دید دیگران نسبت به شما

درمورد زندگی اجتماعی ، حقیقت‌هایی وجود دارد که مانند این حقیقت، اسباب دردسر است: شما واقعا کمترین ایده‌ای درباره این‌که در نگاه دیگران چگونه هستید ندارید. اگر کتاب جدید ” هیچ‌کس شما را نمی‌فهمد و چه باید کرد” نوشته Heidi Grant Halvorson’s را بخوانید، احساس می‌کنید مدیریت یک مکالمه موفق بین دو نفر، معجزه است؛ چه رابطه دوستانه و چه ازدواج.

درمطالعاتی که انجام شده، ارتباطات بسیار جزئی میان تصویری که شما فکر می‌کنید پیش دیگران دارید و آنگونه که دیگران شما را می‌بینند، مشاهده شده؛ اگر اطرافیان‌تان طعمه ” اثر باور کاذب ” نشوند( تصور این‌که شما دقیقا مثل خودشان هستید)، سپس قربانی ” اثر یکتایی کاذب” می‌شوند( تصور این‌که شما نمی‌توانید به زیرکی، پرتکاپویی یا غمگینی آنها باشید). یا شاید هم این شما باشید که در دام ” توهم شفافیت” می‌افتید( تصور این‌که کلمات و نمایه چهره شما، احساسات‌تان را کاملا افشا می‌کند، درحالی‌که اغلب این‌طور نیست).

ما همیشه این موضوع بسیار مهم را فراموش می‌کنیم که ما فقط به افکار و احساسات خودمان دسترسی داریم؛ درک نمی‌کنیم که مجبوریم چند فرضیه درباره دیگران صادر کنیم. ضمنا ما از نظر ادراکی خسیسیم! زندگی آن‌قدر پیچیده است که ما به‌طور غریزی در مصرف انرژی برای پردازش ذهنی صرفه جویی می‌کنیم، و تنها زمانی مصرفش می‌کنیم که مجبور باشیم. این مسئله تا حدودی کلیشه‌های بین نژادی و جنسیتی را توجیه می‌نماید؛ این کلیشه‌ها میانبرهایی برای صرف حداقل انرژی و تلاش و همچنین بسیاری از قضاوت‌های شتاب‌زده هستند.

در پایان، یک گرایش خودی وجود دارد: برای دیگران، چیزی که درمورد شما مهم است، چیزی است که بیشترین معنا را برای آنها دارد، نه برای شما. از این‌رو، زمان ارزیابی کاندیداها برای یک شغل خاص، متقاضیانی که به‌نظر متوسط می آیند، متقاضیانی را که جذاب به نظر می‌رسند در شرایط نامساعد قرار می‌دهند و به ضررشان هستند، در حالی‌که افرادی که خوب به نظر می‌رسند این‌گونه نیستند، چون متوسط‌ها ناخودآگاه احساس “تهدید اجتماعی” می‌کنند. همیشه دریافت‌کننده مهم است، نه آن چیزی که دریافت می‌شود.

آیا زمانی است که دیگران بتوانند جوری که ما دوست داریم نگاهمان کنند؟ هالورسون می‌گوید، بله. بسیاری از توصیه‌های او شامل تشویق دیگران به قضاوتی اندیشمندانه است که کمی برایش تلاش کنند نه قضاوتی سطحی و آسان. مثلا کمی انتقادپذیری، همدردی و همبستگی از خود نشان دهید تا دیگران را وادار کنید شما را شفاف‎‌تر ببینند. تحقیقات نشان داده، شکایت از کسی به دلیل بی‌عدالتی یا قضاوت نادرست و غیرمنصفانه، ممکن است منجر به پیشگویی ناگزیرساز شود.

اما مفیدترین مشاهدات هالورسون این است: وقتی زمان آن می‌رسد که طرزنگاه دیگران به خودتان را قضاوت کنید، به اعداد و ارقام اعتماد کنید. رویارویی‌های شخصی ما با همدیگر ممکن است توسط گرایشات و تمایلات و خودمحوری‌ها، تحریف شود، اما مجموعا در الگوها و روال‌ها نمود پیدا کند. اگر در مهمانی‌ها، افراد معمولا از شما روی بر می‌گردانند، احتمالش خیلی ضعیف است که تصادفی باشد: شما کسل کننده‌اید! اگر همچنان مسئولیت‌های بزرگ و جدی در پروژه‌ها به شما محول می‌شود، شاید دلیلش این باشد که خیلی بیشتر از آن‌چه تصور می‌کنید، لیاقت و کارآیی دارید. ممکن است درست باشد که هیچ‌کس شما را نمی‌فهمد، اما همه افراد به یک شیوه شما را نمی‌شناسند و درک نمی‌کنند، و احتمالا درس و پندی در آن نهفته است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید