gettyimages-463012623-walking-hill-street-studios

شما می‌توانید تفریحی پیاده‌روی کنید، یا روی تردمیل بدون هدف و برنامه خاصی راه بروید؛ اما بازهم از تمام فواید فعال بودن بهره خواهید برد، درست است؟ تحقیقی جدید که نتایجش در American Journal of Preventive Medicine منتشر شده نشان می‌دهد، وقتی افراد به قصد تفریح و خوشگذرانی پیاده‌روی می‌کنند یا به سایر ورزش‌ها می‌پردازند، سلامت روان و ذهن‌شان را تقویت می‌کنند و حتی احتمال مرگ و میر را کاهش می‌دهند.

استفن بلک سرپرست این تحقیقات می‌گوید: “ما دریافتیم افرادی که فعالیت‌های فیزیکی تفریحی بیشتری دارند و به قصد خوش‌گذرانی پیاده‌روی می‌کنند، از سلامت ذهنی بسیار بیشتری برخوردارند نسبت به آنهایی که در این فعالیت‌ها شرکتی ندارند”.

در اینجا تفریح، عامل اصلی است، چون در 1900 بزرگسال بین 60 تا 64 سالی که فقط فعال بودند و قصد تفریح نداشتند، این فعالیت برانگیزاننده احساسات خوبی که مفید باشد نبوده‌است. پژوهشگران فرض را براین گذاشتند که هم فعالیت بدنی روزانه و هم فعالیت تفریحی بدنی، تاثیرات مثبت روی وضعیت روح و روان دارد، اما نتایج نشان داد این تاثیرات مثبت تنها در زمان فعالیت بدنی تفریحی و پیاده‌روی لذت بخش رخ می‌دهند.

بلک اعتقاد دارد دلیل این تفاوت در این حقیقت نهفته است که وقتی شما به قصد تفریح ورزش می‌کنید، می‌توانید آن فعالیت را انتخاب کنید و همچنین این‌که چه وقت از روز باشد، چقدرطول بکشد، و با چه شدتی باشد. و این بسیار متفاوت با فعالیت بدنی مانند انجام کارهای خانه یا امور محوله و رفت وآمدهای روزانه است که اغلب انتخابی نبوده و معمولا برای تفریح یا خوش‌گذرانی انجام نمی‌شوند اما مثلا قدم زدن در اطراف خانه و در محله بعد از شام همراه یک نفر دیگر، تفریحی بوده و تاثیرات مثبت فراوانی دارد.

تحقیقات پیشین ارتباط میان فعالیت بدنی در زمان تفریح با سلامت بیشتر ذهن و روان در سنین بالاتر را نشان داده بودند، مثل اضطراب و افسردگی کمتر. اما هنوز مشخص نیست که آیا افراد شادتر مایلند فعال‌تر باشند یا فعال بودن شادترشان میکند یا نه. به‌هرحال، تحرک داشتن تفریحی، نسبت به تحرک نداشتن، شما را از نظر ذهنی و روحی در وضعیت خیلی بهتری قرار می‌دهد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید