مجله آلامتو

تفاوتهای زن و مرد

محققان در تحقیقی جدید دریافتند پردازش رنگ در مغز زنان و مردان با هم متفاوت است. به این معنا که اگر زن و مردی به یک پرتقال نگاه کنند مرد، پرتقال را قرمز تر از زن می بیند. یا اینکه چمن به چشم مردان زردتر و به چشم زنان سبزتر می رسد، اما این تنها تفاوت نیست.

تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه نیویورک نشان می دهد که مردان تلاش بیشتری برای تمایزات ظریف در سایه های زرد، سبز و آبی بکار می برند. این تأثیر بسیار کوچک است اما ممکن است به این معنا باشد که انتخاب یک سایه از رنگ از میان چند رنگ در یک جدول رنگی، موردی است که زنان بهتر انجام می دهند.

به نوشته میل آنلاین، مغزهای زنان و مردان رنگها را به شکل متفاوتی پردازش می کند. این نتایج جالب از تحقیقاتی بدست آمده که طی آنها به زنان و مردان نورهای رنگی نشان داده و از آنها خواسته شد که نام رنگی را که می بینند بگویند. افرادی که در این آزمایش شرکت کردند میزان دید عادی داشتند و هیچ کدام کور رنگ نبودند.

«آبراموف» محقق این تحقیقات از کالج بروکلین نیویورک اظهار داشت که تمایز میان دید رنگ در دو جنس را نمی توان به واسطه تمایزها در ساختار چشم توضیح داد.

 

مرد

 

از این رو پاسخ به شیوه پردازش رنگها در مغز باز می گردد، چرا که هورمونهای مردانه تستوسترون احتمالا بر نحوه پردازش رنگها تأثیر می گذارد.

این محقق تفاوتهای جنسی را در مشاهده رنگها کوچک اما واقعی توصیف کرده و اظهار داشت که فرض ما این است که تستوسترون نقش مهمی در این تفاوتها ایفا می کند.

 

زن

 

پژوهشهای انجام شده همچنین میزان حس شنوایی و بویایی و چشایی زنان را نسبت به مردان بهتر ارزیابی کرده است. برخی از آزمایش ها نشان می دهد که مردان در یافتن جزئیات دقیق در تصاویر درحال حرکت بهتر از زنان هستند، ویژگی که توضیح می دهد چرا نیاکان مذکر انسان شکارچیان خوبی بوده اند.

این مقاله در مجله زیست شناسی تفاوتهای دو جنس منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید