاد باشد و همچنین باید گفت که این نقطه پس از چرنوبیل در اوکراین دومین مکان آلوده به تشعشعات رادیواکتیو در جهان است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

13 دیدگاه

 1. سلام آقا رضا من نمیدونم شما چند سالته و قصدت از این رابطه فقط یه دوستی ساده بوده یا نه ! اما اینجور که توضیح دادی مشخصه ادم احساساتی هستی و این حسی که ازش گفتی نمیتونه عشق باشه وحتی دوست داشتنم نیست چون مدت زیادی باهاش نبودی که بخوای بهش وابسته بشی واین حسی که هنوز درگیرشی میتونه یه حس کاذب باشه چون بار اولت بوده و برات تازگی داره وتا حالا تجربه ای در رابطه باهاش نداشتی.تو فقط با گذشت زمان و سر گرم کردن خودت میتونی فراموشش کنی یا به توصیه دوست عزیز آقا مهدی یه روانشناسم میتونه کمک کنه.به عقیده من هر آدمی خودشو بهتر از هر کس دیگه ای میشناسه اگر میدونی از اون دسته آدمایی هستی که زود وابسته میشن دیگه این کارو تکرار نکن چون من کسایی رو میشناسم که موقعییت تو رو داشتن و واسه فراموش کردنش رفتن سراغ یه نفر دیگه و یه ضربه محکمتر خوردن.شما خودت که بهتر می دونی دوستی های خیابونی سرانجام نداره ودیر یا زود به آخر میرسه پس چه بهتر که خودتو درگیر نکنی که بعدا عذاب بکشی. چون واقعا این جور آدما ارزش اینو ندارن که ادم بخواد به خاطرشون روح و روان خودش رو داغون کنه.پس خدا رو شکر کن که این رابطه زود تموم شده اگر ادامه پیدا میکرد و تو شدیدا وابسته میشدی وبعد دختره رابطه رو بهم میزد اون وقت میخواستی چیکار کنی؟تا همین جاشم خدا دوستت داشته که به اونجا نرسیده و در ضمن:
  هیچکس لیاقت اشکهای تو را ندارد
  وکسی که چنین ارزشی دارد
  باعث اشک ریختن تو نمی شود!
  “گابریل گارسیا مارکز”
  برات آرزوی موفقیت میکنم وایشالا که زود مشکلت حل شه.

 2. محمد لطيفي در

  ای شاهین نجفی بی شرف
  دیگه وقته مثل موش تو سوراخ سنبه ها زندگی کنی و زجر بکشی. حقته بی شرف

 3. سلام آقای رضا ، بابت شرایططتون واقعا متاسفم ولی شما مردین در مقابل هر مشکلی بخواین هر روز گریه کنید تو این دنیا وانفسا یه لقمه می شید .خواهشا به خودتون بیاین

 4. آیت‌الله مکارم شیرازی ضمن پاسخ به یک استفتاء: اهانت به مقام ائمه معصوم علیهم السلام و توهین آشکار به آنها اگر توسط فرد مسلمان صورت گیرد موجب ارتداد و اگر توسط غیر مسلمان باشد مشمول عنوان سابّ النبی(ص) است .
  به گزارش «نسیم»، آیت‌الله مکارم شیرازی ضمن پاسخ به استفتایی به بیان دیدگاه خود در خصوص اهانت اخیر یک خواننده موهن به امام هادی(ع) پرداخت. متن سوال و پاسخ به این شرح است:

  محضر مبارک مرجع تقلید جهان تشیع
  حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دامت برکاته)
  با سلام و احترام؛
  نظر به اینکه اخیراً فردی به نام شاهین نجفی که از خوانندگان موسیقی در خارج از کشور می باشد در قالب متن شعر و ارائه تصویری موهون به ساحت مقدس حضرت بقیه الله (روحی فداه) و امام علی النقی الهادی (علیه السلام) و گنبد مقدس حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) اهانت نموده و در جهت ترویج این اهانت فایل صوتی و تصویری آن را در پربیننده ترین سایت های اطلاع رسانی قرار داده اند.
  تصویر و اصل فایل اهانت آمیز مذکور به پیوست ارسال می گردد.
  خواهشمند است تکلیف شرعی شیعیان و دوست داران اهل بیت (علیهم السلام) را در این خصوص بیان فرمایید.

  بسمه تعالی
  هرگونه اهانت به مقام شامخ امامان معصوم (علیهم السلام) و توهین آشکار به آنها اگر توسط فرد مسلمانی صورت گیرد موجب ارتداد است و اگر توسط غیر مسلمانی باشد داخل در عنوان سابّ النبی(صلی الله علیه وآله) می باشد.
  همیشه موفق باشید
  ناصر مکارم شیرازی

  منبع :
  http://rajanews.com/detail.asp?id=126127

 5. سلام.من اسمم رضاست.تو عمرم یه بار با یکی دوست شدم دوستیمون یک هفته بیشتر طول نکشید.اسمش ندا بود.من ندیده بودمش شمارشو از یکی از دوستان گرفتم.تو مدت یک هفته ای که باهاش دوست بودم.زیاد روش حسی نداشتم.همین که رفتم دیدمش نمیدونم چه حس عجیبی بهم دست داد وقتی که برگشتم خونه دلم اشوب بود همش یه حسی بهم میگفت اون میره تو میمونی.وقتی که از سره قرار برگشتم شب با هم تماس گرفت.گفت که خیلی از من خوشش اومده.و میخواد که باهام بمونه.خیلی خوشحال بودم.فردای اون شب که داشتیم به هم اس ام اس میدادیم.وسط اس ام اس دادن یه هو گفت که مادرم کارم داره گفتم برو کارت رو انجام بده برگرد بهم اس ام اس بده.بعد یک ساعت برگشت و یه اس ام اس طولانی داد اخرش هم نوشت خداحافظ رضای مهربون و دوست داشتنی.هر کاری کردم دلیلش رو نگفت که چرا داره میره.هر کاری کردم نموند.گفت که خطش رو هم میبره میده به صاحبش.از اون روز خطش خاموشه. حالا من موندم یه و حس عجیب.من تو عمرم سابقه گریه کردن رو نداشتم حتی وقتی پدر بزرگم که خیلی دوسش داشتم فوت کرد.گریه نکردم ولی بعد از رفتن ندا گریه شده کاره هر شبم.انقدر احساس بدی دارم که نمیتونم وصفش کنم.النم کل این داستان رو با گریه نوشتم دست خودم نیست گریه ی بی اختیارم.هر روز هم که میاد داغ دلم تازه تر میشه عوض اینکه فراموشش کنم.اگه کسی از دوستای خوبم راهی بلده که بتونم خودمو اروم کنم بهم بگه ممنون میشم.

  • سلام آقا رضا. اول از همه به خاطر اتفاقی که برات افتاده متاسفم. ولی شما باید اینو بدونی که تنها انسانی نیستی که همچین چیزی رو تجربه کرده و برای هر دردی درمانی هست . من نمی خوام تجربه های شخصیم رو برات تجویز کنم. واسه همین به نظرم بهترین راه استفاده از نظرات افراد متخصص ( روانشناس ) هستش. و این رو هم بدون که همه ما کم و بیش به کمک این افراد نیازمند هستیم . فقط خودمون نمیدونیم . پس خیلی راحت برو و با یکی از این افراد ملاقات کن و حرفتو به اونا بزن . اگر هم ای کار رو نمیتونی برات کتاب ” ترس را احساس کن … اما کارت را انجام بده ” نوشته سوزان جفرز رو توصیه میکنم . امیدوارم بتونی هر چه زودتر مسئله خودت رو حل کنی و اینو تجربه ای برای رابطه های موفق آیندت بدونی …

  • کسی را که دوست داری ازاد بگذار.اگه سهم تو باشد به سوی تو باز میگردد وگرنه از همان اولش برای تو نبوده.
   قصه اصحاب کهف یه شوخی ست . اینجا یک روز که بخوابی همه تو را ار یاد میبرند.
   ( خدا جون یه RESET کن.به موت قسم زندگی خیلــــی ها هنگه)

  • پارسا در

   سلام رضا جون.عیب نداره.آخه دخنر آدمه که مرد براش گریه کنه.دختر آفریده شده برای درد کشیدن و بدبختی.ایشالا یه دوست دختر با وفا گیرت میاد و باهاش ازدواج میکنی و 2 تا بچه هم میاری.خودتو عشقه . زن خر کیه؟عیول.منم همینم با خیلی دخترا دوستم ولی به هیچ کدومشون رو نمیدمو بهشون اعتماد نمی کنم.

   • اولا درس بحرف دوما هم دخترا بیخود ههمچین کاری نمیکنن حتما یه مشکلی واسش پپیش اومده این شماهاین ک همیش دختراررو ب بازی میگیرین ولی اقا رضا عشق شما پاک بوده ایشالا یکی خوبترشو واست در نظر گرفته

  • اشكالي نداره اقا رضا.ايشاالله برطرف ميشه.من 16 سالمه با اين سن كمم يكبار عاشق شدم و خيلي دوستش داشتم اما…!اشكالي نداره من بخشيدمش با اينكه خيلي دوستش دارم ولي ازادش گذاشتم. خوشحال ميشم به وبلاگم سربزنيد!

   از او که رفته نبايد رنجشي به دل گرفت

   آنکه دوستش داريم همه گونه حقي بر ما دارد

   حتي حق آنکه ديگر دوستمان نداشته باشد

   نمي توان از او رنجشي به دل گرفت

   بلکه بايد تنها از خود رنجيد

   که چرا بايد آنقدر شايسته ي محبت نباشيم که دوست ما را ترک کند …

   و اين خود دردي کشنده است …

  • میدونم اینی که میگم آخر پرووییه ولی من خودم با یکی همچین کاری کردم اگه ندا با 1هفته با شما بود من 8 ماه باهاش بودم.
   8ماه بدون هیچ قراری حتی وقتی عکس میخاست یه عکس الکی فرستادم.
   من ایکارو کردم چون اون منو میشناخت نمی تونستم بهش بگم من کیم،ولی واقعا ناراحتم که همچین کاری باهاش کردم،الانم که متن شمارو خوندم یاد اون افتادم…

  • اگ نظر منو بخواین یا دختره ازدواج کرده
   یا رفته سراغ یکی دیگه
   من یه بار تو14 سالگی با یه دختر دوس شدم الانکه 18 سالمه هم هنوز باهاش دوستم و عاشقشم
   سخت میشه یکی گیرت بیاد که همیشه باهات باشه
   ولی اینو بدون کسی که همیشه باهاته”پاهاته

نظر خود را بیان کنید