فواید رژیم غذایی کتوژنیک برای لاغری

چگونه متوجه شویم برنامه غذایی کتوژنیک برایمان سودمند است؟

ketogenic diet

قبلاً در مقاله «رژیم کتوژنیک چیست» به صورت مفصل در مورد این رژیم غذایی و تاثیر آن بر عملکرد ورزشی صحبت کرده ایم اما رژیم غذایی کتوژنیک چه تاثیری بر روی وزن بدن و کاهش وزن دارد؟

به گزارش آلامتو به نقل از دکتر کرمانی؛ دنیا، این حقیقت را که رژیم باعث گرسنگی می شود قبول کرده است. به سر و صدا درآمدن شکم دو ساعت بعد از یک وعده غذایی شاید یکی از اصلی ترین دلایلی باشد که یک ماه پس از رژیم گرفتن تسلیم می شویم. برخی متخصصان تغذیه بر این باورند که برای کاهش وزن نیازی به گرسنگی کشیدن یا کالری شماری نیست.

رژیم کتوژنیک را به عنوان برنامه کتو نیز می شناسند و یک نوع روش غذایی است که در بین افراد دیابتی و کسانی که کراس فیت کار می کنند محبوبیت پیدا کرد. در رژیم غذایی کتوژنیک میزان مصرف کربوهیدرات بسیار کاهش پیدا می کند و مقدار زیادی چربی به برنامه غذایی اضافه می شود. به طور مشخص برنامه غذایی کتوژنیک، 80 درصد کالری را از چربی، 15 درصد از پروتئین و 5 درصد را از کربوهیدرات تامین می کند.

مزایای کتوز

با این که این روش رژیم گرفتن، بین ورزشکاران و کسانی که دیگر ورزش های شدید را انجام می دهند زیاد رواج دارد اما نمی توان گفت تنها کسانی که از آن بهره می برند همین گروه هستند. وقتی یک برنامه غذایی کتوژنیک را که به خوبی تنظیم شده است پیاده سازی می کنید، می توانید همزمان هم در عملکرد و هم در ترکیب بدن پیشرفت را ببینید. ظاهرتان لاغرتر می شود و وزن کم می کنید اما مانند زمانی که کالری را محدود می کردید احساس بی انرژی بودن نمی کنید. خوبی روش کتوژنیک آن است که مانند رژیم های سرشار از کربوهیدرات، قبل از یک وعده غذایی احساس گرسنگی شدید ندارید.

برای بسیاری از کسانی که به تازگی برنامه غذایی کتوژنیک را شروع کرده اند، حتی نیازی به شمارش کالری هم نیست. تا وقتی به برنامه غذایی تان دقت کنید و با دریافت چربی بالا و کربوهیدرات پایین کتوز القا کنید به میزانی کالری خواهید رسید که اجازه می دهد وزن کم کنید.

برنامه غذایی کتوژنیک چگونه کار می کند؟

دریافت کالری کمتر به معنای کاهش وزن است اما کالری کمتر یعنی بیشتر از همیشه احساس گرسنگی خواهید کرد. در برنامه غذایی کتوژنیک چنین مشکلی وجود ندارد چون بیشترین کالری که مصرف می کنید چربی است. چربی بسیار سیر کننده است، بنابراین برنامه غذایی که سرشار از چربی باشد کمکتان می کند برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری کنید.

بعلاوه علاقه مندان به این برنامه غذایی می گویند با استفاده از آن احساس انرژی بیشتری خواهید کرد، هوشیارتر خواهید بود و حتی ممکن است از دیگر مزایای عصبی اش نیز برخوردار شوید. اگر رژیم غذایی مان در درجه اول از کربوهیدرات تشکیل شده بود بدن آن را به عنوان منبع اصلی سوخت استفاده می کرد. اما با کاهش شدید مصرف کربوهیدرات و القای کتوز، می توانید بدن را مجبور کنید به جای کربوهیدرات از چربی استفاده کند. کربوهیدرات ها ضرورتا بد یا خوب نیستند، اما اگر مقدار زیادی غذا با شاخص گلیسمی بالا بخورید ممکن است تولید انسولین را افزایش دهید که منجر به افزایش وزن و در بدترین حالت دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی می شود.

حتی یک شخص لاغر هم می تواند چیزی حدود 50.000 کالری را به شکل چربی با خود داشته باشد. با کمتر خوردن و القای کتوز بدن راحت تر به سراغ ذخایر انرژی که در دست دارد می رود و در بین وعده ها همچنان با انرژی نگهتان می دارد.

تحقیقات نشان می دهد برنامه غذایی سرشار از چربی می تواند بسیار مضر باشد اما باید به این اشاره کرد که این مورد تنها زمانی صادق است که هم غذاهای سرشار از چربی و هم غذاهای سرشار از کربوهیدرات می خورید. اگر کتوز القا نکرده باشید و یا بدن را مجبور به سوخت و ساز چربی نکرده باشید، آنگاه برنامه غذایی سرشار از چربی می تواند مضر باشد. تحقیقات ثابت کرده برنامه غذایی با چربی بسیار بالا و کربوهیدرات بسیار کم می تواند برای کاهش وزن به کار بیاید. این در حالی است که عضلات و انرژی تان نیز حفظ می شود.

کاری کنید کتوز برایتان کار کند

به عنوان اولین گام برای کتوز توصیه می شود تا جایی که می توانید غذاهای سرشار از کربوهیدرات را از برنامه غذایی خود حذف کنید: نان، پاستا، برنج، غلات و شیرینی ها. در همین حین باید مقدار مصرف چربی خود را به مرور افزایش دهید. برای مثال: پروتئین های حیوانی سرشار از پروتئین مانند ماهی، گوشت و تخم مرغ و چربی های گیاهی مانند روغن ها و برخی آجیل ها. همین که توانستید القای کتوز را انجام دهید، شروع به تمرکز روی تنوع و کیفیت چربی ها کنید اما حالا که اول کار هستید چربی چربی است.

بعد از اینکه مشخص ترین منابع چربی را از برنامه غذایی تان حذف کردید به سراغ لبنیات، میوه ها و چاشنی ها بروید که ممکن است مقادیر پنهانی کربوهیدرات در خود داشته باشند. همچنین باید سعی کنید 30 گرم کربوهیدرات روزانه خود را به جای شیرینی ها از فیبر دریافت کنید. این مقدار فیبر معمولا در سبزیجات سبز برگ و دیگر سبزیجات پیدا می شود – با این حال باز هم باید مواظب سبزیجاتی که سرشار از کربوهیدرات هستند باشید: مواردی مانند سیب زمینی شیرین و کدو حلوایی.

شاید مهم ترین گام در سریع رسیدن به حالت کتوز همین روش باشد. همین طور که بدن، خود را با منبع جدید تامین انرژی اش تنظیم می کند ممکن است در ابتدا احساس خستگی، بی حالی و بدخلقی کنید. بسیار مهم و ضروری است که هرچه سریع تر از این مرحله عبور کنید و با دیدن نتایج رسیدن به حالت کتوز برای ادامه دادن انگیزه بگیرید.

معیاب رژیم غذایی کتوژنیک

واضح است که مرحله انتقال به حالت کتوز یکی از سخت ترین مراحل گام گذاشتن در راه رژیم کتوژنیک است اما خواهید دید ارزشش را دارد. همچنین خوب است بدانید اگر برای اشتباه کردید و از برنامه کتوژنیک خارج شدید، دوباره مجبور نخواهید بود سختی های مرحله انتقال را تحمل کنید. زمانی علائم خارج شدن از حالت کتوز را می بینید که مانند ابتدای ورود به این رژیم غذایی احساس خستگی و بی حالی کنید.

این را هم بدانید که برنامه غذایی کتوژنیک، کم آب شدن بدن و از دست دادن الکترولیت ها را ساده می کند. بنابراین بسیار مهم است که آب بدن را تامین کنید و الکترولیت هایی نظیر پتاسیم، سدیم و منیزیم را با مکمل ها در برنامه غذایی خود تامین کنید.

در آخر وقتی درباره رژیم کتوژنیک تحقیق یا صحبت می کنید ممکن است با یکی از شایعات مواجه شوید که می گوید کتوز می تواند منجر به کتواسیدوز شود. این شرایطی است که تنها در دیابت های کنترل نشده دیده می شود. اگر برنامه غذایی کتوژنیک به خوبی تنظیم شده باشد هرگز دچار چنین شرایطی نخواهید شد. مگر اینکه یکی از مسائل پزشکی انگشت شمار گریبان گیرتان باشد ( مانند اختلال کارکرد کلیه ها، کیسه صفرا، پانکراس یا کبد ) زیرا برنامه غذایی کتوژنیک کاملا بی خطر است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید