نشانه های سرطان خون

لوسمی، یا سرطان سلول‌های خون، علایم ظریف و حیرت ‌انگیزی را در بدن ایجاد می‌ کند. این ها علائم آشکاری هستند که شما نباید سهل انگارانه آن ها را نادیده بگیرید.

لوسمی چیست؟

لوسمی سرطان خون و مغز استخوان است، یک تومور که باعث تولید غیرطبیعی سلول ‌های خونی خاص می ‌شود. زمانی که تعداد سلول های خونی ناسالم، از سلول های سالم بیشتر شوند، عملکرد خون شروع به لغزش می کند و ممکن است شما متوجه بروز نشانه های این اتفاق نیز شوید.

طبق گفته انجمن ملی سلامت، اگر فردی به سرطان خون حاد مبتلا شود، به سرعت این بیماری رو به وخامت شدت می گیرد و بدتر می شود، در حالیکه اگر نوعی بیماری سرطان خون مزمن باشد، روند آن کندتر خواهد بود و به مرور زمان بدتر خواهد شد.

صرف نظر از اینکه ممکن است به کدام نوع از این بیماری مبتلا شده باشید، با مشاهده علایم زیر بهتر است هر چه زودتر با پزشک مشورت کنید و پزشک شرایط شما را بررسی کرده و پیشنهادات و آزمایش های لازم را برای تشخیص بهتر برایتان تجویزکند.

  1. خستگی و ضعف

به گفته دکتر مارک لوئیس مدیر برنامه لوسمی در مرکز سرطان جامع جان هاپکینز سیدنی کیمل، خستگی و ضعف شایع ‌ترین علائم سرطان خون هستند. این علائم اغلب از کم‌ خونی (کمبود گلبول‌ های قرمز خون) که باعث ایجاد خستگی جسمی می شود، نشأت می گیرند. در هر دو نوع این بیماری، یعنی سرطان خون حاد و مزمن ، ممکن است طیف متفاوتی از خستگی خفیف تا ضعف شدید را تجربه کنید، اما در تمام موارد، نشانه‌ ها در طول زمان بدتر می ‌شوند.

دکتر لوئیس می گوید: ” مشکل اصلی این است که این نشانه ها خیلی آرام و به تدریج روی افراد تاثیر می گذارند. “

  1. تنگی نفس

از آنجا که فردی که دچار این بیماری شده به تدریج ضعیف ‌تر و خسته تر می شود، ممکن است تنگی نفس ناشی از کم ‌خونی یا در موارد نادر، توده‌هایی در قفسه سینه را تجربه کند. دکتر لوئیس معتقد است که این افراد نفس نفس می زنند و خیلی زود از نفس می افتند. حتی راه رفتن در سرتاسر اتاق نیز ممکن است برای فرد مبتلا به سرطان خون دشوار باشد. کوتاهی تنفس یکی از نشانه های سرطان ریه نیز محسوب می شود.

  1. کبودی خود به خود یا مفرط

طبق گفته دکتر پاملا کریلی دو، مدیر بخش تومورشناسی مرکز درمانی سرطان آمریکا، کبودی‌های ناشناخته بدون هیچ گونه ضایعات فیزیکی ممکن است نشانه‌ای از بیماری لوسمی باشد. دکتر لوئیس توضیح می دهد که علت ایجاد کبودی های غیرمعمول کمبود پلاکت ها و یا لخته شدن خون است. او توضیح می دهد : ” بروز این کبودی ها کاملا خود به خود است و بدون اینکه شما کاری انجام دهید نمایان می شوند.” ممکن است این کبودی را در هر جایی از بدن تان ببینید اما معمولا روی پاها و بازوها ظاهر می شوند.

  1. خونریزی غیرعادی

دکتر کریلی می ‌گوید: همانند ایجاد کبودی خود به خود، خون دماغ غیر عادی، یا خونریزی در لثه‌ ها، روده‌ ها، ریه‌ ها و یا سر می تواند یکی از نشانه های کمبود پلاکت و مشکلات لخته شدن باشد که می‌ تواند نشان دهنده وجود لوسمی حاد باشد.

  1. پتشی (لکه های قرمز کوچک زیر پوست ناشی از خونریزی)

دکتر کریلی پتشی را اینگونه توصیف می کند: مانند کسی که نقطه ‌های قرمز رنگی با یک قلم نقاشی کرده، این لکه ‌ها در زیر پوست فرد ایجاد می ‌شوند. این لکه ‌ها که به خاطر اندازه کوچک، بدون درد بودن و قرار گرفتن در اندام‌ های پایین بدن، توجه شما را به خودشان جلب نکنند، خبر از کم بودن تعداد پلاکت‌ های خون می دهد.

به گفته دکتر لوئیس پتشی معمولا در اطراف مچ پا ظاهر می ‌شود زیرا نیروی جاذبه به تجمع مایعات در قسمت های پایین پا در طول روز منجر می ‌شود.

  1. لثه های بزرگ و متورم

اگر چه افزایش حجم لثه، که به عنوان هیپرپلازی لثه عنوان می شود، معمولا در تعداد محدودی از بیماران مبتلا به لوسمی حاد دیده می شود، اما این یکی از واضح ترین علایم سرطان خون است.

دکتر کریلی می گوید: “اگر بیماری دارید که دچار سرطان خون است، همیشه به دهان او نگاه ‌کنید تا ببینید آیا لثه هایش بزرگ ‌تر شده‌ است یا نه.”

دکتر لوئیس معتقد است که ممکن است در شرایط این شرایط لثه ها متورم به نظر برسند و تقریبا همیشه احساس تنگی عجیب و غریبی در دهانتان احساس می‌کنید.

bloating

  1. احساس سیری یا نفخ

یکی از نشانه‌ های بیماری لوسمی مزمن و گاهی اوقات لوسمی حاد ، طحال بزرگ است که ممکن است منجر به از دست دادن اشتها شود. به گفته دکتر کریلی، شما ممکن است مشکلی داشته باشید که “سیری زودرس” نامیده می ‌شود.

او می‌گوید: ” بیماران مبتلا به لوسمی مقدار کمی غذا می‌ خورند، اما به سرعت احساس سیری می ‌کنند و دلیل این احساس سیری این است که طحال به معده فشار وارد می‌ کند. “

  1. ناراحتی یا درد درد قسمت فوقانی چپ شکم

طحال بزرگ ناشی از وجود بیماری لوسمی گاهی مشکلاتی مانند ناراحتی حتی درد شدید شکمی را در پی دارد.

دکتر لوئیس در مورد این نشانه لوسمی می ‌گوید: چند هفته پیش بیماری با سرطان خون مزمن داشتم که بخشی از طحال او بر اثر بزرگ شدن از بین رفته بود. این مشکل به فرد مبتلا آسیب می زند. او از درد شدید در ناحیه شکم رنج می برد. به دلیل اینکه طحال در یک چهارم چپ فوقانی شکم قرار دارد، درد و ناراحتی معمولا در این قسمت رخ می‌ دهد.

  1. تب و یا لرز

دکتر لوئیس معتقد است که نمی توان تب یا لرز را جزئی از معمول ‌ترین نشانه های سرطان خون دانست، اما معمولا فقط در یک چهارم موارد مبتلا به لوسمی حاد رخ داده و تقریبا هرگز در موارد مزمن سرطان خون اتفاق نمی ‌افتد. در اغلب موارد، تکرار تب ‌های با درجه پایین عفونت و سیستم ایمنی ضعیف را نشان می ‌دهد که ممکن است مربوط به سرطان خون نیز باشد.

night-sweats

  1. تعریق شبانه

تعریق شبانه اغلب ناشی از عفونتی است که ممکن است به سرطان خون مرتبط باشد. دکتر کریلی می ‌گوید: نه تنها خودتان بلکه حتی ملحفه‌ ها نیز خیس از عرق می ‌شوند. چیزهایی مانند این باید مورد بررسی قرار گیرند.

همچنین بخوانید: چرا شبها عرق میکنیم؟

 


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید