انواع عشق و دوست داشتن

آیا دوست داشتن شما واقعی است یا یک حس زودگذر است؟ شاید باید با انواع احساس دوست داشتن آشنا شوید تا فرق بین عشق واقعی و احساسات زودگذر را درک کنید.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمان؛ عشق حسی بسیار زیرک است. خیلی چیزها هست که دقیقاَ حسی شبیه به عشق دارد اما خیلی از آن دور است. عشق واقعی به زمان نیاز دارد و یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. در زیر به سه چیزی اشاره می‌کنیم که اکثر افراد آنها را با عشق اشتباه می‌گیرند.


شهوت

شهوت حسی است که معمولاً با عشق در نگاه اول اشتباه گرفته می‌شود. حس شدید و ناگهانی جذب شدن به سمت کسی است که او را خوب نمی‌شناسید. به این دلیل با عشق اشتباه گرفته می‌شود که جاذبه آن بسیار زیاد است.

احساساتی که با شهوت در فرد ایجاد می‌شود، واقعی به نظر می‌رسد اما برمبنای خیال است. برای اینکه عاشق کسی باشید، باید او را خوب بشناسید اما خیلی‌ها بااینکه برای هم کاملاً غریبه هستند، در دام شهوت گرفتار می‌شوند. چیزی که در شهوت افراد را اسیر خود می‌کند، خیال این است که چه خواهد شد و فرد در آن هیجان گم می‌شود.

این افراد که شدیداً گرفتار جاذبه فیزیکی شده‌اند به هیچ وجه نمی‌توانند از هم دور شوند. مدام به هم فکر می‌کنند و همیشه درمورد هم حرف می‌زنند. شهوت احساسی شاد است که با شور و جاذبه همراه می‌شود. اگر درمورد اینگونه مسائل کم‌تجربه هستید، احتمال اینکه شهوت را با عشق اشتباه بگیرید بسیار زیاد است.

تفاوت عشق با شهوت دقیقاً مثل تفاوت روز و شب است. شهوت در مراحل اولیه یک رابطه اتفاق می‌افتد که افراد هنوز خوب همدیگر را نمی‌شناسند. شهوت برمبنای خیال پایه‌گذاری می‌شود و خیال و واقعیت هیچوقت با هم جور نمی‌آید.

بااینکه جاذبه جسمی یکی از مولفه‌های اصلی هر رابطه عاشقانه است، اما عشق فقط به آن محدود نمی‌شود. اگر رابطه‌ای فقط بر مبنای جاذبه فیزیکی باشد، پس بر مبنای شهوت است. اینکه واقعاً عاشق همدیگر باشید زمان می‌برد و فقط نمی‌تواند بر پایه جذابیت فیزیکی باشد.

مقاله مرتبط: 10 نشانه عشق واقعی

علاقه وسواسی

علاقه وسواسی معمولاً به این دلیل با عشق اشتباه گرفته می‌شود که مردم معمولاً احساسات بی اساس خود را تحلیل منطقی می‌کنند. آنها تصور می‌کنند که اگر فردی مدام در ذهنشان است پس حتماً عاشقش هستند. علاقه وسواسی شبیه به شهوت است اما خیلی از آن گمراه‌کننده‌تر و مخرب‌تر. بااینکه شهوت وقتی افراد کم‌کم با هم آشنا می‌شوند، محو شده و از بین می‌رود اما علاقه وسواسی همچنان می‌ماند.

هرچه زمان و تلاش بیشتری را صرف یک علاقه وسواسی ناسالم کنید، این علاقه بیشتر و بیشتر خواهد شد. افرادیکه گرفتار این حس می‌شوند معمولاً تا جایی پیش می‌روند که کم‌کم خودشان را فراموش می‌کنند. از دست دادن هویت فردی چرخه شومی از رفتار ایجاد می‌کند که باعث می‌شود فرد بیشتر و بیشتر به طرف‌مقابل خود وابسته شده و خود را نابود کند.

حتی عشق یکطرفه هم می‌تواند به علاقه وسواسی تخریب‌کننده تبدیل شود. وقتی فردی باور دارد در رابطه‌ای است که اصلاً وجود ندارد، یا فردی انرژی بیشتری را نسبت به دیگری در رابطه صرف می‌کند، پایه و اساس علاقه وسواسی شکل می‌گیرد.

عشق واقعی به افراد کمک می‌کند رشد کنند اما علاقه وسواسی تضعیف‌کننده است. اگر تصور می‌کنید خودتان را گم کرده‌اید، اگر همیشه سعی دارید طرفتان را خوشنود کنید درحالیکه او مثل شما رفتار نمی‌کند. و اگر می‌بینید که همه تصمیمات زندگی‌تان را براساس احساسات  و نیازهای آن فرد می‌گیرید، احتمالاً گرفتار علاقه وسواسی شده‌اید.

مقاله مرتبط: از کجا بفهمیم عاشق شده ایم؟

روابط برگشتی

رابطه برگشتی رابطه‌ای است که خیلی زود بعد از تمام شدن یک رابطه دیگر شروع می‌شود. چنین روابطی ندرتاً براساس عشق هستند و افراد برای از بین بردن حس تنهایی بعد از تمام شدن رابطه قبلی به سراغ آن می‌روند.

رابطه برگشتی به این دلیل حسی شبیه به عشق دارد که فردی که آن را تجربه می‌کند، دوست دارد عاشق باشد. آنها به امن بودن در یک رابطه عاشقانه عادت کرده‌اند و دوست دارند دوباره آن امنیت را احساس کنند. خودشان را متقاعد می‌کنند که عاشق هستند درحالیکه درواقعیت امنیت و راحتی رابطه قبلی را از دست داده‌اند.

اگر یک رابطه قدیمی مدام جلو پیشرفت یک رابطه جدید را می‌گیرد می‌تواند به این معنا باشد که آن رابطه درحال برگشتن است. وقتی کسی درگیر برگشت رابطه شده است، به طور کامل رابطه قبلی را تمام نکرده است. هنوز هم سعی در حل مسائل و مشکلات حل‌نشده رابطه قبلی دارد. روابط برگشتی حسی شبیه به عشق دارند اما هنوز تحت‌تاثیر احساسات ناراحت‌کننده رابطه قبلی است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

33 دیدگاه

 1. بهنام در

  با این اوصاف تمام اهل ادب و شعرایی که ما میشناسیم و این همه شعر در وصف معشوق گفتن همشون عشق وسواسی داشتن.و هیچ عشقی وجود نداره

 2. سلا سایتتون عالیه.ولی با این همه چیز اخر نفهمیدم عشق واقعی ینی چی؟؟من عاشقم وخیلیم طرف مقابلمو دوس دارم اما باچیزایی که شماگفتین من عاشقش نیستم!!!!ولی من واقعا دوسش دارم به هرحال ممنون

 3. هنملن در

  من عاشق پسری هستم و وقتی بهش فکر می کنم قلبم تند تند می تپه.اوهم مرا دوست داره و به من پیشنهاد داده

 4. فريبا دادرس در

  سلام
  عشق واقعيته . من يك نفر را واقعا دوست دارم . اما اون هيچ بروز نمي ده . منم حاضرنيستم به هر قيمتي اون را به دست بيارم .
  ولي همين جا مي گم «‌‌محمد دوستت دارم» . اگر يك روز بهش برسم همتون را مطلع مي كنم ز همين طريق .

 5. اينطوري که من فهميدم عشق وعاشقی فقط دردسره ازهرنوعي که باشه پس کلا بيخيالش 

 6. فکر می کنم منم دچار علاقه ی وسواسی شدم 🙁 چطور می شه باهاش مقابله کرد؟ و یا تبدیلش کرد به یک رابطه ی سالم؟

 7. خخخخخخخ منم ازنوع دومشم پ هنوزمونده تا عاشق بشیماااااااااا
  بیخیال عشق بیاین شادباشیم حالا همه باهم امیدجهان بگوشیم برقصیم
  خخخخخخخخخ

 8. سلام بچه ها تو خدا برام دعا کنید بعد ماه صفر عشقم بیاد خواستگاریم خیلی دوسش دارم نمیتونم دوریش رو تحمل کنم.

  • سلام نرگس جون الان پیامت رو دیدم.از صمیم قلبم برات هر شب دعا میکنم

 9. ♥ Sima ♥ در

  سلام…
  عشق وجود نداره (بين مذكرومونث) ي جور دوست داشتن زياده!
  عشق واقعي دونوعه:عشق بنده ب خدا عشق مادر ب فرزند همين و بس

 10. اونطور که از کامنت های بچه ها و همینطور خودم فهمیدم اکثر ما دچار عشق وسواسی هستیم شاید هم عشق واقعی که با عشق وسواسی اشتباه گرفته میشه…
  رمان های اخیر هم که اکثرا عشق برگشتی هستن
  عشقای کوچه خیابونی و اینام ک شده اکثرا شهوتی
  پس عشق واقعی کووووووو؟

 11. توی زندگی هر انسانی فقط یک بار عاشق میشه. عشق واقعی یعنی من نه ما

 12. مرسی، جالب بود. ولی هیچ وقت و هیچ جا تعریف درستی از عشق نداریم! میشه گفت هرچی غیر این سه تا عشقه؟ من خودم یه رابطه ای دارم که بعد از یه شناخت کامل پیش اومد ولی اون بخش علاقه وسواسی رو تقریبا شامل می شه!!!!

 13. به نظر من عشق افسانه ایه و فقط در شاهنامه ها موجوده …همین و بس !

 14. shaghayegh در

  با اولیش “شهوت” موافقم زیاد بودن کسایی که خواستن ازم استفاده کنن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نظر خود را بیان کنید